Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2024 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Nikollaj Mlladenov u bëri thirrje vendeve arabe që të thërrasin një konferencë paqeje

Nikollaj Mlladenov
Foto: BGNES, arkiv

Vendet arabe mund të luajnë një rol vendimtar në gjetjen e një rrugëdaljeje nga konflikti izraelito-palestinez dhe arritjen e një paqeje të drejtë dhe të qëndrueshme, shkroi ish-ministri i jashtëm bullgar Nikollaj Mlladenov në botimin e Emirateve të Bashkuara Arabe "National". Ai ishte i dërguari i OKB-së për Irakun dhe koordinator i posaçëm për procesin e paqes në Lindjen e Mesme. Sipas diplomatit, katërshja e Lindjes së Mesme - SHBA, Rusia, BE dhe OKB nuk është më efektive. Shtetet arabe kanë një "shans të artë" për të bërë ndryshime politike. Të gjithë kanë marrëdhënie strategjike me SHBA-në, shumica kanë marrëdhënie me Izraelin ose duan të kenë të tilla. Plani i paqes duhet të bazohet në një autoritet palestinez të reformuar dhe të bashkuar të aftë për të qeverisur Gazën dhe Bregun Perëndimor, me krijimin e një shteti palestinez në një konferencë ndërkombëtare, shkruan Mlladenov. BTA kujton se bullgari aktualisht është drejtor i përgjithshëm i Akademisë Diplomatike "Anuar Gargash" në Abu Dhabi.
Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Më shumë nga rubrika

Parashikimi i motit për 22 qershorin 2024

Të shtunën do të mbajë mot kryesisht me diell dhe nxehtë. Do të fryjë erë e lehtë deri mesatare nga drejtimi lindor-juglindor. Temperaturat maksimale do të lëvizin ndërmjet 34° dhe 39°, në Sofje rreth 34°. Në zonat malore do të mbajë mot..

botuar më 24-06-21 7.35.MD

Presidenti njoftoi se kur do të fillojnë konsultimet për një kabinet të ri

Presidenti Rumen Radev do të fillojë të hënën (24 qershor) konsultimet me grupet parlamentare në Asamblenë e 50-të të Kuvendit Popullor, njoftoi Presidenca. Konsultimet mbahen në përputhje me Kushtetutën përpara se kreu i shtetit t'i japë një mandat..

botuar më 24-06-21 2.36.MD
Dimitër Gllavçev (majtas) dhe Rumen Radev

Bullgaria do të përfaqësohet nga presidenti dhe kryeministri në samitin e NATO-s

Presidenti Rumen Radev dhe ushtruesi i detyrës së kryeministrit dhe ministrit të jashtëm Dimitër Gllavçev do të marrin pjesë në Samitin e ardhshëm të NATO-s, njofton qendra për shtyp qeveritare. Sot është afati i fundit për regjistrimin për samitin..

botuar më 24-06-21 2.26.MD