Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Жители на Несебър искат преработване на Стратегията за културно наследство (ОБНОВЕНА)

| обновено на 10.04.23 в 11:46


Информационна среща и обществено обсъждане относно Стратегията за развитие на културното наследство в Несебър до 2023 г. се проведе в конферентната зала „Сочи“ в морския град. На събитието, организирано от Сдружение „Месемврия 2020“, присъстваха близо 50 души и двама общински съветници. В края на миналата година беше съобщено за опасност Несебър да изгуби статута си на град в Списъка на световното културно наследство на ЮНЕСКО. Една от причините беше липсата на План за управление на старинния град.

 По Закона за културното наследство, всички кметове, в чиято община има подобни обекти, трябва да изготвят стратегия, с която да покажат как ще се управлява и как ще се развива тази сфера на тяхната територия. Това коментира инж. Георги Шишманидов, председател на сдружение "Месемврия 2020" и организатор на срещата. При изготвянето на Стратегията на Община Несебър не са включени местните общности, посочи той.  "Проблемът е, че когато се изготвят такива стратегически документи, не е важно общественото обсъждане след като е изготвен документът, защото такива диспути и обсъждания и среща с местните общности трябва да са в процеса на изработка", допълни той. 

По време на обсъждането, Кръстьо Пеев от "Обществен съвет – Несебър“ коментира, че документът, който съдържа над 220 страници, е по-скоро пожелателен и не решава конкретни проблеми. "Без да се започне да се правят работни групи и да започнат да се разглеждат и разнищват проблемите такива, каквито са - улична търговия, незаконно строителство, бреговата ивица. Най-големият проблем на ЮНЕСКО стои не в сергиите с гащи, а това, че някои хора построиха обекти около града,които не се вписват в цялостната визия на този град. ЮНЕСКО изказва това на първо ямсто като проблем. Искат реални решения", допълни той.

Според хората в Стратегията няма яснота, включени са и обекти, за които е спорно дали имат статут на културно наследство. Друг пореблем, според тях е, че документът е изготвен от външни експерти и няма допитване и участие от страна на местните общности.  

В края на срещата хората очертаха три стъпки на следващи действия: създаване на Обществен съвет по култура, организиране на подписка против Стратегията и присъствие на сесията, на която ше се гласува документът. 

Предложения и препоръки за настоящата стратегия може да се изпращат до Община Несебър до 24 април. След това докуметът ще бъде гласуван от Общинския съвет. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Бургас е сред водещите градове при подмяната на стари печки с еко уреди

Бургас е сред водещите градове в страната при изпълнението на проекти за подмяна на старите печки на дърва и въглища с нови еко уреди, посочват от Община Бургас. Администрацията изпълни два проекта, финансирани по Програма LIFE и Оперативна програма „Околна среда“, с което до момента са осигурени общо 5518 нови модерни уреди.  С реализирането на..

публикувано на 15.01.25 в 17:10

Смарт гривни ще помагат на възрастни хора и в Карнобат

От 18 януари стартира нова здравно-социална услуга в община Карнобат, с иновативни дейности.  Тя е по програмата "Развитие на човешките ресурси" в периода до 2027г. Чрез нея ще се надгради и продължи услугата "Грижа в дома" и  ще се предоставят интегрирани - здравно социални дейности в домашна среда на нуждаещи се самотно живеещи лица с увреждания и..

публикувано на 15.01.25 в 16:15
Снимката е илюстративна, архив.

Проходими при зимни условия са пътищата в Сливенско

В Сливенска област пътищата са проходими при зимни условия. В планинската част снежната покривка достига до 30-40 см и продължава да натрупва нов сняг, съобщи Снежана Кънева, ръководител на кризисния център на община Сливен. Няма селища без ток и вода. Проходите Котленски, Твърдишки и Вратник са проходими при зимни условия. За Твърдишкия проход..

публикувано на 15.01.25 в 16:10

Шести ден без вода в село Стефан Караджово

Шести ден най-голямото населено място на община Болярово - село Стефан Караджово, е с прекъснато водоснабдяване. Причината за безводието е голяма авария на главен захранващ водопровод. Изцяло компрометиран е един километровия участък захранващ населеното място, уточняват от крайграничната община. Екип на ВиК дружеството се опитва да отстрани..

публикувано на 15.01.25 в 15:20

Поредица от лекции в Бургас за културата на Китай, Корея, Япония и Португалия

Поредица от кратки публични лекции на тема „Китай, Корея, Япония и Португалия: Пътешествие из културите по света“ гостуват в бургаския филиал на СУ в Бургас. На 25 януари ще се проведат кратки публични лекции в Културен дом НХК. Лекциите ще представят връзките между традиция и съвременност в различни аспекти от обичаите, бита и ценностите на Китай,..

публикувано на 15.01.25 в 14:00

Изплащат забавените средства към културните институции

Започнало е изплащането на забавените от държавата пари към културните институции, каза в Бургас председателят на Съюза на артистите в България Христо Мутафчиев. Хиляди левове по фактури, договори на хора, телефонни сметки и разходи за извършени дейности останаха неизплатени в началото на новата година, за което алармираха от съюза. "Със..

публикувано на 15.01.25 в 13:30
Снимката е илюстративна, архив.

Пътищата в Ямболска област са проходими при зимни условия

Всички пътища на територията на Ямболска област са проходими при зимни условия.  Приоритетно се работи по 35-километровия участък от магистрала „Тракия“ на територията на областта, както и международния път 1-7 към граничен пункт „Лесово“ като и двата участъка са почистени до асфалт.  В региона вали сняг от сутринта, като най-значителен  е в района на..

публикувано на 15.01.25 в 13:00