Митко Илиев е от Стара Загора. Завършил е Националната спортна академия с две бакалавърски степени – Треньор по смесени бойни изкуства и Педагогика на обучението по физическо възпитание. От 17 години се състезава. Първо – с карате киокушин, после – кик бокс и през последните 11 години е ММА бооец. За него казват, че е изгряващата звезда на българския ММА спорт. Семейството му живее в ромския квартал в Стара Загора и никога не е криел етническата си принадлежност. Сега е на 27 години, но си спомня точно момента, в който твърдо е решил, че спортът ще бъде неговия път.
И 10-годишните могат да вземат решения за цял живот. А ако семейството им ги подкрепи, тези мечти се сбъдват. За близките си Митко казва, че е имал късмета да го подкрепят във всичко и напълно. А баща му е негов пример.
Ако се поинтересувате, ще чуете и видите, че каузата за борба с насилието е една от основните, които подкрепя Митко Илиев. Защото държи на спортсменството и защото смята, че физическата сила не е основание да посегнеш на другия. Спортът помага на всички и се радваме да научим от него, че все повече хора от ромската общност тренират в различни дисциплини. "Силно вярвам, че по - силните трябва да защитават слабите", твърди Митко Илиев. За него спортът възпитава характер, постоянство и дава шанс за развитие.
В началото на кариерата си Митко Илиев често се сблъсквал с негативно отношение, а и сега в средите на ММА - състезателите избухват скандали на етническа основа. Бойните изкуства придобиха голяма популярност, а най – големите организации държат изключително много на добрия имидж. За Митко Илиев е много важно да пази името си - има мечти за постигане. "Научих се да не реагирам прибързано, първосигнално. Вече умея много добре да владея емоциите си. И ако някой поговори с мен, мога да го изненадам, приятно", с усмивка казва Митко.
Митко поставя високо летвата пред себе си. Говори за победите и загубите си. И си припомня най - голямата загуба, след която бил нападан и от своята общност. Но тогава открил истинското приятелство: "Тези, които плакаха с мен, бяха моите приятели - те са българчета".
Не се съмнявайте, че Митко Илиев ще постигне целите си. А ние може би наистина трябва да се научим да гледаме личността, а не общността. Да преценяваме човека по ценностите му, стремежите му, желанието да се развива, да постигне още нещо. И когато плачем, и когато празнуваме победи имаме нужда от хора, с които да споделяме и да разговаряме…
И не е задължително да бъдат същите като нас.
Срещаме се с нея в Парк „Света гора“. Студентка е в Юридическия факултет на ВТУ и много скоро ще се дипломира като юрист. Интересни са й наказателното, както и семейно, и наследствено право. Какво ще избере – още не знае. Вече 6 години и учи, и работи..
Тази история е за „Пътят към успеха“, започнал преди почти осем десетилетия. Тя е за Васил Чапразов – български общественик и интелектуалец от ромски произхoд. Роден е през 1945 г. в Сливен, в най – големият ромски квартал у нас – кв. „Надежда“...
В рубриката „Пътят към успеха“ днес разказваме за семейство млади фермери от с. Шейново. Атанаска и Ахмед Махмуд са работили в чужбина, но и двамата разбрали, че човек си тежи на мястото в Родината. Имали силното желание да успеят в България...
Жулиета Александрова Симеонова е на 26 години, от Стара Загора. В разговорът ни гласът й звучи спокойно, говори сладкодумно, сякаш разказва приказка. И наистина е така – описва ни живота си дотук и успеха, постигнат с лекота, без напрегната..
Мариела Костова Рашева е на 34 години. Родена е и живее в с. Зимница. Срещата ни с нея е в Начално училище „Паисий Хилендарски“. Работи тук от 6 години. Първо започнала като помощник на учителя, харесала работата и решила да продължи да учи...
Днес Ви представяме семейство Любо и Галина Пенкови. Те са от Сливен, развиват собствен бизнес с билки у нас и в няколко европейски страни, родители са на две деца. Тяхната история не е обичайната за ромския етнос . За да я опишем така днес,..
Ще Ви представим една млада жена, чиято история е малко по-различна. Румяна Михайлова е на 24 години, израснала в ромската общност на старозагорското село Паничерево. Това е селото със 100 годишния дъб в двора на местното училище и..
Първият разказ е за Антоанета Алексиева Стефанова, на 37 години, от Стара Загора. Подтиквана от родителите си, завършва 12-и клас в Средно училище „Христо Смирненски“ в ромския квартал на Стара Загора. После става част от Сдружение „Свят без граници“ и..
Студио на Радио Стара Загора
Телефон на слушателя
тел. 042 616440
Email: efir@radio-sz.net
Нюзрум на Радио Стара Загора
тел./факс 042 604227
Email: rsz@radio-sz.net
Рекламен отдел
тел. 042 616431, 042 616432
Email: reklama@radio-sz.net