Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Ваксинацията срещу COVID-19 - един от големите рестарти в Европа в края на 2020г.

Снимка: pixabay

Безспорно един от големите рестарти в Европа в края на 2020-та година е началото на ваксинацията срещу КОВИД- 19. 21 декември 2020 г., след приключване на оценката от Европейската агенция по лекарствата (EMA) и след консултация с държавите — членки на ЕС, Европейската комисия одобри първата ваксина срещу COVID-19. Европейската комисия издаде разрешение за употреба при определени условия на ваксината срещу COVID-19, разработена от BioNTech и Pfizer, като я превърна в първата ваксина срещу COVID-19, разрешена на пазара в ЕС.

Председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен заяви: „Днес извървяхме важна стъпка към европейския успех. Одобрихме първата безопасна и ефективна ваксина срещу COVID-19. Скоро ще се появят още ваксини. Дозите от одобрената днес ваксина ще бъдат достъпни едновременно за всички страни от ЕС при едни и същи условия. Предстоящите европейски дни на ваксинацията също ще бъдат чудесен момент на единство. Това е добър начин да се сложи край на тази трудна година и да се започне обръщането на нова страницата след тази пандемия. Всички ние сме заедно в това начинание.“

Предвижда се разпределението на всички 200 милиона дози да приключи до септември 2021 г. Комисията и държавите членки работят за активирането на допълнителни 100 милиона дози.

У нас първите 9750 дози от ваксината срещу COVID-19 на Pfizer/BioNTech пристигнаха рано сутринта в събота- 26 декември.  Те са достатъчни за близо 5000 души, тъй като ваксината се поставя два пъти в интервал от 21 дни. Имунизацията започна в неделя – на 27 декември, като първите градове, където се случи това, са София, Пловдив и Бургас. Първо се ваксинира здравният министър Костадин Ангелов. С цел създаване на стройна организация по доставката на ваксините България е разделена на шест района. Районът, в който се включва Стара Загора, е с отговорник за ваксинацията РЗИ- Пловдив.

Общо 30 ваксини или 150 дози  са предоставени като първи транш за желаещите да бъдат имунизирани медици на първа линия в област Стара Загора “, обобщи областният управител Гергана Микова. Около обяд на 28 декември ваксината на „Пфайзер“ и „Байонтех“ беше доставена в Болница „Тракия“ в Стара Загора, където бяха ваксинирани първите за областта медици, които стоят на първа линия в борбата с коронавирус. Между тях е и  главният инфекционист на лечебното заведение д-р Валентина Цанева, под чийто контрол премина ваксинирането. „Смятам, че това са ваксини, които са разработени от едни много светли умове и че ако нещо ще промени хода на пандемията, това са ваксините“, каза след като беше ваксинирана д-р Валентина Цанева.

Междувременно стана ясно,че до три месеца ще започне национално проучване за проследяване на придобития имунитет след ваксинирането срещу Covid-19.Проучването ще обхване над 1000 имунизирани от различни възрастови групи.Участниците в проучването ще бъдат изследвани на два и шест месеца, след една година и след две години.

На 4 януари пристигна и втората пратка с ваксините - 25 хиляди дози от ваксината срещу Covid-19 на компаниите "Пфайзер" и "Бионтех". Над 4800 Covid ваксини са приети в Регионалната здравна инспекция в Пловдив, където има специализиран фризер за съхранението им. От тях в област Стара Загора бяха доставени 70 ваксини или 350 дози.

Към 7- януари ваксинираните в областта медици на първа линия са 253. Директорът на най-голямата областна болница УМБАЛ „Проф. д-р Стоян Киркович“ проф. д-р Йовчо Йовчев съобщи, че няма постъпила информация за хора с усложнения след ваксинирането, но пък расте броят на колегите му, желаещи да си поставят ваксина:

Според последните данни на Единния информационен портал към 07 януари у нас общият брой на ваксинираните е 7 913.

Междувременно на 6-ти януари Европейската агенция по лекарствата одобри и ваксината на американската компания Moderna за употреба в общността. Това е вторият препарат срещу COVID-19, за който регулаторът дава зелена светлина. В рамките на тази година се очаква общността да разполага с поне 380 милиона дози от двете ваксини.



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Бъдещето на Европа: Гражданските панели размишляват за бъдещето, което искат за Европейския съюз

През последните месеци общо 800 европейци взеха участие в четири граждански панела в рамките на Конференцията за бъдещето на Европа, за да изготвят препоръки как ЕС трябва да подходи към предизвикателствата пред себе си. Гражданите са избрани на..

публикувано на 29.12.21 в 08:35

Загубата на биоразнообразие – сериозна заплаха за начина ни на живот

Евродепутатите поставиха амбициозната цел, заложена в Стратегията на ЕС за биологичното разнообразие, до 2050 г. екосистемите да се възстановят, да станат устойчиви и да бъдат добре защитени.  Вече пет последователни години в българските..

публикувано на 22.12.21 в 08:35

Електромобили на пътя: мисията (не)възможна

Амбициозни цели белязаха отиващата си 2021 г. Eвpoпeйcĸият cъюз пpeдлoжи ефективна зaбpaнa зa пpoдaжбa нa нoви бeнзинoви и дизeлoви aвтoмoбили, включително хибриди oт 2035 г. Европейската комисия фиксира 55% спад на емисиите на CO₂, генерирани от..

публикувано на 17.12.21 в 09:05

Синята карта на ЕС - възможност за България да привлече необходимите специалисти

Намаляващото и застаряващо население на Европейския съюз налага предприемане на навременни мерки за овладяване на ситуацията . Средната възраст на европейските граждани се увеличава, което предполага, че в бъдеще ще има по-малко хора в трудова..

публикувано на 15.12.21 в 09:05

ЕС за по-достъпни и евтини лекарства

Повече достъп и по-евтини лекарства е целта на новата фармацевтична стратегия на Европейския съюз. До 2025 г. се очаква над 50% от производствата на активни вещества да бъдат преместени на територията на ЕС, за да има и сигурност на доставките, коментира..

публикувано на 10.12.21 в 08:40

ЕК готви промени в срока на Ковид сертификата

Изправена пред нови две заплахи, свързани с пандемията от коронавирус – увеличаващия се брой заразени дори в най-ваксинираните държави в Европа и появата на новия щам Омикрон, Европейската комисия предложи промяна в правилата за координация на..

публикувано на 08.12.21 в 09:05

Последен за годината Европейски съвет в Брюксел - какво да очакваме?

Последният за годината Европейски съвет ще се проведе в Брюксел на 16 и 17 декември. Държавните и правителствени ръководители на страните-членки от Общността ще обсъдят и вземат решения по важни теми и проблеми.   Лидерите ще обсъдят..

публикувано на 03.12.21 в 10:05

ЕП се противопоставя на масовото наблюдение и използването на изкуствен интелект от полицията

С цел борба с дискриминацията и гарантиране на правото на неприкосновеност на личния живот, ЕП настоява за строги гаранции, когато инструментите на изкуствения интелект се използват в правоприлагането. По този повод Европейският парламент прие..

публикувано на 01.12.21 в 08:35

Прекомерна употреба на антибиотици у нас за лечение на COVID – 19

България е единствената държава в Европейския съюз, която е увеличила драстично приема на антибиотици извън болниците през 2020 година. Т ова съобщи в доклад  доц. Иван Иванов, ръководител на Националната референтна лаборатория „Контрол и мониториране..

публикувано на 26.11.21 в 12:35

Европа с най-високия бюджет в историята си за 2022 г.

Годишният бюджет на Европейския съюз за 2022 г. се очаква да бъде гласуван днес от Европейския парламент. Постигнатото споразумение е за поети задължения в размер на 169.5 милиарда евро и за плащания в размер на 170.6 милиарда евро. Тази..

обновено на 24.11.21 в 10:21