Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Свободата на словото - в опасност ли е висшата демократична ценност?

Кристиян Шкварек
Снимка: Facebook

Преди дни България бе домакин на паневропейска конференция, организирана от Групата на Европейските консерватори и реформисти, относно бъдещето на Европа. Събитието се проведе онлайн, като в него участие взеха представители на всички 27 страни-членки на Европейския съюз. Конференцията бе предавана във фейсбук страницата на десетки евродепутати от консервативната група в Европейския парламент. 

Кристиян Шкварек – ръководител на официалното представителство на Европейските консерватори и реформисти в София сподели, че конференцията е преминала при голям интерес, а основната тема е била битката между консервативните и либералните ценности, които доминират европейския дневен ред в последните години. "Хората се интересуват силно в момента накъде върви Европа в цивилизационен план - дали този свят има шанс да върви към по-естествени норми, които ние наричаме консервативни, или ще продължи да върви към либерална утопия", коментира Шкварек.

Основната демократична ценност – свободата на словото, е под заплаха и през 2021 г., според Кристиян Шкварек. Определени групи от хора са изключвани от политическия дебат чрез рестриктивни мерки от страна на държавата по примера на Китай и Русия, но неудобните гласове вече са заглушавани и в Западна Европа. Това се случва чрез големите частни корпорации. "Големите частни корпорации заявяват, че няма да имате достъп до обществения форум, ако не изповядвате правилните възгледи. А правилните възгледи според тях са либералните възгледи", каза Шкварек.

Кристиян Шкварек изрази опасението на европейските консерватори, че заявките от страна на европейските институции за регулации спрямо технологичните гиганти биха могли да имат и негативен ефект и пострадали отново да бъдат гласовете на гражданите на Европейската общност с десни и консервативни убеждения. "Има доста инициативи в тази посока и на Европейския парламент, и на Европейската комисия, но не бързам да празнувам. Не крия, че ме притеснява тази регулация да не засили още повече цензурата", коментира консерваторът.

Ръководителят на представителството на европейските консерватори в България Кристиян Шкварек каза още, че консерваторите, заедно с групата Идентичност и демокрация, са единствените формации в Европейския парламент към момента, които се обявяват за по-малко регулации и повече свобода за европейските граждани, включително за незаглушаване свободата на словото. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Бъдещето на Европа: Гражданските панели размишляват за бъдещето, което искат за Европейския съюз

През последните месеци общо 800 европейци взеха участие в четири граждански панела в рамките на Конференцията за бъдещето на Европа, за да изготвят препоръки как ЕС трябва да подходи към предизвикателствата пред себе си. Гражданите са избрани на..

публикувано на 29.12.21 в 08:35

Загубата на биоразнообразие – сериозна заплаха за начина ни на живот

Евродепутатите поставиха амбициозната цел, заложена в Стратегията на ЕС за биологичното разнообразие, до 2050 г. екосистемите да се възстановят, да станат устойчиви и да бъдат добре защитени.  Вече пет последователни години в българските..

публикувано на 22.12.21 в 08:35

Електромобили на пътя: мисията (не)възможна

Амбициозни цели белязаха отиващата си 2021 г. Eвpoпeйcĸият cъюз пpeдлoжи ефективна зaбpaнa зa пpoдaжбa нa нoви бeнзинoви и дизeлoви aвтoмoбили, включително хибриди oт 2035 г. Европейската комисия фиксира 55% спад на емисиите на CO₂, генерирани от..

публикувано на 17.12.21 в 09:05

Синята карта на ЕС - възможност за България да привлече необходимите специалисти

Намаляващото и застаряващо население на Европейския съюз налага предприемане на навременни мерки за овладяване на ситуацията . Средната възраст на европейските граждани се увеличава, което предполага, че в бъдеще ще има по-малко хора в трудова..

публикувано на 15.12.21 в 09:05

ЕС за по-достъпни и евтини лекарства

Повече достъп и по-евтини лекарства е целта на новата фармацевтична стратегия на Европейския съюз. До 2025 г. се очаква над 50% от производствата на активни вещества да бъдат преместени на територията на ЕС, за да има и сигурност на доставките, коментира..

публикувано на 10.12.21 в 08:40

ЕК готви промени в срока на Ковид сертификата

Изправена пред нови две заплахи, свързани с пандемията от коронавирус – увеличаващия се брой заразени дори в най-ваксинираните държави в Европа и появата на новия щам Омикрон, Европейската комисия предложи промяна в правилата за координация на..

публикувано на 08.12.21 в 09:05

Последен за годината Европейски съвет в Брюксел - какво да очакваме?

Последният за годината Европейски съвет ще се проведе в Брюксел на 16 и 17 декември. Държавните и правителствени ръководители на страните-членки от Общността ще обсъдят и вземат решения по важни теми и проблеми.   Лидерите ще обсъдят..

публикувано на 03.12.21 в 10:05

ЕП се противопоставя на масовото наблюдение и използването на изкуствен интелект от полицията

С цел борба с дискриминацията и гарантиране на правото на неприкосновеност на личния живот, ЕП настоява за строги гаранции, когато инструментите на изкуствения интелект се използват в правоприлагането. По този повод Европейският парламент прие..

публикувано на 01.12.21 в 08:35

Прекомерна употреба на антибиотици у нас за лечение на COVID – 19

България е единствената държава в Европейския съюз, която е увеличила драстично приема на антибиотици извън болниците през 2020 година. Т ова съобщи в доклад  доц. Иван Иванов, ръководител на Националната референтна лаборатория „Контрол и мониториране..

публикувано на 26.11.21 в 12:35

Европа с най-високия бюджет в историята си за 2022 г.

Годишният бюджет на Европейския съюз за 2022 г. се очаква да бъде гласуван днес от Европейския парламент. Постигнатото споразумение е за поети задължения в размер на 169.5 милиарда евро и за плащания в размер на 170.6 милиарда евро. Тази..

обновено на 24.11.21 в 10:21