Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Хвърляме очилата след 2-минутна операция



До 12 диоптъра късогледство могат да се коригират със съвременните рефрактивни лазери. Процедурите са напълно безопасни и имат амбулаторен характер. Лазерната корекция на зрението е подходяща при пациенти на възраст между 20 и 45 години, а самата операция продължава около 2 минути, уточни д-р Валентин Христозов, началник на отделението по офталмология в болница „Тракия“. В здравното предаване на радио Стара Загора „Часът на Хипократ“ той поясни, че обикновено това са хора с високо късогледство, далекогледство и астигматизъм, които не желаят да носят очила или контактни лещи и водят активен начин на живот.

Лазерната корекция на зрението протича напълно безболезнено. Апаратурата обединява в една платформа два лазера - фемтосекунден и ексимерен. Фемтосекундният лазер за рефрактивна хирургия изрязва малко ламбо в роговицата, което се повдига, подобно на капаче. Изрязването на ламбото става много прецизно и точно в сравнение с т.нар. микроножове, които се използват много от лазерните центрове в страната. След това специалното легло на апаратурата се завърта и окото на пациента попада в обсега на ексимерния лазер, с който лекарят извършва самата корекция. Целта е да се изпарят около 15 микрона от роговицата в нейната централна част за всеки диоптър късогледство. Така тя става по-плоска, фокусът попада върху ретината, а пациентът вижда ясно без очила или лещи. После „капачето" на роговицата се връща обратно на мястото му. След интервенцията пациентът е в състояние веднага да си отиде в къщи.

Лазерната корекция на зрението не се покрива от Здравната каса. Цената ѝ е около 1500 лв. на едното око. Преди да се пристъпи към лазерна корекция на зрението, пациентът трябва да премине през предварителен преглед, който да установи дали е подходящ за извършването й.

Повече по темата чуйте от интервюто на Валентин Калчев с д-р Валентин Христозов.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

500 хиляди с диабет в България

В България има над 500 000 души, диагностицирани със захарен диабет, като над 220 000 от тях са в преддиабетно състояние. 18 души всеки ден умират от усложнения  на диабета, като най-честите са сърдечно-съдовите или бъбречните. Основната..

публикувано на 20.04.24 в 12:05
д-р Мария Жукова

Световен ден на болните от хемофилия отбелязваме днес

Хемофилията е рядко генетично заболяване. В България има над 700 души , диагностицирани с него. То засяга процеса на съсирване на кръвта и може да бъде овладяно с подходяща индивидуална терапия. Тя се провежда в домашни условия и не е необходим болничен..

публикувано на 17.04.24 в 15:53

Лекарите пренебрегват информираното съгласие и правото на второ мнение на пациентите

Пациентските организации са в дълг към пациентите в България, заради вялата разяснителна дейност за правата на пациентите. От друга страна, заради политическата обстановка у нас и Министерството на здравеопазването  провежда по-малко разяснителни и..

публикувано на 18.04.24 в 08:40

Психиатриите тънат в мизерия

Намаляване на пациентите в психиатричните болници и подобряване на условията в тях. За такава реформа в психиатричната помощ се обявиха последните управляващи. В техния план за възстановяване и устойчивост е предвидено да бъдат реновирани 34..

публикувано на 13.04.24 в 12:05

Мобилни медицински кабинети ще заработят в труднодостъпни селища на три области

От есента ще заработят мобилни медицински кабинети с екипи от специалисти, оборудвани с апаратура за клинична лаборатория в трудонодостъпните села на областите Стара Загора, Сливен и Бургас. С тях ще се провеждат информационни кампании, ефективна..

публикувано на 11.04.24 в 12:09

Съдбата на електронните рецепти

От началото на седмицата електронните рецепти за антибиотици отново са задължителни. В края на миналата година здравното министерство върна възможността за хартиени рецепти. Преди това, в средата на октомври, бе обявено, че те остават в..

публикувано на 06.04.24 в 12:52

Как да се справим с болките в кръста?

Болките в областта на гърба и по-конкретно в кръста се нареждат на второ място по честота на оплакванията сред пациенти в световен мащаб. Всеки човек е изпитвал подобни оплаквания, ако не често, то поне веднъж през живота си, а в тази връзка..

публикувано на 30.03.24 в 12:20

Мащабна кампания за борба с туберкулозата

Над 100 души бяха изследвани за туберкулоза през тази седмица в региона по повод Световния ден за борба със заболяването – 24 март. 30 от пробите са отрицателни, а резултатите на останалите ще са готови до няколко дни. Това съобщи в здравното..

публикувано на 23.03.24 в 12:38

Увеличава се броят на засегнатите от алергии

Приблизително 20 процента от населението в световен мащаб е засегнато от алергии. Те обичайно са предвидими, протичат еднотипно и за тях е характерна сезонна повторяемост. Това коментира имунологът Проф. д-р Ирена Манолова. Броя на..

публикувано на 22.03.24 в 12:27

Алергичните състояния не бива да се подценяват

Алергичните реакции зачестяват, но хората понякога трудно забелязват симптомите. След посещение при различни специалисти, грешна диагностика и лечение, често се стига до извод, че става въпрос заалергия. Състоянието не бива да се подценява, това..

публикувано на 22.03.24 в 12:19