Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Комисията одобри създаването на защитена морска местност „Корал“


Комисия с представители на различни институции реши морската територия пред плажа "Корал" да бъде обявена за защитена местност. Предложението беше внесено от Сдружението „Да запазим Корал“ и бе обсъждано над 5 часа. Според Сдружението в района трябва да се ограничи възможността за промишлен риболов и изхвърлянето на фекални води. Един от мотивите им е запазването на 3 вида делфини. Според Община Царево административната процедурата е била нарушена. Те посочват и че ще бъде нарушен интересът на рибарските сдружения.


30 % от сушата и 30 % от морето трябва да са защитени до 2030 г. Това посочи зам.-министъра на околната среда Тома Белев. Той поясни, че тази мярка е заложена в „Зеления пакт“ на Европейския съюз. „10 % от сушата и 10 % от морето трябва да са строго защитени до 2030 г. и страните членки трябва да предприемат всички мерки, за да го направят. Морето е публична собственост, то е на всички нас. Трябва да има място за всеки. Морето е достатъчно голямо, има достатъчно територии за джетове, лодки, плажове. Ще има територии, които не са с джетове, лодки, плажове. Нямаме територии, които са разрешени за стопански риболов тук по Закон“, поясни той.

Предложението на Сдружението е част от залива на Корал с дължина 700 м. и ширина около 400 м. в морето, да бъде обявена за защитена морска територия. Причина е влошаването на екологичното разнообразие. Територията е избрана по специфични морфологични особености, посочи Асен Йорданов от „Да запазим Корал“. „Да се забрани бракониерският лов, траленето с промишлени средства, пускането на тръби за мръсна и фекална канализация, извършването на едър стопански риболов с всякакви средства – хвърляне на бомби, което е практика за съжаление, хвърляне на химически вещества. В предложението се включва забрана и на търговска дейност, нерегламентираното надпреварване с джетове, моторни лодки“, обясни той.  

Всички тези неща са забранени и сега, но е добре да се упоменат и в Регламента на защитната зона, тъй като законите подлежат на някаква промяна, поясни Йорданов. Сред точките е и забрана за добиване на полезни изкопаеми в този залив, отдаване на концесия от площта на морето за тази дейност.

Нашето предложение не включва толкова сурови режими, каквито се дискутират на комисията, допълни Атанас Русев. „По този начин се създава изкуствено напрежение, ще започнат да ни нападат рибарите. Всъщност Морска администрация им забранява в момента риболова и всичко. В нашето предложение сме включили моторна лодка, която е с определени параметри. Това се отхвърли и на практика в момента Морска администрация направи така, че абсолютно всичко да е забранено, включително и с кану не можете да минете от там“, допълни той.

Принципът на прозрачността е нарушен, трябваше да има широка дискусия, посочи кметът на Царево Георги Лапчев.  „Коментираме територия, която се създава, на която реално й се сменя режимът. Може процедурата да е спазена, но хората,които пряко ги касае, ще научат от медиите. Жалко, че хората, които живеем там не го знаем предварително, не сме предварително подготвени с евентуалните идеи, за да можем да ги изкоментираме“, допълни той.

Предстои решението на Комисията да бъде изпратено до министъра на околната среда и водите. След това в неговите правомощия е да вземе решение кои от точките да останат или да бъдат променени. Комисията одобри 6 от 10-те точки от предложението. Отпаднат точките, свързани със забраната за увреждане на естествената подводна флора и фауна, риболов чрез мрежи, взривове, тралове и др. отровни вещества; уловът на миди и рапани с тегло по-голямо от 5 кг. за денонощие, както и извършването на търговска дейност. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Възстановено е движението при разклона за Каменар (ОБНОВЕНА)

Възстановено е движението по пътя Бургас – Каблешково при разклона за Каменар. Това съобщиха към 16 часа от АПИ. Заради катастрофа, по-рано днес движението  на превозни средства бе ограничено. По-рано от бургаската полиция съобщиха, че до 17 часа пътната отсечка между селата Лъка и Каблешково ще остане затворена за движение. По първоначални данни от..

обновено на 11.02.25 в 16:12

Строят два нови физкултурни салона в Сливен

Старт на строителството на нови два физкултурни салона бе дадено днес в Сливен. Те ще се ползват от учениците от  Професионалната гимназията по изучаване на западни езици  „Захари Стоянов“ и ППМГ „Добри Чинтулов“, които в момента делят една стара сграда. Проектът е на стойност 4 милиона лева, а финансирането е от държавната програма за финансиране на..

публикувано на 11.02.25 в 15:49

Резитба на дърветата Гинко Билоба в центъра на Поморие

Извършена е резитба на дърветата от вида Гинко Билоба на главната пешеходна улица в Поморие, информират от общината. Екип на предприятието „Озеленяване, горско и селско стопанство“ е подравнил дърветата. Целта е да постигне от една страна – по-естетичен вид, а от друга – увеличаване на листната маса след започване на вегетация, поясняват..

публикувано на 11.02.25 в 13:29

Лекция показва развитие на музейното дело в Бургас през втората половина на ХХ в.

Лекция ще проследи развитието на Бургаския музей през втората половина на ХХ век. На нея ще се открои неговата основна роля в проучването и опазването на културното наследство в Бургаския регион. Ще бъдат представени разкопки на ключови археологически обекти, научни изследвания и значими личности, допринесли за утвърждаването на музея като водещ..

публикувано на 11.02.25 в 12:00

Филмът за Милен Цветков с премиера и в Бургас

Филмът "Милен" е преди всичко за журналистът Милен Цветков, казаха авторите на проекта Веселин Диманов и Димитър Стафидов. Двамата стоят зад биографичната лента за Кристиян Таков "Моралът е доброто". Новият им филм е с премиера 20 февруари в София, след което ще бъде показан в редица градове, сред които и Бургас на 1 март в НХК от 18.30 часа. Билетите..

публикувано на 11.02.25 в 11:30

Инспекцията по труда установи 1000 работещи без договор в строителството

Над хиляда работещи без трудов договор са били установени при проверки на Главната инспекция по труда за миналата година в сектор "Строителство". От края на януари инспекторите  са проверили близо 400 обекта, а фирмите, установени да работят там, са 500, нарушенията - над 450.  Установено е, че работниците не използват предоставените им предпазни..

публикувано на 11.02.25 в 10:30
Снимката е илюстративна

Настояват за мерки за облекчаване на трафика по пътя Ямбол-Сливен

Пътят между  Ямбол и Сливен е най-натовареният участък от републканската пътна мрежа на територията на Ямболска област. Възможност за разтоварване на трафика е той да стане четирилентов, както и да се изгради кръгово кръстовище на входа на Ямбол. Пътят между двата областни центъра е по-натоварен и от международния път към граничния пункт..

публикувано на 11.02.25 в 08:20