Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

123 са първокласниците в община "Тунджа"

Снимка: Община Тунджа

1500 деца и ученици ще се обучават в детските и учебни заведения на община „Тунджа“ през новата учебна 2022-2023 г. Училищната мрежа в общината се запазва. В детските градини се открива нова целодневна група в с. Роза.

Общо 123 първокласници от десетте общински училища ще получат днес на първия учебен ден подарък от община „Тунджа“ и от Местната комисия за борба срещу противообществените прояви на малолетните и непълнолетните – книжка с любими детски приказки и комплект с всички необходими ученически принадлежности.

В общинските училища от І до VІІ клас ще се обучават 782 ученици. В полудневните групи за задължителна подготовка в ОУ „Св. Св. Кирил и Методий”, с. Веселиново и НУ „Васил Левски”, с. Завой, са записани общо 34 деца.

Две училища в община „Тунджа“ – СОУ „Св. Паисий Хилендарски", с. Скалица и ОбУ „Васил Левски“, с. Тенево, предлагат професионално обучение след завършен седми клас по три специалности – „Лозаровинарство“, „Шлосерство“ и „Производство на хляб и хлебни изделия“.

За началото на учебната година 32-ма осмокласници ще получат еднократно финансово стимулиране в размер на 100 лв. Средствата са осигурени от благотворителния фонд.

Общо от VIII до ХII клас, за различна степен на професионална квалификация в общината, се обучават 110 ученици.

Във всички училища е организирано целодневно обучение. За всички ученици, обхванати в целодневна организация, общината осигурява закуски, обедно хранене и безплатен транспорт. Обезпечени са учебници, учебни помагала и задължителна училищна документация.

За учебната 2022/ 2023 година в детските градини, на територията на община „Тунджа“, към момента са записани общо 538 деца в предучилищна възраст, в т.ч. 42 деца в четири яслени групи.

Приемът на децата в общинските детски градини продължава и се очаква да бъдат приети още деца.

В село Роза, като част от Детска градина „Звездица“, с. Скалица, е формирана втора целодневна детска група с деца в задължителна предучилищна възраст.

С нея групите в общинските детски градини стават общо 30 - 4 яслени групи и 26 целодневни детски групи, в 17 населени места. Осигурени са познавателни книжки за всички деца от различните възрастови групи в общинските детски градини.

За тази учебна година е направено предложение до Министерство на образованието и науката за включване на целодневна детска група „Звънче“, с. Маломир – част от Детска градина „Кольо Тенев“, с. Тенево, в Списъка със защитените детски градини и защитените училища.

В Общинския център за изкуство и извънучилищна дейност „Тунджа”, с. Кабиле, ще бъдат формирани  11 групи за занимания по интереси. 

В направление „Изкуства“, профил „Изобразително и приложно изкуство“ групите са 10, в направление „Спорт“ - „Индивидуални спортове“ ще има една група.

В момента се извърша ремонт на покрива в ОУ „Христо Ботев“, с. Ботево, но това няма да попречи на учебния процес, подменя се и дограмата в Детската група в с. Чарган. Останалите детски и учебни заведения са готови да посрещнат тунджанските деца и ученици в първия учебен ден.


По публикацията работи: Свобода Атанасова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

100 години от създаването си празнува ПГМЕЕ в Бургас

Професионална гимназия по механоелектротехника и електроника е първото техническо учебно заведение в Бургас и тази година празнува век от създаването си. Георги Дипчев, син на Райна Княгиня е и първият му директор.  Тържествените прояви ще преминат под мотото " Век на растеж и традиции“. Началото ще бъде дадено на 4 март, когато през 1927 година..

публикувано на 27.01.25 в 11:05

Бургаският държавен университет участва в образователно изложение в Лондон

Преподаватели от Бургаския държавен университет взеха участие в 40 -тото образователно изложение БЕТТ (British Education Training and Technology Show) в Лондон. В неговите рамки се представят технологични иновации в образованието на всички нива. На българския щанд бургаският ВУЗ представя дейността на своята Педагогическа лаборатория по линия..

публикувано на 23.01.25 в 16:50

Най-голямата детска градина в Несебър с нов физкултурен салон

ДГ „Яна Лъскова“ в Несебър вече има модерен и многофункционален физкултурен салон, съобщават от общината. Кметът Николай Димитров се увери на място и инспектира новата зала. „Изключително съм щастлив, че за по-малко от две години това е второто голяма преобразяване на пространство в най-голямата ни детска градина. Заедно с приказния двор отвън,..

публикувано на 23.01.25 в 15:34

Премиера на книгата „Приобщаващо образование“ в Бургас

В Бургас ще се състои премиерата на сборника „Приобщаващо образование“.  Книгата ще бъде представена от проф. Милен Замфиров, декан на Факултетът по науки за образованието и изкуствата (ФНОИ), днес (23 януари 2025 г.) от 17:00 ч. в книжарницата на Софийския университет "Св. Климент Охридски" в Регионална библиотека "Пейо Яворов". Книгата..

публикувано на 23.01.25 в 08:30

В бургаския университет „Проф. д-р Асен Златаров“ ще обучават ренгенови лаборанти

От септември тази година Медицинският колеж на Университет „Проф. д-р Асен Златаров“ Бургас започва прием в специалност „Рентгенов лаборант“. Това съобщи на фейсбук страницата си кметът Димитър Николов.  „Започваме с прием на първите 20 студенти, които ще стартират обучение в една от най-дефицитните специалности и това е чудесна новина за Бургас, за..

публикувано на 22.01.25 в 07:35

Бургаски ученици с медали от олимпиадата по роботика в Южна Корея

Трето място и две специални награди спечелиха отборите на Професионална гимназия по компютърно програмиране и иновации в Бургас и ОУ "А. Г.  Коджакафалията". Те представиха за първи път България на Международната олимпиада по роботика IRO 2024/2025 в Бусан, Южна Корея. Нашите състезатели се изправиха пред конкуренция от над 3000 състезатели в..

публикувано на 21.01.25 в 12:06

Въвеждането на оценка за дисциплина не е решение, трябва да се облекчи сега действащия механизъм

Въвеждането на оценка за дисциплина на ученика не е правилно решение, смята Константин Янков, председател на бургаската структура на Синдиката на българските учители. Според него трябва да се търсят начини, за да се облекчи сега действащия механизъм за налагане на санкции. „Самата система е така измислена, че налагането на наказание да е..

публикувано на 20.01.25 в 09:35