Продължаваме в рубриката „Срещи с българи на Острова“ да ви представяме различни съдби на наши сънародници във Великобритания. Следващият събеседник е Татяна Дюкянджиива от София. Тя е била учител в България, с няколко педагогически специалности и инженер. В Англия е от 4 години, преподава в българско училище. Щастлива е, че може да работи като учител и да помага на български деца да учат езика на рода си, потопени изцяло в среда, където английският за тях е роден език.
Работи в малкото градче Бейзингстоук край Лондон. Децата в българското училище са на възраст между 4 и 11 години. Учат само в неделя по три часа, но това не им тежи – приемат го като едно различно преживяване. Това са българчета, които или са родени в Англия, или са заминали преди да научат родния език. Повечето са от български семейства, но има и от смесени бракове. За училището, в което работи, Татяна разказва, че първоначално е било финансирано през фондация, впоследствие като фирма, а от догодина се надява да бъде субсидирано, чрез проект, от българското образователно министерство.
Татяна Дюкянджиева вижда бъдещето си във Великобритания. Там й харесва, че има ред, чисто е, не вижда престъпност, всички спазват правилата и не си пречат, животът е спокоен и, когато имаш работа – ти се плаща достатъчно, за да поемаш не само санитарните нужди.
В звуковите файлове - разговор на Ина Николова.
Силвия Дончева живее в Лондон от 14 години. Тя е родена в Перник, завършила е Международни икономически отношения в София. Личният и интерес към правилното хранене обаче, отвежда професионалния й път в друга посока. През 2003-та година, когато..
Как се казва главната улица на лондонския квартал Камден, където доскоро хипари са вземали по една лира, за да се снимаш с тях, а в днешно време полицията иска да го заличи като дом на лондонските пънкари? Дали Сохо и Чайн таун са един и същи квартал?..
Станислава или Стаси Запрянова-Кинг е български психолог, практикуващ в Обединеното кралство и България, а преди години - и в Белгия. Тя има две магистърски степени - по клинична психология от Софийския университет и по образователни изследвания от..
В това издание на рубриката ни ще се отклоним до Калифорния и ще спрем в Пловдив. Гостът ни се казва Сия Вутева, тя е родена в Казанлък, но е завършила биология в Пловдив, защитава докторска дисертация в София, а после живее 28 години в..
"Казвам се Нана Томова и съм създател на "Аптека за приказки". Живея в планинската част на Шотландия, а съм в родена в България. Аз съм традиционен устен разказвач на приказки, знахарка и водач за връзка с природата"… С тези думи Нана Томова представя..
В това интервю ще ви разкажем една история на успеха. Тя започва тривиално и все още не е завършила, но краят й се вижда и той е щастлив. Едно семейство с шестгодишен син, което има добър живот в България, претърпява финансов крах. И прави това,..
Цветелина Стефанова е част от българската диаспора в Лондон. Родена е в София. Завършила е българска филология. Работила е като репортер, редактор и коректор в различни вестници в София и страната, като организатор в „Българска кинематография“,..
Силвия Ларднър е родена в Стара Загора. Но сърцето я е отвело в южната част на Англия, близо до Оксфорд, тъй като съпругът и Алекс е англичанин. Силвия гради кариера като изследовател на потребителското преживяване за голяма верига супермаркети. Но,..
Днешният гост в рубриката се казва Марияна Рядкова. Тя е била медицинска сестра, а после – певица. Родена е по времето на социализма и в младостта си е живяла в условията, в които пътуванията по света са не са били толкова лесна работа. А една картичка..
Фотина Вълчева в продължение на 26 години е била начален учител в родния Бургас. От 10 години заедно със семейството си живее в Лондон. Там също продължава да обучава деца. Любовта към България остава важна част от живота й и, както много други..
Студио на Радио Стара Загора
Телефон на слушателя
тел. 042 616440
Email: efir@radio-sz.net
Нюзрум на Радио Стара Загора
тел./факс 042 604227
Email: rsz@radio-sz.net
Рекламен отдел
тел. 042 616431, 042 616432
Email: reklama@radio-sz.net