Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Оползотворяване на биоразградими отпадъци чрез компостиране

Снимка: vancouver.ca

Настоящата криза вследствие на коронавируса подчерта ограничеността на суровините и проблемите с климата, които  изискват преминаването към въглеродно неутрална, екологично устойчива, чиста от замърсители икономика. Развитието на кръгова икономика, в която ресурсите и продуктите се използват продължително и се рециклират, ще намали емисиите на въглерод, ще стимулира икономическия растеж и ще създаде възможности за работа.

Новият план на Европейската комисия за постигане на нулеви въглеродни емисии до 2050 г. акцентира върху предотвратяване на изхвърлянето на отпадъци и управлението им. Парламентът призова за въвеждането на обвързващи цели за използването на материали и потреблението към 2030 г.

Примерът е от община Свиленград, която придвижва България в посока нулеви отпадъци, градът вече е на картата на Европейска мрежа за нулеви отпадъци.

Мария Костадинова – зам. кмет и председател на сдружение „Заедно за Свиленград“.

"От 2016 г. досега разделното събиране на отпадъци е нараснало 10 пъти. Хубавото е, че гражданите вече виждат ефекта от разделното събиране и затова следващите ни стъпки са в посока да намалим количеството чист битов отпадък. Има европейска директива, която гласи, че остатъчния отпадък трябва да достигне под 100 кг на жител. В момента в Свиленград той е 125 кг. на жител. Този проблем е мисия на Общината. Когато стане мисия и има воля, е възможно да се случи", коментира Мария Костадинова.

Европейският съюз генерира повече от 2,5 млрд. тона отпадъци годишно, като повечето са битови отпадъци. Депутатите отстояват исканията си към страните в ЕС за увеличаване на качественото рециклиране, намаляване на изгарянето на отпадъци и на изхвърлянето на сметища. Около 20% от произвежданите храни в ЕС се пилеят или разхищават. Компостирането  е  процес  на  ускоряване  на естественото  разлагане  на  органични отпадъци от  поддръжка на паркове и градини, зелени площи, както и хранителни отпадъци  от пазари, кухненски  отпадъци  и  др. чрез действието на живи организми в подхранващи почвата вещества. Всеки  може  да компостира  своите  градински  и  хранителни  отпадъци. Тази идея популяризира и неформалното гражданско обединение „КомпоСТ Стара Загора“. Гергана Димитрова, един от активистите.

Изграждането на споделени компости изисква създаването на общност. А това е изключително важно, за това говорят и увеличените споделени компостиращи системи. Това говори, че имаме нужда от това, трябва да ги пазим, да ги обслужваме. Вярвам, че споделеният опит постига много. 1/3 от храните се превръщат в отпадък, това е голям процент в световен мащаб. Когато компостираме, ние даваме възможност отпадъка да се превърне в ресурс. Това е простичък, но с изключително въздействие върху околната среда начин.“

Преходът към кръгова икономика ще намали екологичното замърсяване, ще облекчи проблемите с набавянето на суровини, ще засили иновациите и конкурентоспособността. Промяната има потенциал да добави още 0,5% към брутния вътрешен продукт на ЕС и да създаде 700 000 работни места в Европа до 2030 г., а потребителите ще получат достъп до по-устойчиви и икономични продукти.



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Бъдещето на Европа: Гражданските панели размишляват за бъдещето, което искат за Европейския съюз

През последните месеци общо 800 европейци взеха участие в четири граждански панела в рамките на Конференцията за бъдещето на Европа, за да изготвят препоръки как ЕС трябва да подходи към предизвикателствата пред себе си. Гражданите са избрани на..

публикувано на 29.12.21 в 08:35

Загубата на биоразнообразие – сериозна заплаха за начина ни на живот

Евродепутатите поставиха амбициозната цел, заложена в Стратегията на ЕС за биологичното разнообразие, до 2050 г. екосистемите да се възстановят, да станат устойчиви и да бъдат добре защитени.  Вече пет последователни години в българските..

публикувано на 22.12.21 в 08:35

Електромобили на пътя: мисията (не)възможна

Амбициозни цели белязаха отиващата си 2021 г. Eвpoпeйcĸият cъюз пpeдлoжи ефективна зaбpaнa зa пpoдaжбa нa нoви бeнзинoви и дизeлoви aвтoмoбили, включително хибриди oт 2035 г. Европейската комисия фиксира 55% спад на емисиите на CO₂, генерирани от..

публикувано на 17.12.21 в 09:05

Синята карта на ЕС - възможност за България да привлече необходимите специалисти

Намаляващото и застаряващо население на Европейския съюз налага предприемане на навременни мерки за овладяване на ситуацията . Средната възраст на европейските граждани се увеличава, което предполага, че в бъдеще ще има по-малко хора в трудова..

публикувано на 15.12.21 в 09:05

ЕС за по-достъпни и евтини лекарства

Повече достъп и по-евтини лекарства е целта на новата фармацевтична стратегия на Европейския съюз. До 2025 г. се очаква над 50% от производствата на активни вещества да бъдат преместени на територията на ЕС, за да има и сигурност на доставките, коментира..

публикувано на 10.12.21 в 08:40

ЕК готви промени в срока на Ковид сертификата

Изправена пред нови две заплахи, свързани с пандемията от коронавирус – увеличаващия се брой заразени дори в най-ваксинираните държави в Европа и появата на новия щам Омикрон, Европейската комисия предложи промяна в правилата за координация на..

публикувано на 08.12.21 в 09:05

Последен за годината Европейски съвет в Брюксел - какво да очакваме?

Последният за годината Европейски съвет ще се проведе в Брюксел на 16 и 17 декември. Държавните и правителствени ръководители на страните-членки от Общността ще обсъдят и вземат решения по важни теми и проблеми.   Лидерите ще обсъдят..

публикувано на 03.12.21 в 10:05

ЕП се противопоставя на масовото наблюдение и използването на изкуствен интелект от полицията

С цел борба с дискриминацията и гарантиране на правото на неприкосновеност на личния живот, ЕП настоява за строги гаранции, когато инструментите на изкуствения интелект се използват в правоприлагането. По този повод Европейският парламент прие..

публикувано на 01.12.21 в 08:35

Прекомерна употреба на антибиотици у нас за лечение на COVID – 19

България е единствената държава в Европейския съюз, която е увеличила драстично приема на антибиотици извън болниците през 2020 година. Т ова съобщи в доклад  доц. Иван Иванов, ръководител на Националната референтна лаборатория „Контрол и мониториране..

публикувано на 26.11.21 в 12:35

Европа с най-високия бюджет в историята си за 2022 г.

Годишният бюджет на Европейския съюз за 2022 г. се очаква да бъде гласуван днес от Европейския парламент. Постигнатото споразумение е за поети задължения в размер на 169.5 милиарда евро и за плащания в размер на 170.6 милиарда евро. Тази..

обновено на 24.11.21 в 10:21