Eмисия новини
от 15.00 часа

Bullgarët po kontrollojnë online nëse janë prekur gjatë sulmit më të madh të hakerëve në Bullgari

Rreth gjysmë mln bullgarë tashmë kanë kontrolluar nëpërmjet një aplikacioni të posaçëm në internet nëse të dhënat e tyre tashmë janë rrjedhur pas sulmit të hakerëve në Agjencinë Kombëtare të të Ardhurave, gjatë të cilit rrodhën të dhënat e rreth 5 mln..

26.07.19 17:00 |

Ndërhyrja e hakerëve në Agjencinë Kombëtare të të Ardhurve prapë ngjall shqetësim për sigurinë kibernetike të Bullgarisë

Më 15 korrik nga një sajt me bazë jashtë shtetit mediat dhe institucionet shtetërore në Bullgari mësuan, se ndonjëri kishte hyrë në bazën e të dhënave të Agjencisë Kombëtare të të Ardhurve pa kuptuar asnjëri. Një burrë anonim, i cili u prezantua si rus, tha..

17.07.19 15:25 |
Ministri Mlladen Marinov

Atentatori nga Zelanda e Re ka qenë në Bullgari vetëm me qëllim turizëm

Në lidhje me njoftimet se australiani, i cili vrau dhe plagosi dhjetëra njerëz në Zelandën e Re, 4 muaj më parë ka qenë në Bullgari, Ministri i Punëve të Brendshme Mlladen Marinov deklaroi për Radion Kombëtare Bullgare nga Shtetet e Bashkuara se..

18.03.19 10:44 |

Kryeministri Borisov thërret takim të jashtëzakonshëm me shefat e shërbimeve të sigurisë për shkak të atentatit në Christchurch

Kryeministri Bojko Borisov thërret një takim të jashtëzakonshëm me shërbimet e sigurisë dhe prokurorinë për shkak të atentatit në qytetin Christchurch të Zelandës së Re, ku vdiqën 50 myslimanë. Sulmuesi kryesor ka mbajtur me vete krehra fishekësh, ku..

15.03.19 19:43 |
Sulm ndaj dy xhamive në Zelandën e Re

Nuk ka bullgarë të vdekur gjatë sulmit ndaj xhamive në Zelandën e Re

Ministria e Punëve të Jashtme informoi se në orën 9.30 të orës lokale bullgare nuk janë marrë informacione për shtetas bullgarë të vdekur apo të lënduar gjatë qitjes ndaj dy xhamive në Zelandën e Re. Misioni diplomatik bullgar në Kanbera është në..

15.03.19 10:24 |
Всички новини: днес | вчера