„Има мащабно незаконно строителство в парк „Росенец“ – от 18 сгради 14 са незаконни съоръжения, а Община Бургас като, че ли не го е забелязала“, посочи председателят на парламентарната комисия Калоян Янков от "Демократична България". Оказва се и че само един обект има разрешение за ползване и това е трафпоста в района. Зам. - кметът по строителство в Община Бургас Чанка Коралска посочи, че институцията прави проверки след подадени сигнали към тях. „Ние не извършваме проверки, защото не разполагаме с такъв човешки ресурс, който да обикаля всеки ден на територията на Общината и да извършва такива проверки. Ние сме реагирали веднага, щом при нас е получен сигналът“, поясни тя.
Според Янков обаче Общината трябва да следи за всяко незаконно строителство на нейната територия. „Иначе ще започнат да строят на центъра на община Бургас обект от първа категория и г-жа Коралска ще го заобикаля и ще каже „това не е обект от първа категория, нас не ни интересува“. Няма такъв аргумент. Общината има задължение да следи за незаконно строителство на всякакъв вид собственост“, коментира той.
Рамадан Аталай от ДПС посочи, че няма доказано незаконно строителство в парк „Росенец“ и не трябва да се правят внушения чрез провокативни въпроси. Бившият общински съветник и настоящ депутат Димитър Найденов попита за това дали е правена проверка кой обитава имота на нос „Чукаля“. „Обществено достояние е, че г-н Доган обитава сградата на „сарая“, но до ден днешен по обществено достъпната информация, тази сграда няма разрешение за ползване. Понеже сградата е собственост на юридическото лице „Хермес Солар“, глобата е 5000 лв. за ползване без да е въведена сградата в експлоатация без разрешение за ползване, Община Бургас санкционирала ли е ползвателя?“, попита той.
„Вие как смятате, че трябва да се докаже обитаване? Може би трябва да поискам от собственика на имота да ме покани в имота си, да преспя една вечер там. Как си представяте да докажа, че той обитава денонощно този имот и той е годен за обитаване. Това законодателят го е решил, че става по личната преценка на собственика и режимът към нас е уведомителен. Какъвто и документ аз да създам, той ще падне в съда“, отговори Чанка Коралска.
По време на комисията на няколко пъти тя посочи, че част от въпросите не са в нейната компетенция. Това предизвика спор между нея, Калоян Янков и депутата Атанас Славов.
„Ние сме поканили на изслушване кмета на Община Бургас по всички въпроси, касаещи този обект“, посочи Янков.
„Колегите от Община Бургас са поканени като представители на Общината, всъщност поканен е кметът, следователно всяко оправдание, че нещо не е в нечий ресор е невалидно за комисията. Ако кметът не е благоволил да дойде, което не е разумно според мен, е редно колегите от Общината, които са дошли да са способни да отговорят на всички въпроси, които се задават. Ако нямат конкретната информация, да я предоставят впоследствие, но отговор, че нещо не е в тяхната компетентност не може да бъде приет от комисията, защото се представлява орган на власт“, допълни Славов.
Очаква се преди следващото заседание на комисията, нейните членове да получат необходимата документация от съответни институции по казуса „Росенец“.
Депутатите се събират за трети опит да изберат председател на 51-вото НС. В първите две гласувания кандидатите бяха петима, а до балотаж стигнаха Рая Назарян от ГЕРБ-СДС и Андрей Цеков - бивш регионален министър, предложен от ПП-ДБ. Заседанието започва в 11часа. Първото пленарно заседание на 51-вия парламент продължава вече пети ден. Дотук..
Позицията на председател на Народното събрание е и потенциална възможност за бъдещ служебен премиер, каза за БНР Бургас анализаторът и социолог Яница Петкова в „Галъп интернешънъл болкан“. По думите ѝ това може да е една от причините да се търси най-оптималният вариант за председател от 5-ма кандидати. Тази политическа ситуация у нас не е..
И вторият опит да бъде избран председател на 51-ото Нaродно събрание се провали. Никой от предложените петима кандидати не успя да събере необходимия брой гласове. До балотаж отново достигнаха Рая Назарян от ГЕРБ-СДС и Андрей Цеков от ПП-ДБ, но не получиха нужната подкрепа. НС не успя да избере председател след балотаж между Рая Назарян и Андрей..
Народното събрание ще направи нов опит да избере председател. В първия му работен ден бяха издигнати пет номинации за поста, но нито една не успя да събере необходимия брой гласове. Днес започват и разговорите на ГЕРБ-СДС за бъдещи политически действия в новия парламент. След провала на избор на председател в деня на конституирането на 51-ото Народно..
Алиансът за права и свободи ще подпише декларацията за "санитарен кордон" около Делян Пеевски и неговата формация ДПС – Ново начало, предложена от ПП-ДБ и ще подкрепи техния пакет от антикорупционно законодателство. Това стана ясно след поредната среща, провела се в Народното събрание по инициатива на ПП-ДБ. Валентин Тончев от АСП категорично се..
Лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов коментира перспективите за формиране на мнозинства и кабинет в 51-вото Народно събрание, като посочи: "Виждам една конструкция от партии, която може да работи: това са ИТН, БСП, ГЕРБ-СДС и ПП-ДБ. Затова сме ги поканили утре на разговори - ИТН и БСП. ГЕРБ-СДС ще разговарят за съвместни политически действия с БСП и ИТН..
Четири възможни сценария за развитие на ситуацията в новия парламент посочи председателят на „Възраждане“ Костадин Костадинов днес- правителство на ГЕРБ, ДПС и други формации като ПП-ДБ, което според него има шанс да се състави, макар и нестабилно; правителство на ГЕРБ и ПП-ДБ, но без ДПС; правителство без ГЕРБ и ДПС, което е възможно, тъй като..
Депутатите се събират за трети опит да изберат председател на 51-вото НС. В първите две гласувания кандидатите бяха петима, а до балотаж стигнаха Рая..