Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

При златните самодейци на Кутово и Гъмзово

10
Снимка: Радио ВИДИН

Съставите на Народно читалище "Просвета 1937" от видинското село Кутово се завърнаха с три медала от Националния фолклорен фестивал "Фолклорен извор". Той се проведе в свищовското село Царевец. Радио ВИДИН гостува на самодейците по време на репетициите им. Посрещнаха ни облечени в носии, широко усмихнати, пяха и танцуваха за нас, и за вас, слушателите ни. Срещаме ви с Румяна Костадинова, секретар на читалището в Кутово:

"Сребърен медал спечели детската танцова група, бронзовият е за певческата група, а танцовият състав при възрастните спечели златото за изворен фолклор. Играем само наши, автентични хора, държим на традициите и сме горди, че представихме подобава Видинска община."

Попитахме самодейците от Кутово и за носиите им- кое е характерно за техния край и как се снабдяват с тях.

"Костюмите и на децата, и на другия състав са стари, на около 150 и повече години. За пример давам в една от носиите задната престилка- домашно тъкана с пришити мъниста или везани със сърмени конци. Защо правим самодейност ли- колкото и да си изморен от работа, като дойдеш тук на репетиция и забравяш всичко. Радваме се, че успяхме да сформираме детската група, на която да предадем всичко, което знаем"- разказаха секретарят на читалището Румяна Костадинова и председателят Юлия Цветкова.

Създадена само преди 3 месеца, детската танцова група към читалище "Просвета 1937" вече е постигнала добър синхрон и богат репертоар. Най-малката им танцьорка е само 6-годишна, но не бърка сложните стъпки на местните хора. Виктория Даринова е на 10 години и също играе в детския състав. Заедно с Цветина Цветанова усвояват хората, които им показват по-старшите танцьори.

Какво е да си златен медалист от Национален фолклорен фестивал? Това най-добре го знаят и самодейците от видинското село Гъмзово. От същия фолклорен фестивал, от който имат медали самодейците от Кутово в свищовското село Царевец, Гъмзово се завърнаха с два златни медала и с една специална награда. Наш екип се срещна с една малка част от златните медалисти, сред които е и Анжела Белдева, секретар на местното читалище:

"Златните медали са ни дадени в категория "танцово изкуство" и "индивидуален изпълнител" на нашия музикант Мартин Маринов Фърнев. Емоцията е много голяма, защото имаме признание за всички тези самодейци за положения труд- от най-малкия участник на 8 години, до най-възрастния на 84."


Разговорите със самодейците може да чуете в звуковите файлове.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

Употребата на "веселите балони" може да причини сериозни увреждания

Райският газ, известен още като диазотен оксид, отдавна е познат като вещество с анестезиращи свойства. Въпреки това, в наши дни той често се употребява за развлечение, особено сред младежите. 19-годишната Ивелина от Стара Загора, водена от..

публикувано на 18.07.24 в 14:15

Решено: Учениците ще могат да отсъстват до 15 дни

Учениците ще могат да отсъстват от училище до 15 дни в една учебна година с мотивирано писмено заявление от родител до класния ръководител. Това реши правителството на редовното заседание. Промяната влиза в сила от тази учебна година, бележките за..

публикувано на 13.03.24 в 16:51

Sunheart с нова песен „Никога повече“

Станислава Христова по-известна като Sunheart, представи новата си песен „Никога повече“. „Тази песен излезе от сърцето ми, от моя личен житейски път“, каза за Радио Стара Загора певицата. Слушателите са тези, които могат да направят..

публикувано на 14.11.23 в 16:15

Корите на бялата върба – как се събират, за какво се използват

Бялата върба е един от най-известните растителни видове с широка употреба в медицината. Всички части от бялата върба съдържат салицил, но концентрацията на това вещество е най-висока в кората. Кората на бялата върба се събира през месеците април,..

публикувано на 22.02.16 в 12:14

Конският кестен - ползи и правила за събиране

Конският кестен е едно от най-старите лечебни растения , които са познати на хората. Много е характерен за страните от Балканския полуостров, особено България. В останалите части на света е популярен като декоративно растение , а на места дори..

публикувано на 01.10.15 в 12:56

Култивиране на лайка като възможност за опазване на находища и доходност за земеделски стопани

Едва ли има човек, който през живота си да не е употребявал лайка . Дали като чай, съставка в лекарствени или козметични продукти, това лечебно растение е много ценно и разпространено. Билката е търсена продукция както на нашия, така..

публикувано на 17.08.15 в 14:49

Отглеждането на култивирана коприва- възможност за развитие на малкия бизнес и начин за опазване на природата

Копривата отдавна е известна на хората като лечебно растение и най-популярният вид е обикновената коприва, която отдавна се отглежда като култивирано растение. Култивирането на ценни видове е начин за опазване   на находищата в природата и в същото..

публикувано на 29.09.14 в 16:08

Възможностите за бизнес и нови работни места, които може да осигури отглеждането на култивирани шипки

Като лечебно растение шипката е известна още от древността. През 16 век шипката започва да се използава срещу скорбут, лечение на коремни болести, чернодробни и сърдечни проблеми. Шипката е включена в официалните списъци за лечебни растения в повечето..

публикувано на 25.09.14 в 11:23

Отглеждането на все повече площи бял трън край Казанлък - една добра бизнес алтернатива на розопроизводството.

Белият трън или магарешкият трън, както още е известен, се отглежда главно заради семената. Лечебните им свойства са познати отдавна с високото съдържание на  силимарин и силибин, вещества, които се използват за възстановяване и лечение на чернодробни..

публикувано на 24.09.14 в 17:01

Култивираната мента – най-доброто средство за опазване на диворастящите находища, възможност за бизнес и осигуряване на поминък на хората от различни части на страната.

Едно от най-отглежданите растения в света на площ от 2,8 млн. декара е ментата. Повишаването на изкупната цена през последните години прави отглеждането на културата рентабилно и дава основание да се прогнозира чувствително увеличение на..

публикувано на 24.09.14 в 16:11