Синдикатът на българските нефтохимици "Лукойл" изпрати писмо до президента Румен Радев, в което се изразява несъгласие с прекратяването на концесията на "Лукойл" на терминал "Росенец". Те призовават държавния глава да използва правомощията си и да спре решението на Народното събрание.
В писмото се посочва , че решението е взето без аргументиран дебат в пленарна зала и без обществено обсъждане. Нефтохимиците твърдят, че съществува сериозен риск от нарушаване на непрекъснатите доставки на суровини за бургаската рафинерия, което представлява заплаха за благосъстоянието на хиляди работници от комбината и на сервизните организации, както и за приходите в бюджета.
Пълният текст на писмото (без редакторска намеса):
"През изминалата седмица станахме свидетели на въпиеща гавра със законността!
В рамките на няколко минути Народното събрание прие на две четения наведнъж съдбоносно за българската енергетика решение за прекратяване на концесията на „Лукойл” за терминала „Росенец”. Това беше направено без аргументиран дебат в пленарна зала, без обществено обсъждане, без необходимата оценка на въздействието, без надлежна обосновка.
Заради отмяната на концесията съществува сериозен риск от нарушаване на непрекъснатите доставки на суровини за бургаската рафинерия единствената в България и същевременно най-модерният комплекс на Балканите. Възможните проблеми в работата на рафинерията представляват заплаха за благосъстоянието на хиляди работници от нефтохимическия комбинат и на сервизните организации, както и за приходите в регионалния и държавния бюджет.
Действията на депутатите изглеждат не просто като провокация, а като опит за превземане с цел унищожаване на едно успешно предприятие и същевременно на съдбата на работещите тук хора. В чий интерес действат депутатите? Да предположим, че на вносителите на горива, които ще увеличат доставките чрез инфраструктурата на други пристанища и ще напълнят джобовете си за сметка на бедственото положение на работещите в завода и увеличените сметки по бензиностанциите и хранителните магазини.
Това безобразие се прикрива с аргументи за санкции срещу компанията, което не е вярно. „Лукойл”, като оператор на терминала „Росенец”, не е обект на санкции от страна на ЕС и САИД.
Уважаеми г-н Президент, Вашият професионализъм, компетентност и политически опит ни дават основание и надежда, че Вие разбирате колко безпочвени са обвиненията на депутатите. България получи дерогация от ембаргото. Това бе направено, за да се запазят ниски цените на горивата на нашия пазар, да се предотврати стремителния ръст на инфлацията и затрудненията с доставките на горива.
Кога се превърнахме в държава, в която обвинени в корупция депутати определят държавната политика? Няма съмнение, че в дъното на историята с нашия завод стои нечий личен интерес. Само така може да се обясни липсата на реални аргументи в полза на решението на Народното събрание, безпрецедентната скорост на приемане на закона, както и изключването от текста му на задължението за уведомяване на Европейската комисия. Очевидно е, че това е опит да се прикрият следите.
Поради всички гореизложени причини ние, работещите в бургаския завод, Ви молим да използвате всички Ваши правомощия, за да спрете незаконното и безсмислено решение на Народного събрание от 21 юли 2023 г."
Санкциите за нелоялни практики са до 70 000 лв., но никога не се достигат, коментират от онлайн платформата „Ние, потребителите“ Едно от нарушенията в кампаниите Черен петък е да се обявява процент сумарно събран между два различни типа намаления. Например търговец е провел есенно намаление и един месец е продавал стоките си с 30% отстъпка. За Черния..
Минимален ръст на цените на някои основни хранителни стоки, плодове и зеленчуци на борсите в страната се наблюдава и през тази седмица, показват данните в седмичния бюлетин на Държавната комисия по стоковите борси и тържищата (ДКСБТ), предава БТА. Индексът на тържищните цени (ИТЦ), който отразява движението на цените на хранителните стоки на едро у..
Близо половината безработни до 29-годишна възраст са със средно образование . Това показват най-новите данни на Агенцията по заетостта. Всички регистрирани в Бюрата по труда от тази възрастова група са 17 350 души, като със средно образование са 7 570 от тях, а с висше - 2 400. С начално и по-ниско образование са 3 570 млади безработни. Агенцията по..
От днес до 25 ноември овощарите могат да подават заявления за подпомагане за зимни пръскания на насажденията си. Бюджетът на държавната помощ за тази година е 10 милиона лева. Целта е да се ограничат максимално загубите на стопаните от разпространението на вредители по трайните насаждения. Помощта се предоставя на два етапа - през пролетта и през..
Южното Черноморие разполага с огромен потенциал за развитието на здравния туризъм. Това коментира д-р Сийка Кацарова, председател на Българския съюз по балнеология и спа туризъм. В основата са профилактиката и рехабилитацията, а у нас вече разполагаме с достатъчно такива центрове. Тя даде за пример културно-туристическия комплекс „Акве Калиде“,..
Предизвикателствата пред риболовния бранш са развитие, надграждане и осигуряване в хранителната индустрия на повече и качествена морска храна. 28 са рибните преработвателни предприятия край морето, 22 от тях са в Асоциацията на производителите на рибни продукти БГ ФИШ. Това сподели за БНР Бургас изпълнителният ѝ директор д-р Йордан Господинов,..
Извънредно общоградско събрание за обсъждане искането за концесия за добив на строителни материали в землището на Каблешково свиква Община Поморие. Срещата с местните хора е от 18 часа в читалище „Атанас Манчев“. Инвестиционното намерение на частна фирма за добив на камък в участъка Малка биберна-юг е постъпило в Министерството на..
Санкциите за нелоялни практики са до 70 000 лв., но никога не се достигат, коментират от онлайн платформата „Ние, потребителите“ Едно от нарушенията в..
Минимален ръст на цените на някои основни хранителни стоки, плодове и зеленчуци на борсите в страната се наблюдава и през тази седмица, показват данните в..