В доклада си Парламентът дава оценка на Директивата на ЕС за борба с трафика на хора от 2011 г. и призовава за по-строги мерки срещу всички форми на трафик, с фокус върху защитата на жените, децата и мигрантите. Евродепутатите изразяват съжаление във връзка с липсата на сравними и подробни данни за мащаба на трафика в целия ЕС и настояват за засилване на сътрудничеството между държавите членки за борба с престъпленията, които са често транснационални.
Съдокладчикът Хуан Фернандо Лопес Агилер от Испания коментира: „Това престъпление се е увеличило в резултат на кризата с COVID-19 и все повече онлайн инструменти се използват за примамване на хора. Призоваваме Комисията да преразгледа Директивата за борба с трафика на хора, така че всички държави членки изрично да криминализират използването на услуги, предоставяни от жертви на трафик. Трябва да подкрепяме и помагаме на жертвите и да прекратим културата на безнаказаност, свързана с това транснационално престъпление.“
В България трафикът на хора е инкриминиран през 2002 г. с промени в Наказателния кодекс, припомни председателят на Районния съд в Стара Загора Милена Колева. „Съгласно членове 159 А до 159 Г от Наказателния кодекс е криминализиран трафика с цел сексуална и трудова експлоатация. Предвиждат се наказания от 2 до 8 години лишаване от свобода и глоба от 3 хил. до 12 хил. лева. за престъпления срещу пълнолетни граждани, и от 3 до 30 години лишаване от свобода и глоба от 10 хил. до 20 хил. лв. Тези наказания са достатъчно строги, а що се отнася с цел сексуална експлоатация са съизмерими с други тежки престъпления – например изнасилване“.
Съдия Колева е била докладчик по едно от първите дела за България през внесени в Районен съд Стара Загора, след криминализирането на трафика на хора. По него част от съучастниците са били осъдени в Нидерландия, а другите двама – в Стара Загора. Жертвите на престъпната група са били българки, които през 2002-2003 г. са били приведени в град Хага с цел да бъдат използвани за развратни действия. Единият подсъдим е получил ефективно наказание от 6 г. лишаване от свобода и глоба от 10 хил. лв, а другият – 2 г. и 3 м. лишаване от свобода и глоба от 1000 лв.
Лицата, търсещи убежище, бежанците и мигрантите, особено жените и непридружените малолетни и непълнолетни лица, са особено уязвими на трафик, предупреждават членовете на ЕП. Въпреки това делата срещу извършителите на тези престъпления намаляват.
В Районен съд Стара Загора през последните три години са разгледани две дела по тези текстове. През периода 2008-2017 година делата са били 45, като най-много такива дела са били разгледани през 2012 г. – 10 броя.
„Проблем при внасянето на делата в съда с обвинителен акт е нежеланието на пострадалите да се явят в съдебната зала и да свидетелстват, тъй като изпитват страх от подсъдимите. Това е и причина за отлагането на някои т делата и недотам бързото им приключване", обясни съдия Милена Колева.
В повечето от делата, разгледани в Районен съд Стара Загора, целта на подсъдимите е била да използват жертвите си за разврат, като държавите, до които са били транспортирани, са Гърция, Нидерландия, Испания, Чехия и Германия. В повечето случаи жертвите са жени, а в някои от случаите са и непълнолетни момчета. По повечето дела е наложено условно наказание, тъй като извършителите са били с чисто съдебно минало. В повечето от случаите е постигнато споразумение между Районна прокуратура Стара Загора и подсъдимите, което е било одобрено от съда.
За набиране на жертвите си трафикантите използват интернет, социалните медии и новите технологии, обясни съдия Милена Колева и посъветва младите и неопитни жени да бъдат много внимателни при контакти с недобре познатите хора и да не се предоверяват преди да тръгнат да пътуват извън България. Преди подобна стъпка нека проверяват добре предложението за работа, което са получили, препоръчва председателят на Районен съд Стара Загора.
Пандемията от COVID-19 поставя нови предизвикателства, свързани с лечението на хроничните социално значими заболявания. Сред тях основно място заемат онкозаболяванията, чиято превенция, ранна диагностика и ефективно лечение са във фокуса на..
Подобряване готовността на здравните системи на ЕС за бъдещи заплахи и пандемии е основната цел на новата програма „ЕС в подкрепа на здравето“ EU4Health. Бюджетът на програмата е 5,1 млрд. евро, като поне 20% от тях са за превенция на..
България ще получи 32% повече ваксини на Pfizer/BioNTech от тези, които сама е поръчала месеци по-рано. Това стана ясно след заседанието на посланиците към Европейския съюз в Брюксел преди седмица. Новата доставка за страната ще бъде от 1 259 728..
Година след началото на пандемията, която ограничи международния пътникопоток, Европейската комисия /ЕК/ лансира създаването на "дигитален зелен сертификат", добил популярност и като ваксинационен паспорт. Целта на бъдещия документ е да улесни..
Община Чирпан вече предоставя услуги по новата програма „Патронажна грижа +“ , финансирана със средства от Оперативна програма „Развитие на човешките ресурси“. С новата операция „Патронажна грижа +“ се гарантира продължаване на подкрепата за..
Всяка година около 1900 млади хора получават шанс да подобрят професионалните си умения, да развият личните си качества и да увеличат познанията си за ЕС чрез неговите програми за стажанти. Повечето европейски институции организират стажове за млади..
От януари тази година има нов регламент, който е свързан с реформата на Общата селскостопанска политика на Европейския съюз. Очаква се преговорният процес по нея да приключи към края на юни. Тогава трябва да е прието окончателното законодателство...
Борбата с климатичните промени, "зелената" енергия и ограничаване на замърсяването са сред ключовите теми и политики пред ЕС в последните години. Това ще определя европейския дневен ред в следващите десетилетия. Стремежът на евро институциите към..
Националният план за възстановяване и устойчивост е предпоставката България да получи допълнителни средства за възстановяване на икономиката след кризата, предизвикана от Ковид-19. Европейският съюз отпуска един безпрецедентно голям финансов пакeт..
Транспортната политика е част от общите политики на ЕС от повече от 30 години. Успоредно с отварянето на транспортните пазари за конкуренцията и създаването на трансевропейските транспортни мрежи, темата за „устойчивата мобилност“ ще придобива..
Студио на Радио Стара Загора
Телефон на слушателя
тел. 042 616440
Email: efir@radio-sz.net
Нюзрум на Радио Стара Загора
тел./факс 042 604227
Email: rsz@radio-sz.net
Рекламен отдел
тел. 042 616431, 042 616432
Email: reklama@radio-sz.net