Дали част от територията на община Бургас да премине към община Камено? Това предложение на кмета Жельо Вардунски обсъждат бургаските съветници. Градоначалникът е поискал от областния управител част от землището на „Долно Езерово“, в което влиза нефтопреработващия завод „Лукойл Нефтохим Бургас” АД, да премине към съседната територия.
В мотивите си, Вардунски обяснява, че и към момента производствената площадка на завода се намира на територията на двете общини. С промяната ще се възстановят границите каквито са били преди изготвянето на картата за възстановена собственост (КВС).
"Тогава те са ударили едни прави черти, които не са отразявали границата, които не са отразявали границите на община Камено с община Бургас. Не може едно стратегическо предприятие, 2/3-ти да е в едната община, а 1/3-та да е в другата община. Ние просто искаме да се възстанови границата по старите землищни граници."
Става въпрос за около 1 500 декара от територията на Бургас, които да преминат в границите на съседната община.
"Сегашната ситуация създава объркване за "Лукойл" - колко ще плащат на Бургас, колко ще трябва да плащат на Камено. И те са объркани и казват "Защо не се разберете двете общини къде сме и какви данъци да плащаме и на кой". Те имат молба да се уточним ние. Те не са казали "искаме да сме в община Камено или в община Бургас"."
Живко Димитров, началник на отдел „общинска собственост“ в Бургас е на мнение, че няма основания за искането.
"Предходните землищни граници са формирани на база на едни стари планове, които не приличат на това предложение. Собствеността е частна на юридическо лице, но това е територия на община Бургас. Назад във времето всички планове за изграждане на "Лукойл" са съобразени с тази землищна граница и това не е новина."
Димитров уточнява, че „Лукойл“ плаща местни данъци и такси в Община Бургас, както и данък смет.
Заместник-кметът по „Строителство, инвестиции и регионално развитие“ в община Бургас Чанка Коралска е категорична, че в административно отношение, преминаването в Камено ще улесни завода. Но това ще означава, че при следващи инвестиционни намерения, те ще търсят съседната община, не и Бургас.
"Не трябва да забравяме, че бургазлии също дишат мръсния въздух и миризмите на "Лукойл" и макар и малко като такси и данък на недвижимости, които плащат на Общината, смятам че не трябва толкова лесно да се съгласяваме с това изменение. Трябва да си защитим интереса. Оплакванията от действията на Нефтохимическият комбинат рефлектират на гражданите, но и на Бургас."
Николай Цоцомански, директор на дирекция "Устройство на територията" обяснява, че евентуалната промяна няма да засегне граждани на община Бургас, защото става въпрос единствено за територията на завода.
Той допълва, че ще бъде съставена Комисия председателствана от Областната администрация, която трябва да разгледа предложението. Съгласието или несъгласието на общинските съветници ще бъде гласувано на следващата сесия на местния парламент на 22 февруари.
„Каритас България“ провежда ежегодната си кампания „Защото СМЕ ХОРА“, чрез която организацията има за цел да помогне в домашна среда на една от най-уязвимите групи в българското общество – възрастните хора. До 31 януари 2025 г. се набират средства чрез DMS CARITAS на номер 17 777, в името на едно по-уютно, лишено от самота и болка..
На 5 януари, в навечерието на Богоявление, в православните храмове се извършва Велик водосвет. Денят придобил популярност като Водици, е известен сред народа и като зимен Кръстовден, заради освещаването на водата с Кръста Господен. Великият водосвет, наречен още Йордански, заради Христовото кръщение в река Йордан, е само два пъти в годината - на 5 и 6..
Напусна ни отец Велик от православен храм "Св. Богородица" в Бургас. "Отец Велик беше изключително мъдър, смирен, добър, благ и състрадателен човек и уважаван духовник. Той бе част от историята града, от семейната история на хиляди бургаски семейства. Отец Велик остави дълбока следа в душите на толкова много миряни за надежда, вяра и любов. Много..
Ръководството на сливенската многопрофилна болница "Д-р Иван Селимински“ назначи проверка във връзка с изнесен в медийното пространство и социалните мрежи видеоклип с акушерки, които танцуват под звуците на чалга с новородени деца в ръцете си по време на смяна. Танците са от отделението по неонатология, потвърди пред националното радио началникът на..
Докато нямаме редовно правителство, мостът до Черноморец няма да бъде ремонтиран, каза за БНР Бургас кметът на Созопол Тихомир Янакиев. Съоръжението свързва Черноморец с главния път Бургас-Созопол и е част от републикански път, затова ремонтирането му е задача на държавата. Тихомир Янакиев посочи: „Като дойдат избори, идват някакви народни..
Комисията за защита на потребителите (КЗП) провери търговски обекти в страната и онлайн търговци за продажба на хексахидроканабиол (HHC) и негови производни, след като в понеделник 14-годишното момче падна от седмия етаж на блок в Плевен и умря след употребата на вейп със същия наркотик. След смъртта на дете: Прокуратурата в Плевен назначи..
От следващата седмица започва изграждането на локално платно с две ленти от най-големия бургаски комплекс “Меден рудник” в посока пътен възел "Юг". Това обяви в социалните мрежи кметът Димитър Николов. Той уточнява, че това е първа стъпка към изграждането на две кръгови кръстовища по бул. “Захари Стоянов”. И днес фирмата работи по ремонтните..
Ръководството на сливенската многопрофилна болница "Д-р Иван Селимински“ назначи проверка във връзка с изнесен в медийното пространство и социалните..
Докато нямаме редовно правителство, мостът до Черноморец няма да бъде ремонтиран, каза за БНР Бургас кметът на Созопол Тихомир Янакиев. Съоръжението..
Напусна ни отец Велик от православен храм "Св. Богородица" в Бургас. "Отец Велик беше изключително мъдър, смирен, добър, благ и състрадателен човек и..