Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Рекултивацията на въглищните мини в контекста на зеления европейски преход

Мини Марица Изток
Снимка: Архив БНР

ЕК засилва политиките по ограничаване на вредните емисии. Това ясно проличава от последното предложение на Брюксел, оформено като законодателни инициативи в пакета "Готови за 2030 – Готови за 55". Името на пакета от 13 мерки на еврокомисията идва от поставената амбициозна цел за свиване на отделяните от 27-те страни членки вредни емисии с 55% до 2030г.. По същество предложенията разширяват система за търговия с въглеродни квоти, засягайки сградите и автомобилите. В основата на новия подход, който ЕК предлага, е опитът за разширяване на механизма за ценообразуване на въглерода в ЕС, по-известен като Система за търговия с емисии. Новите предложения, направени преди броени дни, срещнаха обаче несъгласие от страна на седем страни членки, сред които и България. Според българския евродепутат Радан Кънев новите законодатлени инициативи на ЕК целят ясно да бъде показано, че приетият наскоро климатичен закон далеч няма да остане на хартия. Пакет "Готови за 2030 – Готови за 55" обаче по думите на Кънев напуска сферата на реално изпълнимите цели.

На фона на екологичната експанзия на Брюксел България продължава да търси вярната посока за извървяване на енергийния преход. Страната ни предстои да представи своя План за възстановяване и устойчивост, в който са заложени редица стъпки по реално стартиране на трансформацията. На дневен ред са решенията, свързани с интегрирането в производството на електроенергия на газ, водород, възобновяеми източници и други. Във фокуса е и активна политика по изграждане на заместващи индустрии, с особена сила в района на "Маришкия басейн" край Стара Загора, където препитанието на близо 100 000 души е свързано с добива на въглища. Българският енергиен преход обаче може да бъде забавен с години, предупреди минният инженер Иван Арсениев. Причината е технологичното време, необходимо за извеждане от експлоатация на откритите рудници в "Маришкия басейн". Според Арсениев процесът ще отнеме близо 20 години и ще струва милиарди. Специалистът предупреди, че неспазването на технологията ще създаде екологичен риск в района, разположен в непосредствена близост до енергийния комплекс "Марица изток". Общата сума на дейностите, свързани с извеждането на рудниците от експлоатация, възлиза на поне 3млрд. лв., показват изчисленията на инж. Иван Арсениев. 

Към настоящия момент няма яснота откъде ще бъдат осигурени средствата за извършване на бъдещите дейностите по извеждане на маришките рудници от експлоатация. На този фон очакванията са след 2026г. въглищните централи да бъдат подложени на още по-високи цени на емисиите. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Бъдещето на Европа: Гражданските панели размишляват за бъдещето, което искат за Европейския съюз

През последните месеци общо 800 европейци взеха участие в четири граждански панела в рамките на Конференцията за бъдещето на Европа, за да изготвят препоръки как ЕС трябва да подходи към предизвикателствата пред себе си. Гражданите са избрани на..

публикувано на 29.12.21 в 08:35

Загубата на биоразнообразие – сериозна заплаха за начина ни на живот

Евродепутатите поставиха амбициозната цел, заложена в Стратегията на ЕС за биологичното разнообразие, до 2050 г. екосистемите да се възстановят, да станат устойчиви и да бъдат добре защитени.  Вече пет последователни години в българските..

публикувано на 22.12.21 в 08:35

Електромобили на пътя: мисията (не)възможна

Амбициозни цели белязаха отиващата си 2021 г. Eвpoпeйcĸият cъюз пpeдлoжи ефективна зaбpaнa зa пpoдaжбa нa нoви бeнзинoви и дизeлoви aвтoмoбили, включително хибриди oт 2035 г. Европейската комисия фиксира 55% спад на емисиите на CO₂, генерирани от..

публикувано на 17.12.21 в 09:05

Синята карта на ЕС - възможност за България да привлече необходимите специалисти

Намаляващото и застаряващо население на Европейския съюз налага предприемане на навременни мерки за овладяване на ситуацията . Средната възраст на европейските граждани се увеличава, което предполага, че в бъдеще ще има по-малко хора в трудова..

публикувано на 15.12.21 в 09:05

ЕС за по-достъпни и евтини лекарства

Повече достъп и по-евтини лекарства е целта на новата фармацевтична стратегия на Европейския съюз. До 2025 г. се очаква над 50% от производствата на активни вещества да бъдат преместени на територията на ЕС, за да има и сигурност на доставките, коментира..

публикувано на 10.12.21 в 08:40

ЕК готви промени в срока на Ковид сертификата

Изправена пред нови две заплахи, свързани с пандемията от коронавирус – увеличаващия се брой заразени дори в най-ваксинираните държави в Европа и появата на новия щам Омикрон, Европейската комисия предложи промяна в правилата за координация на..

публикувано на 08.12.21 в 09:05

Последен за годината Европейски съвет в Брюксел - какво да очакваме?

Последният за годината Европейски съвет ще се проведе в Брюксел на 16 и 17 декември. Държавните и правителствени ръководители на страните-членки от Общността ще обсъдят и вземат решения по важни теми и проблеми.   Лидерите ще обсъдят..

публикувано на 03.12.21 в 10:05

ЕП се противопоставя на масовото наблюдение и използването на изкуствен интелект от полицията

С цел борба с дискриминацията и гарантиране на правото на неприкосновеност на личния живот, ЕП настоява за строги гаранции, когато инструментите на изкуствения интелект се използват в правоприлагането. По този повод Европейският парламент прие..

публикувано на 01.12.21 в 08:35

Прекомерна употреба на антибиотици у нас за лечение на COVID – 19

България е единствената държава в Европейския съюз, която е увеличила драстично приема на антибиотици извън болниците през 2020 година. Т ова съобщи в доклад  доц. Иван Иванов, ръководител на Националната референтна лаборатория „Контрол и мониториране..

публикувано на 26.11.21 в 12:35

Европа с най-високия бюджет в историята си за 2022 г.

Годишният бюджет на Европейския съюз за 2022 г. се очаква да бъде гласуван днес от Европейския парламент. Постигнатото споразумение е за поети задължения в размер на 169.5 милиарда евро и за плащания в размер на 170.6 милиарда евро. Тази..

обновено на 24.11.21 в 10:21