Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Археолози в Ямболско проучват три основни обекта (ОБНОВЕНА)

Снимка: РИМ Ямбол



Археологическото лято е в разгара си. Силен сезон за поредна година отбелязват археолозите, извършващи проучвания в ямболския регион и по течението на река Тунджа. 
Върху три основни обекта са насочени усилията на археолозите през това лято. Първият обект, в който се спираме в своеобразната ни екскурзия, е  до жп линията София- Бургас, в района на ямболското село Завой. Там втора година, на западния бряг на река Тунджа, се извършват аварийните разкопки свързани с реконструкцията на линията, разяснява директорът на РИМ - Ямбол Стефан Бакърджиев:
"Разкрихме различни аргхеологически структури, от 6-5 в.пр.н.е., както и от ранното средновековие 9-10 век. При поучванията досега сме разкрили няколко жилищни структури от късно желязната епоха. Няколко култови ями, както и едно средоновековно жилище, дори имаме и една монета от времето на император Лъв VI. Имаме няколко гроба най-.вероятно също от средновековието"
Проучванията между железопътните гари Зимница и Завой,  в които вземат участие археолози от  Ямбол, Сливен и Нова Загора, ще продължат до средата на месеца. 
Вторият важен обект се намира до елховското село Сторйно, а на него работи екипът на Даниела Агре. От 2014 година тук се проучва Трако-римски архитектурен комплекс с храм на бог Дионис .
"Целият обект представлява една сграда, която има оградна стена. Площта, която заема е малко над 30 дка. Във вътрешността има двор около 15 дка. Подобен олбект на територията на на България и на Балканския полуостров до този момент не е откриван."
Според проучванията комплексът е изграден в периода 69- 96 година, преди Христа и е представлявал резиденция на висш римски сановник, а паралелите, които се правят водят, до следните изводи.
"В Рим около Рим са открити дворци - градини на императорското семейство и на най-богатите римски фамии. В същия възроден гръцки стил, подобен като площ и обем архитектурни решения има един дворец в Западен Съсекс, изграждан по същото време, както и нашият обект."
Очакванията на екипа на Даниела Агре са след проучването и консервацията на обекта, той да бъде възстановен и да намери  своето  място в туристическата карта на страната.
"Би могло да бъде въэстановена и тази градина, което ще бъде още по-ефектно за посетителите."

След резиденцията край село Стройно отиваме до още една резиденция. Тя се намира в близост до крайграничното боляровско село Воден. Малкото кале, както е известна крепостта, се проучва от 2008 година, разказва Стефан Бакърджиев.

"Малкото кале е изградено вероятно в средата на XI век и неговото изграждане е свързано най-общо с оземляването на новата византийска аристокрация, от новозавоюваните български земи. Функционира до края на XII век, когато е окончателно разрушено при третия кръстоносен поход. Не се възстановява след това, защото тази територия попада в рамките на българската държава и най-вероятно византийският аристократ, който е бил там се е прибрал във Византия. Можем да кажем, че това не е типичната крепост, която си представяме. Тя е с много малка площ, около 1 дка.  Изключително представителна е, с квадратна форма е, със сгради, които са прилепени от запад, юг и изток. Оформя се един вътрешен двор, който е бил вероятно с дървени подпори. Крепостта е била на два етажа. Това не е типичен замък, а укрепена резиденция, която е била много представителна"

За този обект също има идея да бъде възстановен и да се превърне в туристическа атракция.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Майки за донорството" с онлайн базар в подкрепа на двойки с репродуктивни проблеми

Фондация „Майки за донорството“, чрез благотворителен онлайн базар , набира средства в подкрепа на двойки с репродуктивни проблеми. Тя е неправителствена организация, учредена преди 10 години от жени станали донори на репродуктивен материал. Целта й е да се информира обществото за необходимостта от даряване на яйцеклетки и сперматозоиди...

публикувано на 02.02.25 в 17:00

Група "Черно Фередже" гостуват тази събота в Бургас

Музикален разказ за весела компания предлагат на своите почитатели група "Черно Фередже". Те ще гостуват тази събота в „Модерен театър“ в Бургас. Музикантите, заедно с Фънки обещават да покажат най-нестандартното от себе си и да накарат публиката да пее заедно с тях, песни познати на голяма част от аудиторията още от детството. Е дин от..

обновено на 01.02.25 в 16:33

Бургазлии отбелязаха Китайската нова година с фестивал на пролетта

Много бургазлии се събраха, въпреки мрачното и прохладно време, пред сградата на Културен дом НХК, за да участват в работилницата, посветена на Китайската лунна нова година. Фестивалът на пролетта започна от обяд и продължава до 16 часа. В работилницата хората можеха да си направят хартиен китайски фенер, да си изтеглят специално..

публикувано на 01.02.25 в 14:32

Визуализация на мечтите в творческа работилница в Бургас

В най-романтичния месец на любовта, виното и мечтите Етно кафене и музей ще изненада жители и гости на града с едно различно събитие, съобщават от Община Бургас.  На 1 февруари от 14:00 часа всеки желаещ може да се присъедини към специална творческа работилница, която е насочена към визуално представяне на целите и мечтите за 2025 година.  Организатор..

обновено на 01.02.25 в 12:35

Каваклии с поредна награда от фестивала за маскарадни игри "Сурва"

Кукерската група „Каваклии“ от Долно Езерово получиха специалната награда на областния управител на Перник от фестивала „Сурва 2025“. Това беше 31 – то му издание в което участваха над 12 хиляди души и 22 чуждестранни групи от Гърция, Испания, Република Северна Македония, Черна гора, Сърбия, Словакия, Словения и Италия. Каваклии са..

публикувано на 01.02.25 в 10:30

Кукерите от Камено с отличие за най - атрактивна група от фестивала "Сурва 2025" (СНИМКИ)

Кукерската група "Каменовски традиции'', към община Камено спечелиха златен медал на  Международния фестивал на маскарадните игри "Сурва 2025".  Отличието е в категорията  „най-атрактивна група“, съобщи ръководителят й Атанас Статев: „ Нашите персонажи са бабата, дядото, мечката, мечкадарина, имаме си и дявол! Пресъздаваме..

публикувано на 30.01.25 в 10:00

Първият по Черноморието масив с маслинови дръвчета е в зоопарка в Бургас

Първият по Черноморието масив с маслинови дръвчета вече е факт и се намира в зоопарк Бургас, съобщават от общината. Масивът е около 5 дка. Идеята е в парка да има екологично чиста продукция. Маслиновите дръвчета няма да бъдат третирани с никакви химикали. А между тях ще се разхождат екзотични животни. Отглеждането на маслини в Бургаска област е..

публикувано на 28.01.25 в 11:00