Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Има ли опасност Несебър да отпадне от списъка на ЮНЕСКО?

| обновено на 24.02.23 в 17:27

Има ли опасност Несебър да изгуби статута си на град в Списъка на световно културно наследство? Една от причините за това би било липсата на План за опазване и управление на Старинния град. Местни жители започнаха сами да организират информационни срещи и обществени обсъждания, за да запознаят хората със случващото се. Гражданите не желаят Несебър да загуби статута си на град на ЮНЕСКО, защото местните жители са важна част от наследството, а това е видно от международни конвенции.

Затова, че Несебър може да попадне в „застрашен списък“, а след това да бъде изваден, алармира в края на годината тогавашния министър на културата Велислав Минеков. Именно ръководеното от него ведомство трябва да изготви нов план, след като предишният остана в миналото. Вече е изготвено заданието за него, но в него прави впечатление и друго изречение

„…от 1986 г. насам са настъпили има редица незаконни интервенции при структури от 19 век и нови сгради, реализирани в разрез със Закона за културното наследство…“

Но, връщайки се на плана, той трябва да бъде приет праз тази година.  Неприемането на документа ще застраши статута на града към ЮНЕСКО, каза Кръстьо Пеев от Обществения съвет - Несебър.

„В момента има ново задание. То трябва да приключи до юни месец. Всъщност, това е напрежението, за което министерството на културата говори, че ако до юни месец тази година не бъде приет и гласуван плана за управление, Несебър ще влезе в една процедура по загубване на своя статут. Това не е еднозначно събитие, в което ние спираме да бъдем град на ЮНЕСКО, но започва една процедура, която, в даден момент, след известен период от време, може да доведе до нашето отпадане като такъв.

Готовият план трябва да премине през обществено обсъждане и да бъде приет и от гражданите, иначе няма да се официализира, посочи Кръстьо Пеев.

Междувременно, Министерството на културата (МК) изготви Доклад за състоянието на съхраненост на „Старинен град Несебър“, който обхваща периодът 2021 - 2022 г. На информационна среща, проведена през изминалия уикенд в морския град, той беше представен пред местни жители от Георги Шишманидов, председател на сдружението „Месемврия 2020“. Докладът, който обобщава какво е свършило министерството, държавата и общината, вече е предаден на ЮНЕСКО. Ето и някои от акцентите от Георги Шишманидов:

„ЮНЕСКО настоятелно призовава държавата - членка да разработи стратегия за бъдещето на Несебър, основана на устойчиво, съвместимо и справедливо развитие на града и на изключителната световна стойност на ценността и да я предостави в Центъра за световно наследство за разглеждане от консултативните органи. Какво са свършили МК и Община Несебър? На основание на чл. 17 от Закона за културното наследство, в който са указани правомощията на кметовете и на общините да организират, координират осъществяването на политика за опазването на културното наследство на територията на съответната община, Община Несебър, с договор от 5 септември 2022 г., е възложила изготвяне на стратегия за културното наследство на територията на общината, със срок за изпълнение 1 декември 2022 г. Тази стратегия, на Община Несебър, трябва да бъде съгласувана с гражданите и да се потърси мнението на гражданите и какво виждане имат и те“, посочи Шишманидов.

Тоест, стратегията вече трябва да е готова, но присъстващите не знаеха за нея. И още - в доклада се посочва, че трябва да има междуведомствена комисия в която влизат всички заинтересовани институции, в която да се обсъждат политики и предложения на старинния град. Такава комисия има, от миналата година. В нея влизат различни министерства и държавни структури.

„В тази комисия, има една точка, в която председател на комисията е министърът на културата и има една точка, в която той трябва да се допитва до мнението на местните общности, на гражданското общество. До момента не знам за такова допитване. В началото на януари написах едно писмо до г-н Минеков, който вече не е министър на културата, за да имаме контакти с министерството, но нямам отговор. Сега ще напиша ново, до новия министър на културата“, поясни той.

Георги Шишманидов подчерта, че Планът за опазване и управление трябва да се прави съвместно с местните общности, защото те са част от този град. Иначе, в изготвеното задание към него, са планирани обществени обсъждания, които трябва да се проведат 1 месец след изготвянето на плана. За тази дейност е даден срок от 6 месеца, но не се знае дали процесът е  започнал.

Обърнахме се с въпроси и към Община Несебър. Градът няма да бъде изваден от списъка на ЮНЕСКО на Световно културно наследство, заявиха от общината. Процедурата предвижда  стъпка за включване в списък със застрашени обекти, допълват от Община Несебър. Това ще бъде предотвратено с изработването и приемането на План за опазване и управление на Старинния град, подчертават от администрацията. Относно сроковете за това, от Община Несебър посочват, че изготвянето му е ангажимент на Министерството на културата, което се е заело с разработването на документа. Именно в заданието за него е посочено, че има редица незаконни интервенции по стари и нови сгради. От общината посочват, че преписките се движат от ДНСК. Обществени обсъждания ще има, след като планът бъде готов, казват още от администрацията.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Цветан Цирков е новият представител на държавата в "Лукойл Нефтохим Бургас"

Новият представител на държавата в надзорния съвет на "Лукойл Нефтохим Бургас" е Цветан Цирков - дългогодишен служител в Министерството на икономиката и индустрията.  Той е бил избран на Общо събрание на компанията и ще заеме длъжността след вписване в Търговския регистър, искане за което вече е подадено от "Лукойл Нефтохим Бургас". Държавата в..

публикувано на 15.11.24 в 08:26

Разходка из потайностите на Сливенската планина

Сливенската планина е една от най-мистериозните и непристъпните планини в България. Не е висока, но е достатъчно стръмна и камениста. Именно това я направило желано място за направата на защитни съоръжения в древността наречени калета. Всъщност това са крепости или стражеви кули, като някои от тях датират от времето на траките, наследени от римляни,..

публикувано на 14.11.24 в 15:21

Българският туризъм с рекордни показатели

България е спокойна, стабилна и сигурна дестинация и това прави страната ни привлекателна за туристите . Това каза заместник-министърът на туризма Павлин Петров, който пристигна в Бургас за участие в конференция за развитието на устойчив туризъм. По данни на Националния статистически институт периодът януари - септември   2024 година е с..

публикувано на 14.11.24 в 14:58

Искат извънредна сесия в Приморско заради морски резерват Маслен нос

В Приморско е внесено предложение за свикване на извънредна сесия на Общинския съвет по казуса с обявяване на морски резерват в района на Маслен нос.  Свикване на местния парламент по казуса са поискали председателят на „Възраждане“ Приморско Снежана Йорданова и представители на туристическия бранш. Те се опасяват, че морския резерват ще навреди на..

публикувано на 14.11.24 в 09:58

Работодатели и синдикати обсъждат нов механизъм за определяне на минималната работна заплата

Работна група от представители на работодатели и синдикати ще обсъди за първи път конкретни предложения на Министерството на труда и социалната политика за въвеждане на нов механизъм за определяне на минималната работна заплата. Това се случва ден преди крайния срок за въвеждане  на Директивата за адекватни минимални работни заплати в Европейския съюз...

публикувано на 14.11.24 в 07:39
ТД на НАП в Бургас, архив

До 15 ноември фирми и граждани коригират декларираните от тях авансови вноски

На 15 ноември изтича срокът, в който фирмите, както и физическите лица, извършващи дейност като търговци по смисъла на Търговския закон, включително ЕТ и регистрираните земеделски стопани, избрали да се облагат с данък върху годишната данъчна основа, могат да коригират размера на декларираните от тях авансови вноски за корпоративен данък или данък..

публикувано на 13.11.24 в 13:34
Пазар

Зеленчуците поскъпват на борсите

Зеленчуците поскъпват на борсите в страната през седмицата, показват данните в седмичния бюлетин на Държавната комисия по стоковите борси и тържищата (ДКСБТ). Индексът на цените на едро се повиши с 0,94 на сто. Най-много са поскъпнали оранжерийните краставици  -  с 9,1% до 2,78 лева за килограм на едро средна цена в страната. Доматите са по-скъпи с..

публикувано на 10.11.24 в 09:34