Programi i ditës
Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Bullgaria u kthye në zonën më të ulët të sëmundshmërisë së Covid

Foto: coronavirus.bg

Sipas të dhënave të Qendrës Kombëtare të Sëmundjeve Infektive dhe Parazitare, shkalla dyjavore e incidencës së Covid është në rënie. E gjithë harta е treguesve të pandemisë është kthyer në zonën e gjelbër. Incidenca dy-javore ra nën 300 pacientë për 100 000 popullsi. Qyteti Sofja ku raportohen më së shumti rastet e infeksionit çdo ditë, tashmë u largua nga Faza 2 e verdhë, dhe si rajonet e tjetër është në zonën e gjelbër të Fazës 1.


Më shumë nga rubrika

Vazhdojnë sulmet ruse në rajonin e Doneckut

Përleshje shoqëruan ditën e fundit të referendumeve të mbajtura në territoret e okupuara të Ukrainës. Moska pritet të shpallë rezultatet që më 27 shtator dhe deri më 1 tetor Duma e Shtetit do të shpallë zyrtarisht aneksimin e rajoneve të pushtuara,..

botuar më 22-09-27 9.41.PD

Rritje e ndjeshme e të infektuarve me Covid

1127 janë të sapo infektuarit me Covid në vend në 24 orët e fundit. Rastet u rritën me 939 nga një ditë më parë. 61 për qind e të sapoinfektuarve nuk janë të vaksinuar kundër koronavirusit. 14.9 për qind e 7557 testeve të kryera janë pozitive,..

botuar më 22-09-27 8.47.PD

Parashikimi i motit për 27 tetorin 2022

Të martën temperaturat minimale do të jenë nga 11 deri në 16°, në Sofje – 12°. Në të gjithë vendin do të mbajë vranësira me reshje shiu në shumë vende më intensive pasdite dhe në mbrëmje. Në 14 zona ka paralajmërim për erë të fortë. Temperaturat..

botuar më 22-09-26 8.25.MD