Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2024 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

“Vëzrazhdane”: Nëse nuk hiqen certifikatat e Covid, do të protestojmë sërish

Foto: arkiv

Kreu i partisë “Vëzrazhdane” dhe kryetar i grupit të deputetëve të partisë në Kuvendin Popullor, Kostadin Kostadinov, njoftoi se do të ketë një protestë të re, kësaj radhe – para Këshillit të Ministrave, nëse qeveria nuk merr vendim për të hequr certifikatat Covid. “Nëse dikush mendon se ne do të heqim dorë nga kjo luftë e jona, atëherë nuk më njeh as mua dhe as “Vëztazhdane”. Nëse qeveria refuzon të respektojë këtë kërkesë, do të ketë një protestë tjetër. Që këtej e tutje – në protestën e radhës, ju garantoj, do të hyjmë jo vetëm në Kuvendin Popullor, por edhe në Këshillin e Ministrave nëse do të jetë e nevojashme”, tha deputeti.

Më herët në parlament, reperi Hristo Petrov, i njohur si Ico Hazarta, deputet i “Po e vazhdojmë ndryshimin”, insistoi që kryeprokurori të kërkojë imunitetin e deputetëve të partisë “Vëzrazhdane” për nxitjen e trazirave.


Më shumë nga rubrika

Parashikimi i motit për fundjavën

Ditën e shtunë do të mbajë mot i vranët. Në shumë vende në Bullgarinë Perëndimore dhe Qendrore do të ketë reshje shiu, më të konsiderueshme në rajonet jugperëndimore dhe në malin Rodope. Vranësirat do të fillojnë të shpërndahen në mbrëmje nga..

botuar më 24-03-01 7.25.MD
Rumen Radev

Presidenti: Nuk mund të marrim vendime që përshkallëzojnë konfliktin në Ukrainë

Kreu i shtetit bullgar Rumen Radev mori pjesë në edicionin e tretë të forumit diplomatik në Antalia me ftesë të presidentit të Turqisë, Rexhep Tajip Erdogan. Tema e ngjarjes ndërkombëtare është promovimi i diplomacisë si mjet për tejkalimin e..

botuar më 24-03-01 5.28.MD
Kornelija Ninova

Skandal në parlament për emigrantët e kthyer nga Gjermania në Bullgari

Grindje të ashpra në sallën plenare shkaktuan informacionet e paraqitura nga BSP për 23 emigrantë të cilët u kthyen me çarter nga Mëniku në Sofje më 8 shkurt të këtij viti.Sipas socialistëve, gjashtë nga të riatdhesuarit ishin "të dënuar me ligj,..

botuar më 24-03-01 3.37.MD