Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

„Еразъм+“ с почти двоен бюджет за новия период

Тракийският университет в Стара Загора вече има присъдена харта за следващите години

Снимка: архив

Европарламентът прие водещата програма на ЕС в областта на образованието, обучението, младежта и спорта. „Еразъм+“ за периода 2021-2027 г. Програмата, която вече е доказала важната си роля за насърчаването на европейската идентичност, ще разполага с почти два пъти повече средства в сравнение с предходните седем години, когато средствата бяха в размер на14,7 млрд. евро).

В пленарна зала повечето евродепутати изтъкнаха, че животът на младите хора е бил засегнат от COVID-19, и подчертаха значението на „Еразъм+“, оценена от гражданите като най-успешната от всички програми на ЕС, за бъдещите поколения в Европа.

"Програмата „Еразъм+“ представлява голям европейски успех и благодарение на нашите усилия ще продължим да работим с нея. Тя свързва хора с различен произход и помага за създаването на истинска европейска общност. Поради пандемията младежите и онези, които желаят да учат и да срещат нови хора, са изправени пред огромни предизвикателства, които са още по-големи за хората от маргинализираните общности. Днес повече от всякога е важно Европа да протегне ръка и да ги срещне там, където са, като им даде инструменти да растат, да вървят напред и да се свързват помежду си. Никой не трябва да се чувства сам и загърбен. Тъкмо това се опитваме да направим с новото издание на „Еразъм+“, Сабине Ферхайен (ЕНП, Германия), председател на комисията по култура и образование.

Според евродепутата от Румъния Влад Ботуш, че образованието е изключително важно за всеки човек. "Ако искаме да насърчаваме европейските ценности и принадлежността към Европа сред младите хора, трябва да залагаме на Еразъм +. Така се придобиват много повече знания, умения, опит. Образованието в Европейския съюз,, университетите и учебните заведения за професионално обучение придобиват тези знания благодарение на Еразъм. Млади хора от Румъния, от България, могат да посещават университети в други страни, което е изключително важно. Естествено трябва да залагаме на непрекъснатото квалифициране и на преподавателите", подчерта Влад Ботуш.

Тракийският университет в Стара Загора вече има присъдена харта "Еразъм" за новия период, подготвя проектите за ключовите дейности в рамките на проекта, съобщи професор Мирослав Карабалиев.

По програма "Еразъм +" учебното заведение работи от 2014 година, като от тогава досега от нея са се възползвали 900 студенти, докторанти и преподаватели. На посещение в Тракийския университет са идвали през годините 200 студенти, а договорите с чуждестранни учебни заведения са близо 200, отбеляза професор Карабалиев и посочи изключителната полза от тази програма за студентите и преподавателите от Тракийския университет.

Като докторант в Тракийския университет Елена Недева  също се е възползвала от програма "Еразъм +" в Рим, Италия през 2016 г. „Това беше едно изключително преживяване за мен, което ме обогати не само професионално, но и лично. Човек може да натрупа не просто опит, чисто професионален, но може да обогати и своята култура и знания затова как живеят хората по други места в света. Много се радвам, че бюджетът на програмата е увеличен, което ще даде възможност на повече млади хора да се включат. Адмирирам това и призовавам всеки млад човек, който се чуди дали би искал да го направи, да не се замисля, а да си попълни документите и да се включи в „Еразъм +“, защото това е едно преживяване, което остава за цял живот“, разказа Елена Недева.

Новата програма „Еразъм+“ ще бъде по-опростена и ще улеснява кандидатите с по-удобни за ползване информационни системи и по-малко бумащина, уверяват от Европарламента. Тя ще предложи специална схема за финансиране на „малки партньорства“ за по-малки организации, младежки асоциации и спортни клубове.

Процедурата за кандидатстване и поканите за представяне на предложения вече са задвижени на равнище Комисия, както и в много държави членки.

Регламентите на новата програма „Еразъм+“ влезе в сила със задна дата от 1 януари 2021 г.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Бъдещето на Европа: Гражданските панели размишляват за бъдещето, което искат за Европейския съюз

През последните месеци общо 800 европейци взеха участие в четири граждански панела в рамките на Конференцията за бъдещето на Европа, за да изготвят препоръки как ЕС трябва да подходи към предизвикателствата пред себе си. Гражданите са избрани на..

публикувано на 29.12.21 в 08:35

Загубата на биоразнообразие – сериозна заплаха за начина ни на живот

Евродепутатите поставиха амбициозната цел, заложена в Стратегията на ЕС за биологичното разнообразие, до 2050 г. екосистемите да се възстановят, да станат устойчиви и да бъдат добре защитени.  Вече пет последователни години в българските..

публикувано на 22.12.21 в 08:35

Електромобили на пътя: мисията (не)възможна

Амбициозни цели белязаха отиващата си 2021 г. Eвpoпeйcĸият cъюз пpeдлoжи ефективна зaбpaнa зa пpoдaжбa нa нoви бeнзинoви и дизeлoви aвтoмoбили, включително хибриди oт 2035 г. Европейската комисия фиксира 55% спад на емисиите на CO₂, генерирани от..

публикувано на 17.12.21 в 09:05

Синята карта на ЕС - възможност за България да привлече необходимите специалисти

Намаляващото и застаряващо население на Европейския съюз налага предприемане на навременни мерки за овладяване на ситуацията . Средната възраст на европейските граждани се увеличава, което предполага, че в бъдеще ще има по-малко хора в трудова..

публикувано на 15.12.21 в 09:05

ЕС за по-достъпни и евтини лекарства

Повече достъп и по-евтини лекарства е целта на новата фармацевтична стратегия на Европейския съюз. До 2025 г. се очаква над 50% от производствата на активни вещества да бъдат преместени на територията на ЕС, за да има и сигурност на доставките, коментира..

публикувано на 10.12.21 в 08:40

ЕК готви промени в срока на Ковид сертификата

Изправена пред нови две заплахи, свързани с пандемията от коронавирус – увеличаващия се брой заразени дори в най-ваксинираните държави в Европа и появата на новия щам Омикрон, Европейската комисия предложи промяна в правилата за координация на..

публикувано на 08.12.21 в 09:05

Последен за годината Европейски съвет в Брюксел - какво да очакваме?

Последният за годината Европейски съвет ще се проведе в Брюксел на 16 и 17 декември. Държавните и правителствени ръководители на страните-членки от Общността ще обсъдят и вземат решения по важни теми и проблеми.   Лидерите ще обсъдят..

публикувано на 03.12.21 в 10:05

ЕП се противопоставя на масовото наблюдение и използването на изкуствен интелект от полицията

С цел борба с дискриминацията и гарантиране на правото на неприкосновеност на личния живот, ЕП настоява за строги гаранции, когато инструментите на изкуствения интелект се използват в правоприлагането. По този повод Европейският парламент прие..

публикувано на 01.12.21 в 08:35

Прекомерна употреба на антибиотици у нас за лечение на COVID – 19

България е единствената държава в Европейския съюз, която е увеличила драстично приема на антибиотици извън болниците през 2020 година. Т ова съобщи в доклад  доц. Иван Иванов, ръководител на Националната референтна лаборатория „Контрол и мониториране..

публикувано на 26.11.21 в 12:35

Европа с най-високия бюджет в историята си за 2022 г.

Годишният бюджет на Европейския съюз за 2022 г. се очаква да бъде гласуван днес от Европейския парламент. Постигнатото споразумение е за поети задължения в размер на 169.5 милиарда евро и за плащания в размер на 170.6 милиарда евро. Тази..

обновено на 24.11.21 в 10:21