Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Протестиращи блокираха фермата на баба Дора в Шарково

Баба Дора от село Шарково
Снимка: Даниел Стефанов/Фейсбук

150 души в момента са направили блокада около фермата на баба Дора в село Шарково. Те протестират срещу евтанизирането на животните в района заради съмненията от разпространение на чума по дребните преживни животни. Фермата на жената е единствената останала с овце и кози в селото. По-рано през деня един от протестирaщите Владимир Павлов, координатор на политическото движение "Възраждане" в Бургас, е бил задържан от полицейските власти.

 „На изхода на Бургас ме засече кола без обозначителни знаци с двама цивилни служители. Слязоха и ми показаха някаква значка. Проснаха ме на земята и ми сложиха белезници. Казаха, че трябва да извършат справка и проверка относно сигнал. Така ме държаха два часа и половина на земята. След това ме освободиха. Бяха ми задържали телефона. След като ми го върнаха се оказа, че са ми изтрили всички снимки и клипове на избиването на животните през последните дни. След като стигнах до село Шарково, там отново представители на полицията ме задържаха и ме арестуваха.“

Павлов обясни, че заради това забавяне, ветеринарите са успели да евтаинизират 180 овце и 13 кози от фермата, където първоначално е бил насрочен протестът рано тази сутрин. 

Протест срещу евтаназирането на животните ще се проведе днес и пред Община Бургас от 12.00 ч.

Повече по темата чуйте в звуковия файл:





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Бъбречната трансплантация на Радо от Бургас е преминала успешно

Бъбречната трансплантация на 35 годишния Радослав Петков от Бургас е преминала успешно, това съобщава платформата pavelandreev.org. Радо и баща му Данаил, който дари бъбрека си, за да спаси живота му, се чувстват добре.  „Мили хора с добри сърца, няма как да не ви споделим, че най-трудното за Радо и баща му Дидо мина, защото то се случи..

публикувано на 20.03.25 в 13:24

Социална услуга ще помага на възрастни и хора с увреждания в Болярово

Поне 22 души с увреждания и възрастни, които не могат да се обслужват сами, ще получават почасови мобилни здравно-социални услуги в община Болярово. Помощта ще се предоставя от петима социални асистенти и едно медицинско лице в рамките на 24 месеца. Проектът „Иновативни здравно-социални услуги в община Болярово“ е на стойност 210 712 лева и се..

публикувано на 20.03.25 в 09:00

Протестна акция за видимо увеличение на заплатите организира КНСБ

Протестна акция пред сградата на Народното събрание под надслов „Искаме видимо увеличение на заплатите с Бюджет 2025“ организират днес Конфедерацията на независимите синдикати в България.  Лидерите на федерации от публичния сектор ще поставят отново исканията за вдигане на възнагражденията в секторите, които са недофинансирани и в които се..

публикувано на 20.03.25 в 07:30

Изграждат 70 противоградни площадки за Ямбол и Бургас

 За борба с градушките на територията на областите Ямбол и Бургас ще бъдат изградени 70 площадки с наземни генератори със сребърен йодид. Земеделското министерство планира те да влязат в действие през следващото лято.  Ямбол и Бургас са сред регионите, в които  няма възможност на градоносните облаци да се  въздейства с противоградни ракети или..

публикувано на 19.03.25 в 17:30

НС прие увеличението на пенсиите с 8,6% от 1 юли

От 1 юли пенсиите ще бъдат увеличени с 8,6 на сто, реши парламентът при окончателното гласуване на закона за Държавното обществено осигуряване. Така минималната пенсия ще се увеличи до малко над 630 лева. От 1 април максималният осигурителен праг се увеличава до 4 130 лева, реши още пленарната зала. Минималният праг се увеличава от 933 на 1 077 лева от..

публикувано на 19.03.25 в 17:00

Тестват системата BG-Alert на 1 април

Системата за ранни предупреждения при бедствия BG-Alert ще бъде изпробвана на 1 април, съобщи директорът на дирекция "Пожарна безопасност и защита на населението" главен комисар Александър Джартов. "Предстоящите тестове на системата, предвидено е съгласно график, който е утвърден от главния секретар на Министерството на вътрешните работи,..

публикувано на 19.03.25 в 15:30
Дияна Арнаудова, председател на синдикалната организация в земеделската служба

Безсрочен протест и на служители на служба "Земеделие" в Ямбол

От днес служители на Областната дирекция "Земеделие" в Ямбол започват безсрочен  символичен протест  с искане за по- високи трудови възнаграждения. Едва 5 процента е предвиденото за тази година увеличение на заплатите, което е крайно недостатъчно , подчерта Дияна Арнаудова, председател на синдикалната организация в земеделската служба. „Средната..

публикувано на 19.03.25 в 14:30