Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Делфини мигрират у нас заради войната в Украйна (обновена)

| обновено на 17.05.22 в 14:04
Снимка: БНР - Бургас

Военните действия в Украйна, които се провеждат и в акваторията на Черно море, са основна причина за промяна в обитаваните от делфините райони. Това констатират еколози от България, Румъния и Турция, които установяват зачестяване на случаите на дезориентирани делфини в близост до бреговете, обясни Димитър Попов от "Зелени Балкани". Той посочи, че изместването на обитанията им се наблюдава от север на юг.

"Още през февруари колегите от Турция алармираха за завишена смъртност на обикновени делфини в резултат на заплитане в рибарските мрежи. Установи се, че основният проблем е увеличената плътност на популацията в нетипичен сезон, което свързахме с началото на военните действия и увеличеното шумово замърсяване", заяви Попов.

Той припомни, че морските бозайници са изключително зависими от своят слух, който е основното им средство за ориентиране в морска среда. Усещането за загубата на ориентация при делфините екологът сравни със заслепяването при човека.

 "Те имат ехолокационен орган, с който си създават представа за това, което ги заобикаля, както и търсят своята плячка – рибата. Войната увеличава шумовото замърсяване в северната акватория на Черно море, което е едно от приоритетните местообитания за китоподобни. Влошените условия на средата чрез увеличеното шумово замърсяване водят до невъзможност да намират своята плячка, което води до изместването им в по-спокойни райони – по-южните части на Черно море. Не е изключено да има случаи на акустична травма, в резултат на това зачестило шумово замърсяване, а оттам - да срещаме по-често дезориентирани делфини по Черноморието", обясни екологът.

Той подчерта, че най-правилната реакция, ако станем свидетели на бедстващ делфин край брега на морето, е да се обадим на телефон 112 и да изчакаме компетентните органи. 

"Важно е делфините да се държат на повърхността, за да могат да взимат въздух, но опитите за връщането им обратно в дълбочините на морето не е най-правилното решение", добави той. 

4 сигнала за бедстващи делфини са получени в екоинспекцията в Бургас от началото на годината. Оттам отчитат известно увеличение, тъй като повечето обаждания са за вече починали. Ако граждани забележат бедстващ делфин във водата, трябва да ни сигнализират и да изчакат наш екип, посочи Милена Ярмова от РИОСВ и добави:

"Ако, обаче, животното е заседнало в плитчините, в пясъка край морето и е на пряка слънчева светлина, до идването на експерт, който ще даде указания, те могат да помогнат, като осигурят сянка, с чадър или платнище. Също така, кожата на делфина трябва периодично да се омокря, тъй като делфините имат много фина кожа и при изсъхването се напуква и се образуват рани. Това може да стане с намокрена кърпа, с намокрено одеало. Даже и с подръчни материали – морски водорасли, мокри, с които може да се покрие тялото, за да не изсъхва на слънцето", поясни експертът.

Хората трябва да внимават да не попадне вода в дихателния отвор на животното, който е на главата, посочи Милена Ярмова. Гражданите да не се струпват около делфина, добави тя.

Сигнал до 112 или до екоинспекцията, ако гражданите видят бедстващ делфин. Институциите също се свързват с нас, да окажем съдействие, поясни Йордан Раев от Изпълнителната агенция по рибарство и аквакултури. Той добави, че причините за смъртността и излизането им на сушата, може да са от различен характер:

"И в качеството си на учен, като докторант на Института по океанология, много са причините. Има естествена смърт, преди 2-3 години имаше една епидемия, при която се оказа, че са болни от шарка, от варицела. Предполагам, че и тези военни действия, силните детонации също оказват влияние на делфините. Те със силно развити сонари", коментира той.

Риболовната дейност също е причина за смъртността, добави Йордан Раев и поясни, че през годините са правили информационни кампании за тази цел сред рибарите.



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Цветан Цирков е новият представител на държавата в "Лукойл Нефтохим Бургас"

Новият представител на държавата в надзорния съвет на "Лукойл Нефтохим Бургас" е Цветан Цирков - дългогодишен служител в Министерството на икономиката и индустрията.  Той е бил избран на Общо събрание на компанията и ще заеме длъжността след вписване в Търговския регистър, искане за което вече е подадено от "Лукойл Нефтохим Бургас". Държавата в..

публикувано на 15.11.24 в 08:26

Разходка из потайностите на Сливенската планина

Сливенската планина е една от най-мистериозните и непристъпните планини в България. Не е висока, но е достатъчно стръмна и камениста. Именно това я направило желано място за направата на защитни съоръжения в древността наречени калета. Всъщност това са крепости или стражеви кули, като някои от тях датират от времето на траките, наследени от римляни,..

публикувано на 14.11.24 в 15:21

Българският туризъм с рекордни показатели

България е спокойна, стабилна и сигурна дестинация и това прави страната ни привлекателна за туристите . Това каза заместник-министърът на туризма Павлин Петров, който пристигна в Бургас за участие в конференция за развитието на устойчив туризъм. По данни на Националния статистически институт периодът януари - септември   2024 година е с..

публикувано на 14.11.24 в 14:58

Искат извънредна сесия в Приморско заради морски резерват Маслен нос

В Приморско е внесено предложение за свикване на извънредна сесия на Общинския съвет по казуса с обявяване на морски резерват в района на Маслен нос.  Свикване на местния парламент по казуса са поискали председателят на „Възраждане“ Приморско Снежана Йорданова и представители на туристическия бранш. Те се опасяват, че морския резерват ще навреди на..

публикувано на 14.11.24 в 09:58

Работодатели и синдикати обсъждат нов механизъм за определяне на минималната работна заплата

Работна група от представители на работодатели и синдикати ще обсъди за първи път конкретни предложения на Министерството на труда и социалната политика за въвеждане на нов механизъм за определяне на минималната работна заплата. Това се случва ден преди крайния срок за въвеждане  на Директивата за адекватни минимални работни заплати в Европейския съюз...

публикувано на 14.11.24 в 07:39
ТД на НАП в Бургас, архив

До 15 ноември фирми и граждани коригират декларираните от тях авансови вноски

На 15 ноември изтича срокът, в който фирмите, както и физическите лица, извършващи дейност като търговци по смисъла на Търговския закон, включително ЕТ и регистрираните земеделски стопани, избрали да се облагат с данък върху годишната данъчна основа, могат да коригират размера на декларираните от тях авансови вноски за корпоративен данък или данък..

публикувано на 13.11.24 в 13:34
Пазар

Зеленчуците поскъпват на борсите

Зеленчуците поскъпват на борсите в страната през седмицата, показват данните в седмичния бюлетин на Държавната комисия по стоковите борси и тържищата (ДКСБТ). Индексът на цените на едро се повиши с 0,94 на сто. Най-много са поскъпнали оранжерийните краставици  -  с 9,1% до 2,78 лева за килограм на едро средна цена в страната. Доматите са по-скъпи с..

публикувано на 10.11.24 в 09:34