Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Всяка една държава може да поиска средства за възстановяване на туризма

Туризмът осигурява заетост за 23 млн. души в ЕС, това е 11% от общата заетост. Секторът допринася за 10% от БВП на общността, а през кризисната 2020г. е отчетен невиждан досега спад в туристическите услуги със 67%. Браншът в България също понесе сериозни щети през изминалата година. 
"Бизнесът и семействата на заетите в него са пред тотална разруха", коментира Петър Стоянов, който има ресторант в Казанлък. Той заяви, че не е получавал помощи от държавата през последните месеци. "Вече втори месец няма една стотинка обезщетение. Днес проверих в банката няма нито един превод нито към персонала нито към моето юридическо лице", каза Стоянов.
От Българската хотелиерска и ресторантьорска асоциация в Стара Загора са изследвали колко от членовете й са се възползвали от подкрепящите финансови мерки, предложени от държавата. Вени Петрова, председател обобщи: "Това са само 32%. От тях 6% са получили средства по програмата за подкрепа с между 3000 и 10 000 лева по Оперативна програма "Иновации и конкурентоспособност". По мярката "Запази ме", за която толкова много се говори - онези 24 лева на ден, които получават хората в неплатен отпуск, когато бизнесът е затворен със заповед - са 27%. Мярката 60:40 са използвали 14%. 27% от колегите пък декларираха, че вече са одобрени по мярката 20% от оборота". 
Тежката администрация и многото рестрикции са обяснението за ниския дял на потребяващи помощите. А съсипването на ресторантите и заведенията води след себе си още по-големи щети - персоналът напуска и се преквалифицира в други дейности, замират и съпътстващите бизнеси - екскурзоводи, музиканти, ди джеи, производители на напитки и др., обясни Вени Петрова.
Българският евродепутат и член на Комисията по туризъм и транспорт в ЕП Петър Витанов обясни, че на практика няма пряко финансиране в помощ на бранша, но има инструменти като възможност. "Всяка една държава може да поиска определени средства за туризъм за възстановяване на щетите от пандемията през фонда за възстановяване на европейската икономика от ковид (Next Generation) и Многогодишната финансова рамка, а средствата са неограничени", подчерта той.
Според Витанов, за да се съживи туризмът в европейски план, трябва да бъдат въведени общи критерии за пътуване и еднакъв подход в различните държави. Работещи мерки биха били въвеждането на стандартен PCR-тест или ваксинационен паспорт; уеднаквяването на дните за карантина; електронната виза и общият код по цвят, показващ степента на заболеваемост. "Те ще повишат координацията, осведомеността и ще улеснят пътуването, за да започне туризмът да се съвзема", допълва евродепутатът.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Бъдещето на Европа: Гражданските панели размишляват за бъдещето, което искат за Европейския съюз

През последните месеци общо 800 европейци взеха участие в четири граждански панела в рамките на Конференцията за бъдещето на Европа, за да изготвят препоръки как ЕС трябва да подходи към предизвикателствата пред себе си. Гражданите са избрани на..

публикувано на 29.12.21 в 08:35

Загубата на биоразнообразие – сериозна заплаха за начина ни на живот

Евродепутатите поставиха амбициозната цел, заложена в Стратегията на ЕС за биологичното разнообразие, до 2050 г. екосистемите да се възстановят, да станат устойчиви и да бъдат добре защитени.  Вече пет последователни години в българските..

публикувано на 22.12.21 в 08:35

Електромобили на пътя: мисията (не)възможна

Амбициозни цели белязаха отиващата си 2021 г. Eвpoпeйcĸият cъюз пpeдлoжи ефективна зaбpaнa зa пpoдaжбa нa нoви бeнзинoви и дизeлoви aвтoмoбили, включително хибриди oт 2035 г. Европейската комисия фиксира 55% спад на емисиите на CO₂, генерирани от..

публикувано на 17.12.21 в 09:05

Синята карта на ЕС - възможност за България да привлече необходимите специалисти

Намаляващото и застаряващо население на Европейския съюз налага предприемане на навременни мерки за овладяване на ситуацията . Средната възраст на европейските граждани се увеличава, което предполага, че в бъдеще ще има по-малко хора в трудова..

публикувано на 15.12.21 в 09:05

ЕС за по-достъпни и евтини лекарства

Повече достъп и по-евтини лекарства е целта на новата фармацевтична стратегия на Европейския съюз. До 2025 г. се очаква над 50% от производствата на активни вещества да бъдат преместени на територията на ЕС, за да има и сигурност на доставките, коментира..

публикувано на 10.12.21 в 08:40

ЕК готви промени в срока на Ковид сертификата

Изправена пред нови две заплахи, свързани с пандемията от коронавирус – увеличаващия се брой заразени дори в най-ваксинираните държави в Европа и появата на новия щам Омикрон, Европейската комисия предложи промяна в правилата за координация на..

публикувано на 08.12.21 в 09:05

Последен за годината Европейски съвет в Брюксел - какво да очакваме?

Последният за годината Европейски съвет ще се проведе в Брюксел на 16 и 17 декември. Държавните и правителствени ръководители на страните-членки от Общността ще обсъдят и вземат решения по важни теми и проблеми.   Лидерите ще обсъдят..

публикувано на 03.12.21 в 10:05

ЕП се противопоставя на масовото наблюдение и използването на изкуствен интелект от полицията

С цел борба с дискриминацията и гарантиране на правото на неприкосновеност на личния живот, ЕП настоява за строги гаранции, когато инструментите на изкуствения интелект се използват в правоприлагането. По този повод Европейският парламент прие..

публикувано на 01.12.21 в 08:35

Прекомерна употреба на антибиотици у нас за лечение на COVID – 19

България е единствената държава в Европейския съюз, която е увеличила драстично приема на антибиотици извън болниците през 2020 година. Т ова съобщи в доклад  доц. Иван Иванов, ръководител на Националната референтна лаборатория „Контрол и мониториране..

публикувано на 26.11.21 в 12:35

Европа с най-високия бюджет в историята си за 2022 г.

Годишният бюджет на Европейския съюз за 2022 г. се очаква да бъде гласуван днес от Европейския парламент. Постигнатото споразумение е за поети задължения в размер на 169.5 милиарда евро и за плащания в размер на 170.6 милиарда евро. Тази..

обновено на 24.11.21 в 10:21