Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

В Шипка се намира единственият у нас Музей на залесяването

В град Шипка се намира единственият в България Музей на залесяването. В него е разположена уникална колекция от черно-бели и цветни фотографии, скици на художника Иван Матов, показващи огромната работа на поколения лесовъди за овладяване на ерозията и залесяване на голите склонове на Стара планина и Средна гора, разказва кметът на Шипка Василка Панайотова. Днес жителите на града поднесоха цветя пред бюстовете на двамата най-изявени лесовъди от началото на миналия век – Феликс Вожели и Петър Манджуков, които се намират в двора на музея.

Тук се намират фотоапаратът и фотографските плаки на Феликс Луи-Мари Вожели, неговите книги, свързани с овладяване на пороищата и залесяване, имножество автентични документи и вещи като шинел на горски стражар и дървени инструменти, използвани при залесяването.

В края на XIX и началото на ХХ век, южните склонове на Стара планина били напълно оголени. Шипка и селищата в долината Казанлък са били засегнати от много тежки природни бедствия. Ерозията на почвата, породена главно от човешка дейност, довела до тежки наводнения и порои, които завличали скали, животни и къщи. Земеделските земи и селата в подножието на планината били опустошени. През 1904 г. българската държава реагира на предупреждението на жителите на долината и поисква помощ за борба с наводненията и ерозията от френското правителство. Френският лесничей Феликс Вожели, бил изпратен в Казанлък през април 1905 г. Той оглавява първото „Бюро за упрепяване на пороищата и залесяване “ в България. Пристигането на Феликс Вожели в Казанлък бележи началото на извънредно мащабна мобилизация на жителите на долината в дейностите по залесяване в национален мащаб.

По случай Седмицата на гората в Шипка се провеждат и поредица от залесителни акции, в които се включват и много деца, обясни Василка Нанайотова. Тя разказа, че преди дни зрелостниците от ХII а клас на ПХГ " Св. св. Кирил и Методий"  в Казанлък  са насадили гора, посветена на учителя си и класен ръководител Иван Димов. Младежите решили така да изненадат своя преподавател.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Похвалите към децата - полезни или опасни?

Всеки обича да бъде оценен и похвален, но ако възрастните могат да обобщят изводи за поведението на другите към тях през похвалите, то за децата е много трудно да правят подобни анализи. Детският ум възприема похвалите твърде буквално - или положително,..

публикувано на 07.07.24 в 11:50

Модерните аромати за дома - розово масло, лавандула и хвойна

Българските етерични масла и суровини за козметиката получиха висока оценка на WPC 2024 - Световния конгрес и изложение на парфюмерията в Женева, Швейцария. Родните продукти бяха охарактеризирани като „светлина за душата“ и „топла прегръдка“,..

публикувано на 07.07.24 в 10:50

Можем ли в 21 век без смартфон - експериментът на Александър Богдан Томпсън

Александър Богдан Томпсън – сценичен фотограф, работил е и със Старозагорския куклен театър за постановката "Тайната на Ленхен", живял до 90-те години на миналия век в Германия, син на американец и българка, даже старозагорка, родственик на поета Веселин..

публикувано на 07.07.24 в 09:45

Бяла сова носи надеждата на с. Ловец, че ще спаси православната си църква

Село Ловец е на 20 км от общинския център Стара Загора. Съществуват данни, че живот тук е имало от праисторическо време.   Докато чакам да стане време за срещата ми с кметския наместник  Недялка Янкова на пустия селски площад, вниманието ми..

публикувано на 05.07.24 в 17:14

Велопътешественикът Пламен Петков с нови предизвикателства

Пламен Петков е велопътешествениk. На 35 години е, а последните му преходи са поредното предизвикателство за проверка на собствената му издръжливост.  Премина за един ден  400 км от София до Бургас на 18 -ти юни и 330 км от София до Русе на 2-ри юли..

обновено на 03.07.24 в 15:17

Група „Атлас“ подготвя нов албум по повод 40 години на сцена

Група „Атлас“ ще зарадва своите фенове с нов албум по повод 40 години на музикалната сцена. Музиката ще носи посланието и магията на 80 – те години, но с ново звучене. „Днес има модерни начини, с които всеки може да стане изпълнител..

публикувано на 03.07.24 в 14:16

Ако човек вижда планината и шевиците, той вижда красотата навсякъде

Диляна Александрова е от Харманли. Тя е една от многото  момичета и млади  жени,облечени в носиите на нашите прабаби отпреди стотина и повече години на Третия национален събор "Ангел войвода" в Араповския манастир край Асеновград. Всяка една от тях..

публикувано на 01.07.24 в 16:36

Пътешествия без план

Маргарита и Цветин Шущаркови са с емейство пътешественици. Винаги са на път, наяве или в мислите си. Цветин, родом от Казанлък, е инженер-икономист по професия, Маргарита е от София. Завършила е зоология в Испания.  Известността си придобиват от..

публикувано на 30.06.24 в 19:19

Къде изчезна детето ми, какъв е този тийнейджър?

Преходната възраст между детството и зрелостта е изключително деликатна, а често определяна и като "трудна".  Децата се борят с непознати емоционални състояния и техните прояви, родителите се опитват да защитят авторитета си пред тях. Неразбирателства,..

публикувано на 30.06.24 в 11:50

„Светът е нашата песен“ обедини музиканти в проект с кауза

„Светът е нашата песен“ е музикален проект с кауза за опазване на околната среда. В него се обединяват музиканти, като група "Strykers“, невероятният глас Гергана Стоянова, позната ни от музикален формат и най – малкият участник, но голям по душа Леон..

публикувано на 28.06.24 в 17:25