Eмисия новини
от 22.00 часа

UNICEF raporton një mungesë serioze të aftësive bazë të punës dhe të shkrim-leximit digjital tek të rinjtë në Bullgari

Ne po jetojmë në kohë krize - shëndetësore, ushtarake, sociale, ekonomike, politike. Dhe ndërsa vaksinat, zgjedhjet dhe edukimi financiar mund të jenë zgjidhjet e problemeve tona sot, ka një krizë të heshtur dhe të dëmshme që ende pret zgjidhjen e..

02.08.22 07:10 |

Katër rajone në Bullgari mbeten në Fazën 0 për Covid-19

Katër rajone në Bullgari mbeten në Fazën 0 sipas Planit Kombëtar Operativ të përditësuar për përballimin e pandemisë Covid-19, sipas të dhënave në Portalin Kombëtar të Informacionit. Bëhet fjalë për Pleven, Veliko Tërnovo, Tërgovishte dhe Shumen...

26.07.22 18:42 |

Fotot „In Transit“ nga metroja e Nju Jorkut u rregulluan në qendër të Sofjes

Pikërisht një vit më parë ju folëm për projektin fotografik “In Transit” të bullgarit Deljan Vëllçev. Ekspozita përfshin 30 imazhe të realizuara në metronë e Nju Jorkut nga viti 2014 deri në fillimin e pandemisë Covid-19, të cilat u shfaqën për..

23.07.22 11:15 |

Do të vendosen masa kufizuese kundër Covid-19

Më shumë se 1000 raste me Covid raportohen çdo ditë në vend, paralajmëron Kryeinspektori Shtetëror Shëndetësor Doc. Angell Kunçev. Prandaj, ai do të propozojë që autoritetet të marrin masa sipas një plani të ri pandemik. Ndër to janë mbajtja e..

13.07.22 11:42 |

Pavarësisht luftës dhe pandemisë, Sllënçev Brjag po e hap sezonin me një optimizëm të matur

Stina aktive verore në kompleksin tonë më të madh në Detin e Zi nis zyrtarisht më 1 qershor, por këtu akoma që nga fillimi i majit ka një gjallërim.  Mysafirët e parë të verës janë kryesisht nga Britania e Madhe, Polonia dhe Gjermania - mësojmë nga..

31.05.22 10:15 |

Niveli i parave të dërguara nga emigrantët mbetet i ulët

Paratë e dërguara nga diaspora bullgare për të afërmit në Bullgari janë në rënie. Në mars 2022, bullgarët jashtë vendit dërguan vetëm 14.9 milionë euro, sipas Bankës Popullore Bullgare. Shuma është pothuajse e barabartë me atë të marsit 2021. Por..

29.05.22 11:55 |

Tri demonstrata bllokojnë kryeqytetin

Në orën 08:00, punonjësit e transportit publik filluan të bllokojnë lokacionet kryesore në kryeqytet. Ata këmbëngulin për një përditësim urgjent të buxhetit të shtetit për të kapërcyer pasojat e pandemisë dhe çmimet e larta të energjisë, si dhe për..

18.05.22 14:59 |
Roberto Fico dhe Nikolla Minçev

Roberto Fico: Integrimi evropian i Ballkanit Perëndimor është i një rëndësie strategjike për BE-në

Zgjerimi i Bashkimit Evropian me vendet e Ballkanit Perëndimor është i një rëndësie strategjike për Bashkimin Evropian. Kështu deklaroi në Kuvendin Popullor Kryetari i Dhomës së Deputetëve të Italisë, Roberto Fico, i cili ndodhet për një vizitë..

16.05.22 15:44 |

Maria, bullgare etnike nga Çushmelij: Jeta është ndalur për ne

Lufta është një gjë e keqe. Ajo lë pas qytete të rrënuara, fate njerëzore të ngatërruara dhe shumë pikëllim. Konflikti në Ukrainë, i cili megjithëqë po ziente prej kohësh na befasoi. Me gjakun e viktimave të pafajshme provokoi një valë simpatie dhe..

16.05.22 13:53 |

5.5 për qind e 6010 testeve të kryera janë pozitive

332 janë rastet e reja me Covid në vend për 24 orët e fundit ose 27 raste më pak se një ditë më parë. 2/3 e të sapoinfektuarve nuk janë të imunizuar. 5.5 për qind e 6010 testeve të kryera janë pozitive, sipas portalit coronavirus.bg. Numri i..

13.05.22 09:29 |

Горещи теми

Войната в Украйна
Всички новини: днес | вчера