Programi i ditës
Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Ministri i Shëndetësisë u takua me disa nga protestuesit kundër certifikatës së gjelbër

Asena Serbezova
Foto: BGNES

“Nuk kishte një strategji të qartë komunikimi që nga fillimi i pandemisë dhe frika i ndau njerëzit”, tha Ministrja e Shëndetësisë Asena Serbezova në një takim me disa nga protestuesit kundër certifikatës së gjelbër. Ajo tha se është kundër vaksinimit të detyrueshëm. Sipas saj, është e rrezikshme të mendohet se vaksina mbron qind për qind dhe për rrjedhojë të mos respektohen masat kundër epidemisë. Ministria Serbezova tha, se vendimi për certifikatën e gjelbër nuk merret vetëm dhe citoi opinjonin e ekspertëve, se vala e koronavirusit që filloi mund të jetë e fundit, njoftoi BTA.

Conço Ganev nga partia “Vëzrazhdane” i bëri thirrje ministrit që të krijojë një grup pune me ekspertë të ndryshëm për të dalë me një mendim se ku dhe si i ndihmon shoqërisë sonë certifikata e gjelbër. Sipas tij, për momentin nuk ka dialog, ndërsa në mediat matematikanë shpjegojnë problemet mjekësore.


Më shumë nga rubrika

BE pret që Sofja të heqë veton e saj mbi bisedimet me Shkupin deri në qershor

Komisioneri i BE-së për Zgjerimin dhe Politikën Evropiane të Fqinjësisë Oliver Varheli pret që brenda 3 javësh Bullgaria të miratojë fillimin e negociatave të Shkupit për aderimin me BE. Këtë zyrtari evropian e shkroi në Twitter pas takimeve të tij..

botuar më 22-05-20 10.53.PD

7 veta vdiqën me Covid të konfirmuar në 24 orët e fundit

262 janë rastet e reja të koronavirusit në vend për 24 orët e fundit, ose 13 më pak se një ditë më parë. Më se 66.4 për qind e të sapoinfektuarve nuk kanë vaksina kundër covid-19. 4.6 për qind nga 5655 testet e kryer janë pozitive, tregon portali..

botuar më 22-05-20 10.03.PD

Vendet e BE-së do të mbushin objektet e tyre të depozitimit të gazit së bashku

Negociatorët e BE-së dhe eurodeputetët rьnë dakord mbi rregullat për mbushjen e objekteve evropiane të depozitimit të gazit përpara dimrit. Qëllimi është që vendet të përgatiten për ndërprerje të mundshme të gazit natyror rus, njoftoi REUTERS...

botuar më 22-05-20 9.25.PD