Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Барс е единственото куче санитарен инспектор у нас

Снимка: личен архив

 Поводът да разкажем отново за 6 годишната немска овчарка Барс, която живее с водача си Николай Терзиев в Хасково е случаят в с. Тича в котелския балкан. Там преди две седмици бяха намерени 4 мъртви птици от вида черен лешояд, който е в Червената книга на България. Видът се заселва отново у нас по програма на Сдружение "Зелени балкани" от някоколко години, след като е изчезнал в края на 60-те и началото на 70-те години на миналия век. Лешоядите са умрели, след като са яли от умрели от отровени овчарски кучета, оставени незаровени.

     За работата му като санитарен инспектор, Барс и водачът му са преминали съкратен курс на обучение в Унгария от два месеца, вместо 4, както е обикновено. Причината е близката  приятелска връзка и любовта от пръв поглед между двамата, признава  и днес Николай Терзиев. Той приема Барс като свой по-малък приятел или брат - много весел, игри и палав.

 Последният случай, когато природозащитниците са потърсили двойката за проучване и почистване на терена е от последните почивни дни край завоя на р. Арда при Маджарово. Сигналът е бил за намерен мъртъв белоглав лешояд. За успокоение на природозащитниците, птицата не е умряла от отравяне, а от естествена смърт. 

 Барс е участвал с водача си в много акции за търсене и  прочистване на отровни огнища в Източните Родопи, Сакар, Дервентските възвишения, Сливенското поле и на много места, където получат информаця за умрели диви животни. Такива са били случаите край Своге, където е била загубена почти половината от колонията белоглави лешояди, над София, където са били отровени 8 лешиояда и 1 скален орел... в Кресненското дефиле. "Опитваме се да премахнем отровни примамки, които не са били намерени, защото е важно районът да бъде добре почистен, за да няма животни, пострадали вторично и третично след отравяне. Намирали сме чакали, както бе в случая край с. Тича, белки, лисици, таралежи. Опасно е и за човека, защото останала в почвата отровата, може да се просмучи в ядливи гъби, които израстват на отровения участък. Много често жертва на тези отрови стават овчарските кучета.", казва Николай Терзиев.

Освен лешоядите по този начин умират и всички видове хищни птици - от нощните,каквито са совите до  дневните - орли, ястреби, соколи, мишелови. Много често първи пострадват и врановите птици - свраки, сойки, гарвани, които също са мършоядни. Затова е много важно да няма вторично, третично и така нататък замърсяване на дивата природа. Барс е обучен като намери отровно огнище или труп на мъртво животно да не се поддава на ловния си инстинкт и желанието си да го яде. Чака позволението на водача си  и награда от него за свършената работа.

 От какво зависи  ефективната му работа? Кучето трябва да е в добро здраве, да е отпочинал, да не е много горещо... В града също е търсен за откриване на отровни примамки, но там е по-трудно - има много миризми и изгорели газове, които се смесват и следите и миризмите се  губят, но пак е помагал Но няма нищо общо с възможностите, които показва полицейското куче Рекс в популарните сериали за Комира Рекс, разказва приятелят му.

 Вероятно още 2-3 години Барс ще може да бъде санитарен инспектор и после ще трябва да се пенсионира. Скоро се очаква и у нас в полицейски школи да започене обучението на специални работни кучета с профила на Барс. И той няма да е единственото такова куче в Българя, завършва Николай Терзиев, разказа си.

 Цялото интервю с Николай Терзиев за кучето Барс, едниственият санитарен инспектор сред специалните работни кучета у нас, чуйте в звуковия файл. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Как младите хора да управляват времето си

"Как да ми стига времето?" - въпрос, който вълнува малки и големи, и чиито отговор никога не е еднозначен. Колкото хора, толкова различни методи за подобно намерение, но има и златни правила, които могат да помогнат. Някои от тях младежки работници..

публикувано на 14.07.24 в 11:02

Похвалите към децата - полезни или опасни?

Всеки обича да бъде оценен и похвален, но ако възрастните могат да обобщят изводи за поведението на другите към тях през похвалите, то за децата е много трудно да правят подобни анализи. Детският ум възприема похвалите твърде буквално - или положително,..

публикувано на 07.07.24 в 11:50

Модерните аромати за дома - розово масло, лавандула и хвойна

Българските етерични масла и суровини за козметиката получиха висока оценка на WPC 2024 - Световния конгрес и изложение на парфюмерията в Женева, Швейцария. Родните продукти бяха охарактеризирани като „светлина за душата“ и „топла прегръдка“,..

публикувано на 07.07.24 в 10:50

Можем ли в 21 век без смартфон - експериментът на Александър Богдан Томпсън

Александър Богдан Томпсън – сценичен фотограф, работил е и със Старозагорския куклен театър за постановката "Тайната на Ленхен", живял до 90-те години на миналия век в Германия, син на американец и българка, даже старозагорка, родственик на поета Веселин..

публикувано на 07.07.24 в 09:45

Бяла сова носи надеждата на с. Ловец, че ще спаси православната си църква

Село Ловец е на 20 км от общинския център Стара Загора. Съществуват данни, че живот тук е имало от праисторическо време.   Докато чакам да стане време за срещата ми с кметския наместник  Недялка Янкова на пустия селски площад, вниманието ми..

публикувано на 05.07.24 в 17:14

Велопътешественикът Пламен Петков с нови предизвикателства

Пламен Петков е велопътешествениk. На 35 години е, а последните му преходи са поредното предизвикателство за проверка на собствената му издръжливост.  Премина за един ден  400 км от София до Бургас на 18 -ти юни и 330 км от София до Русе на 2-ри юли..

обновено на 03.07.24 в 15:17

Група „Атлас“ подготвя нов албум по повод 40 години на сцена

Група „Атлас“ ще зарадва своите фенове с нов албум по повод 40 години на музикалната сцена. Музиката ще носи посланието и магията на 80 – те години, но с ново звучене. „Днес има модерни начини, с които всеки може да стане изпълнител..

публикувано на 03.07.24 в 14:16

Ако човек вижда планината и шевиците, той вижда красотата навсякъде

Диляна Александрова е от Харманли. Тя е една от многото  момичета и млади  жени,облечени в носиите на нашите прабаби отпреди стотина и повече години на Третия национален събор "Ангел войвода" в Араповския манастир край Асеновград. Всяка една от тях..

публикувано на 01.07.24 в 16:36

Пътешествия без план

Маргарита и Цветин Шущаркови са с емейство пътешественици. Винаги са на път, наяве или в мислите си. Цветин, родом от Казанлък, е инженер-икономист по професия, Маргарита е от София. Завършила е зоология в Испания.  Известността си придобиват от..

публикувано на 30.06.24 в 19:19

Къде изчезна детето ми, какъв е този тийнейджър?

Преходната възраст между детството и зрелостта е изключително деликатна, а често определяна и като "трудна".  Децата се борят с непознати емоционални състояния и техните прояви, родителите се опитват да защитят авторитета си пред тях. Неразбирателства,..

публикувано на 30.06.24 в 11:50