Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Дигитален зелен сертификат" в ЕС: права vs. ограничения

Снимка: ec.europa.eu

Година след началото на пандемията, която ограничи международния пътникопоток, Европейската комисия /ЕК/ лансира създаването на "дигитален зелен сертификат", добил популярност и като ваксинационен паспорт. Целта на бъдещия документ е да улесни свободното придвижване между 27-те държави в Блока. Според  зам.-председателя на ЕК Вера Йоурова:

"Цифровият зелен сертификат предлага решение за целия ЕС, за да гарантира, че гражданите на ЕС се възползват от хармонизиран цифров инструмент в подкрепа на свободното движение в ЕС. Това е добро послание в подкрепа на възстановяването. Нашите основни цели са да предложим лесен за използване, недискриминационен и сигурен инструмент, който напълно зачита защитата на данните. И ние продължаваме да работим за международно сближаване с други партньори".

Предложението на ЕК предвижда сертификат, който съдържа основна информация за дадено лице - като име, дата на раждане и получена ваксина, и който може да бъде издаван както по електронен път, така и на хартия. Идеята на Комисията е въпросният сертификат да бъде безплатен. Той ще може да показва дали лицето е ваксинирано, има скорошен отрицателен тест за коронавирус или се е възстановило от КОВИД-19. QR код ще показва наличната информация. 

Сертификатът няма да има дискриминационен характер, твърди евродепутатът Петър Витанов от Групата на Прогресивния алианс на социалистите и демократите в Европейския парламент. По думите му в него ще залегнат универсални правила, по които да става по-лесно и по-достъпно пътуването между отделните страни в Общността. В края на март Европарламентът приложи бърза процедура, за да ускори приемането му до лятото.

Предложението на Брюксел е документът да влезе в сила преди началото на активния летен сезон и да бъде официално признат в целия ЕС, защото туризмът е водещ отрасъл, който генерира 10% от целия БВП на Общността, а европейските дестинации са сред най-посещаваните в света. На този фон "дигиталният зелен сертификат" е от ключово значение, казва Петър Витанов.  За издаването на удостоверението ще отговарят националните органи. Предвижда се огромни бази данни да съхраняват персонална информация, а от това следва как ще се опазват събраните лични данни, подчертава Витанов. 

"Много е важно да се каже, че тези сертификати ще бъдат валидни само и единствено за пътуване. Ако те се използват за нещо друго, то това означава дискриминация", предупреждава евродепутатът.

От своя страна адв. Мария Петрова, специалист по медицинско право коментира, че въпросът с т.нар. ваксинационни паспорти е много разтеглив. А принципът на свободно движение на хора, приеман за крайъгълен камък на европейската интеграция, не е абсолютно право.




БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Бъдещето на Европа: Гражданските панели размишляват за бъдещето, което искат за Европейския съюз

През последните месеци общо 800 европейци взеха участие в четири граждански панела в рамките на Конференцията за бъдещето на Европа, за да изготвят препоръки как ЕС трябва да подходи към предизвикателствата пред себе си. Гражданите са избрани на..

публикувано на 29.12.21 в 08:35

Загубата на биоразнообразие – сериозна заплаха за начина ни на живот

Евродепутатите поставиха амбициозната цел, заложена в Стратегията на ЕС за биологичното разнообразие, до 2050 г. екосистемите да се възстановят, да станат устойчиви и да бъдат добре защитени.  Вече пет последователни години в българските..

публикувано на 22.12.21 в 08:35

Електромобили на пътя: мисията (не)възможна

Амбициозни цели белязаха отиващата си 2021 г. Eвpoпeйcĸият cъюз пpeдлoжи ефективна зaбpaнa зa пpoдaжбa нa нoви бeнзинoви и дизeлoви aвтoмoбили, включително хибриди oт 2035 г. Европейската комисия фиксира 55% спад на емисиите на CO₂, генерирани от..

публикувано на 17.12.21 в 09:05

Синята карта на ЕС - възможност за България да привлече необходимите специалисти

Намаляващото и застаряващо население на Европейския съюз налага предприемане на навременни мерки за овладяване на ситуацията . Средната възраст на европейските граждани се увеличава, което предполага, че в бъдеще ще има по-малко хора в трудова..

публикувано на 15.12.21 в 09:05

ЕС за по-достъпни и евтини лекарства

Повече достъп и по-евтини лекарства е целта на новата фармацевтична стратегия на Европейския съюз. До 2025 г. се очаква над 50% от производствата на активни вещества да бъдат преместени на територията на ЕС, за да има и сигурност на доставките, коментира..

публикувано на 10.12.21 в 08:40

ЕК готви промени в срока на Ковид сертификата

Изправена пред нови две заплахи, свързани с пандемията от коронавирус – увеличаващия се брой заразени дори в най-ваксинираните държави в Европа и появата на новия щам Омикрон, Европейската комисия предложи промяна в правилата за координация на..

публикувано на 08.12.21 в 09:05

Последен за годината Европейски съвет в Брюксел - какво да очакваме?

Последният за годината Европейски съвет ще се проведе в Брюксел на 16 и 17 декември. Държавните и правителствени ръководители на страните-членки от Общността ще обсъдят и вземат решения по важни теми и проблеми.   Лидерите ще обсъдят..

публикувано на 03.12.21 в 10:05

ЕП се противопоставя на масовото наблюдение и използването на изкуствен интелект от полицията

С цел борба с дискриминацията и гарантиране на правото на неприкосновеност на личния живот, ЕП настоява за строги гаранции, когато инструментите на изкуствения интелект се използват в правоприлагането. По този повод Европейският парламент прие..

публикувано на 01.12.21 в 08:35

Прекомерна употреба на антибиотици у нас за лечение на COVID – 19

България е единствената държава в Европейския съюз, която е увеличила драстично приема на антибиотици извън болниците през 2020 година. Т ова съобщи в доклад  доц. Иван Иванов, ръководител на Националната референтна лаборатория „Контрол и мониториране..

публикувано на 26.11.21 в 12:35

Европа с най-високия бюджет в историята си за 2022 г.

Годишният бюджет на Европейския съюз за 2022 г. се очаква да бъде гласуван днес от Европейския парламент. Постигнатото споразумение е за поети задължения в размер на 169.5 милиарда евро и за плащания в размер на 170.6 милиарда евро. Тази..

обновено на 24.11.21 в 10:21