Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2023 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Dy persona me Covid të konfirmuar vdiqën në 24 orët e fundit

Foto: arkiv

62 janë të sapo infektuar me Covid në vend në 24 orët e fundit. Rastet u rritën me 11 nga një ditë më parë. Mbi 51.6 për qind e të sapoinfektuarve nuk kanë vaksina kundër koronavirusit. 2 për qind e 2892 testeve të kryera janë pozitive, sipas portalitcoronavirus.bg.  

Numri i pacientëve të regjistruar aktiv është 2694. Në spitale u pranuan 14 të infektuar, 9 prej të cilëve nuk kanë vaksina kundër Covid.

195 janë pacientët që trajtohen në spitale, prej tyre 22 në terapi intensive.

Në 24 orët e fundit u regjistruan 2 të vdekur me Covid të konfirmuar. Të dy ata nuk ishin të imunizuar kundër sëmundjes. Numri i të vdekurve me koronavirus të konfirmuar që nga fillimi i pandemisë arriti në 38 200 veta.

Të mërkurën u administruan 101 vaksina.


Më shumë nga rubrika

Hapet forumi i karrierës “Bulgaria Wants You”

Forumi më i madh i karrierës për bullgarët brenda dhe jashtë vendit - "Karriera dhe jeta - pse në Bullgari?" do të hapet sot, 2 dhjetor, në Varna nga kryetari i bashkisë së qytetit, Bllagomir Kocev. Veprimtaria, e cila është pjesë e platformës për..

botuar më 23-12-02 6.10.PD

Parashikimi i motit për fundjavën

Të shtunën do të mbajë mot me vranësira dhe mjegull në pjesën perëndimore të vendit. Era mesatare jugperëndimore do të vijojë të sjellë ajër të ngrohtë. Në Bullgarinë Lindore dhe në malet do të fryjë erë e furishme dhe e fortë. Temperaturat minimale..

botuar më 23-12-01 7.15.MD

Presidenti Rumen Radev hapi pavijonin bullgar në COP28

Sot Presidenti Rumen Radev hapi solemnisht pavijonin bullgar në Konferencën e OKB-së për ndryshimet klimatike COP28 në Dubai, njoftoi BTA. Mes të pranishmëve në hapjen e pavijonit të parë të vendit tonë në historinë e forumit ishin Presidenti i..

botuar më 23-12-01 6.31.MD