Eмисия новини
от 17.00 часа
Nikollaj Mlladenov

Nikollaj Mlladenov: Lufta shkatërruese do ta bëjë Gazën të pakontrollueshme

Ajo që po ndodh në këtë moment midis Izraelit dhe Palestinës do të ndikojë mbi rajon për shumë vite përpara - theksoi në një intervistë për Radion Kombëtare Bullgare Nikollaj Mlladenov, deri vonë një koordinator i OKB-së për procesin e paqes në..

17.05.21 17:06 |
Presidenti Reuven Rivlin

Bullgaria është e shqetësuar për konfliktin midis Izraelit dhe Palestinës

Ndalimi i konfrontimit dhe bërja e përpjekjeve për të forcuar paqen janë thelbësore jo vetëm për Izraelin dhe Palestinën, por për botën në tërësi. Këtë e theksoi Presidenti Rumen Radev në një bisedë telefonike me Presidentin Izraelit Reuven..

13.05.21 09:47 |

Projekti për Bullgarinë e Madhe – një ëndërr bujare por e parealizuar

Kryengritja e Prillit e cila shpërtheu më 20 prill (2 maj sipas stilit të ri) të vitit 1876 tërhoqi vëmendjen ndërkombëtare mbi kauzën bullgare – Çlirimin nga pushteti pesëshekullor osman. Mizoria me të cilën ajo u shua bëri që Fuqitë e Mëdha..

20.04.21 10:58 |

Alpinisti Atanas Skatov me çmim ndërkombëtar për paqe

Në një ceremoni festive në Sofje, alpinisti Atanas Skatov mori çmimin “Mbajtës i pishtarit të nderit për paqe” nga organizatorët  e stafetës ndërkombëtare të njohur botërisht “Vrapim i paqes” (Peace Run). Top alpinisti i Bullgarisë ua përkushtoi..

05.12.20 06:10 |
Bojko Borisov

Deklaratë e Kryeministrit lidhur me 10 nëntorin

10 Nëntori është një datë që duhet ta kujtojmë! Ajo ndryshoi fatin e Bullgarisë dhe të çdo personi, shkroi Kryeministri Bojko Borisov në Facebook me rastin e përvjetorit të fillimit të ndryshimeve demokratike në vend në 1989. Ne kaluam një..

10.11.20 11:02 |

Bullgaria mirëpret normalizimin e marrëdhënieve midis Izraelit dhe Bahrejnit

Vendimi i Izraelit dhe Bahrejnit të normalizojnë marrëdhëniet e tyre, arritur me ndërmjetësinë e ShBA-së, është hapi i radhës drejt kapërcimin e konfrontimit në Lindjen e Mesme. Është e domosdoshme që ato përpjekje që janë në interes të paqes dhe..

12.09.20 15:56 |
Всички новини: днес | вчера