Само за миналата година по сигнали, екоинспекцията е направила 5 проверки на територията на сметището в края на град Сунгурларе. Първият сигнал беше от края на юли, вторият през август, а до 8 октомври беше и срокът, в който Общината трябваше да разчисти терена. Впоследствие обаче това отново не се случи. Тогава от администрацията обясниха, че нямат финансови средства, необходимата техника, а и метеорологичните условия не са добри. През миналата година бяха съставени 2 акта на Общината - за нерегламентирано изгаряне на отпадъци и на Кмета за създаване на незаконно сметище. Едното наказателно постановления е за 1400 лв., а другото за 3000 лв.
Таня Ангелова живее в чужбина, но редовно се прибира в родния си град Сунгурларе. В края на март тази година тя отново се натъква на горящото сметище. Прави снимки и клип и отново подава сигнал. Този път и до екоминистерството. Обещаната табела, която трябваше да обозначи, че това не е сметище, а регламентирано пространство за строителни отпадъци, също липсваше, посочи тя.
„Пушекът беше неописуем. Димът беше в града. Всичко беше отворено, запалено, димящо, с огромни количества боклук вътре. По принцип теренът трябва да е за строителни отпадъци, но има като започнем от лозови пръчки, тъй като това беше периодът за зарязване на лозите, минем през найлонови торбички, органичен отпадък от дома и стигнем до хартия и пластмаса. Всичко имаше“, допълни Ангелова.
През април тази година отново е подаден сигнал за замърсяване. Според проверката на екоинспекцията там отново са били струпани битови, строителни и биоразградими отпадъци. Отново е издадено предписание за почистване и при следваща проверка отново е установено, че това не се е случило. Единственото, което ни остава е да подаваме сигнали да се надяваме нещо да се случи, посочи Таня Ангелова. Тя допълни, че е намален и броят на машините, които изхвърлят боклука в града.
„Ако преди беше на всеки две седмици, сега е един път в месеца, може би и не. Да не говорим, че нашата кофа за боклук, персонално, не е изхвърляна, за да съм аз потърпевшата, лично. Съответно и роднините ми по този начин бяха ощетени. Те ми казват, че нищо не се случва – всичко е по старому. Тези санкции много афектираха кмета, защото се плащаха глоби. Тези глоби обаче ние данъкоплатците плащаме. В крайна сметка буферът е върху хората, които живеят там. Те плащат да бъдат санкционирани. Такава е историята“, посочи Ангелова.
Непочистен от Общината остава и замърсеният терен край село Грозден. Сигнал за него беше подаден още през септември миналата година. Ако тези сметищата останат в това състояние предстои издаването на нови актове и нови глоби.
БНР- Бургас изпрати въпроси по темата към Община Сунгурларе и кмета Георги Кенов, но оттам отказаха коментар.
Общински съвет Бургас и местната администрация получиха висока оценка в изследването на Асоциация "Прозрачност без граници“ за Индекс на местната система за самооправление. Специално внимание бе обърнато на сайта на местния парламент като изключително информативен и лесно достъпен. Сериозен акцент изследването поставя върху прозрачността и..
Украинска делегация от Министерството на аграрната политика и храните на Украйна, заедно с представители на Държавната агенция за развитие на мелиорацийте, рибарството и хранителните програми, посети Регионалното техническо звено за Черно море на Генералната комисия по рибарство за Средиземно море (GFCM), разположено в Бургас, България. Ефективното..
Комисията за защита на конкуренцията се самосезира за възможно картелно споразумение при поскъпването на застраховката "Гражданска отговорност" за таксиметровите водачи. Протестът на такситата в Бургас, Сливен и Ямбол (снимки и видео) "В рамките на своите правомощия, КЗК ще извърши проучване на причините за повишаването на цените на..
Община Бургас стартира изпълнението на проект в подкрепа на синята и интелигентна трансформация на Черноморския басейн - „Сини порти”. Той предвижда създаване на транснационален Черноморски клъстер за синя икономика и цифров хъб за виртуален трансфер на изследвания и технологии, както и съвместното използване на напреднали приложения с изкуствен..
Над 500 таксиметрови коли от Бургас, Слънчев бряг и Созопол, автомобили на „Пътна помощ“ и товарни автомобили се включиха в протеста на таксиметровия бранш в Бургас. Те подкрепят националния протест срещу завишената "Гражданска отговорност". 2 колони от автомобили, дълги над 2 километра, затрудняват движението по светофари и кръгови кръстовища в..
Темата за антисемитизма, ксенофобията, езика на омразата и начините, по които трябва да се води борба с тях ще събере в Бургас младежи от България и Италия, представители на институции, дипломатически мисии и граждански организации. На 25 и 26 ноември 2024 г. в Експозиционен център „Флора” ще се проведе Международна конференция „Младежи за..
В Ямбол около 200 таксиметрови шофьори се събраха на протест срещу поскъпването на задължителната застраховка "Гражданска отговорност". В следващите два часа те ще затруднят движението по централните улици в града и ще преминат по автомагистрала „Тракия“ в участъка от пътен възел „Хаджидимитрово“ до пътен възел „Зимница“. "Настояваме за..
Браншовата организация на таксиметровите превозвачи и шофьори – Бургас се включва в националния протест срещу завишената "Гражданска отговорност"...
Бургас се подготвя за Никулден. Празникът отново ще предложи на бургазлии и гостите на града много културни, музикални и кулинарни изненади...
Празникът на Бургас -6 декември отново ще е неучебен за бургаските ученици. Те нямат да учат и на 3 януари. Това съобщи кметът Димитър Николов. Така..