Със специално заделен бюджет от над 1 милиард евро за периода 2021—2027 г. новата програма предоставя възможности на около 275 000 младежи да помогнат за справяне с обществените и хуманитарните предизвикателства чрез доброволческа дейност или чрез създаване на свои собствени проекти за солидарност. За действия през първата година са налични над 138 милиона евро. Считано от следващата година програмата също така ще позволи на младите хора да извършват доброволческа дейност в областта на хуманитарната помощ по цял свят, като по този начин ще спомогне за справяне с хуманитарните предизвикателства в трети сигурни държави, като подкрепя дейностите на ЕС за предоставяне на помощ там.
Предварителното индикативно разпределение на прогнозния бюджет по Програма „Европейски корпус за солидарност“ за България, отнасящ се до 2021 селекционна година за децентрализираните дейности, които се администрират от Център за развитие на човешките ресурси като Национална агенция в страната, е както следва: за доброволческа дейност малко над 1 млн. и 900 хиляди евро, а за проекти за солидарност близо 250 хил. евро.
Всеки може да кандидатства по програмата, стига да е на възраст между 18 и 30 години и да е регистриран в европейския младежки портал, Соня Господинова говорител на Европейската комисия.
Целта на програмата е не само да бъде по-приобщаваща, но и по екологична и по-цифрова. Дава се възможност за финансиране на млади хора, които желаят да участват в дейности за солидарност в различни области., каза Елена Борисова Главен експерт Отдел “Информационно обслужване” към Център за развитие на човешките ресурси.
За действия през първата година са налични над 138 милиона евро. А от следващата година програмата ще позволи на младите хора да извършват доброволческа дейност в областта на хуманитарната помощ по цял свят.
Децентрализираните дейности, коитоподкрепя програмата за периода 2021—2027 г. са разделени в две основни направления: доброволческа дейност и проекти за солидарност.
ДОБРОВОЛЧЕСКА ДЕЙНОСТ:
Доброволческата дейност дава възможност на младите хора да допринасят за ежедневната работа на организации, специализирани в дейности за солидарност, които са от полза за общностите. Дейностите могат да се извършват в чужбина или в държавата на пребиваване на участника. Индивидуалната доброволческа дейност може да продължи до 12 месеца, докато доброволческата дейност в екип обикновено продължава между 2 седмици и 2 месеца.
ПРОЕКТИ ЗА СОЛИДАРНОСТ
Проектите за солидарност са създадени и осъществявани от група млади хора с цел справяне с основните предизвикателства в рамките на техните общности. Дейностите в рамките на тези проекти са изцяло планирани и осъществявани от младежи, по ясно идентифицирана от тях тема. Чрез тези проекти се дава възможност на младежите да изразят солидарност чрез поемане на отговорност за решаване на конкретни проблеми в местната общност.
През последните месеци общо 800 европейци взеха участие в четири граждански панела в рамките на Конференцията за бъдещето на Европа, за да изготвят препоръки как ЕС трябва да подходи към предизвикателствата пред себе си. Гражданите са избрани на..
Евродепутатите поставиха амбициозната цел, заложена в Стратегията на ЕС за биологичното разнообразие, до 2050 г. екосистемите да се възстановят, да станат устойчиви и да бъдат добре защитени. Вече пет последователни години в българските..
Амбициозни цели белязаха отиващата си 2021 г. Eвpoпeйcĸият cъюз пpeдлoжи ефективна зaбpaнa зa пpoдaжбa нa нoви бeнзинoви и дизeлoви aвтoмoбили, включително хибриди oт 2035 г. Европейската комисия фиксира 55% спад на емисиите на CO₂, генерирани от..
Намаляващото и застаряващо население на Европейския съюз налага предприемане на навременни мерки за овладяване на ситуацията . Средната възраст на европейските граждани се увеличава, което предполага, че в бъдеще ще има по-малко хора в трудова..
Повече достъп и по-евтини лекарства е целта на новата фармацевтична стратегия на Европейския съюз. До 2025 г. се очаква над 50% от производствата на активни вещества да бъдат преместени на територията на ЕС, за да има и сигурност на доставките, коментира..
Изправена пред нови две заплахи, свързани с пандемията от коронавирус – увеличаващия се брой заразени дори в най-ваксинираните държави в Европа и появата на новия щам Омикрон, Европейската комисия предложи промяна в правилата за координация на..
Последният за годината Европейски съвет ще се проведе в Брюксел на 16 и 17 декември. Държавните и правителствени ръководители на страните-членки от Общността ще обсъдят и вземат решения по важни теми и проблеми. Лидерите ще обсъдят..
С цел борба с дискриминацията и гарантиране на правото на неприкосновеност на личния живот, ЕП настоява за строги гаранции, когато инструментите на изкуствения интелект се използват в правоприлагането. По този повод Европейският парламент прие..
България е единствената държава в Европейския съюз, която е увеличила драстично приема на антибиотици извън болниците през 2020 година. Т ова съобщи в доклад доц. Иван Иванов, ръководител на Националната референтна лаборатория „Контрол и мониториране..
Годишният бюджет на Европейския съюз за 2022 г. се очаква да бъде гласуван днес от Европейския парламент. Постигнатото споразумение е за поети задължения в размер на 169.5 милиарда евро и за плащания в размер на 170.6 милиарда евро. Тази..
Студио на Радио Стара Загора
Телефон на слушателя
тел. 042 616440
Email: efir@radio-sz.net
Нюзрум на Радио Стара Загора
тел./факс 042 604227
Email: rsz@radio-sz.net
Рекламен отдел
тел. 042 616431, 042 616432
Email: reklama@radio-sz.net