Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Синдикатът на българските нефтохимици "Лукойл" изпрати писмо до президента заради концесията на "Росенец"

Снимка: БГНЕС

Синдикатът на българските нефтохимици "Лукойл" изпрати писмо до президента Румен Радев, в което се изразява несъгласие с  прекратяването на концесията на "Лукойл" на терминал "Росенец". Те призовават държавния глава да  използва правомощията си и да спре решението на Народното събрание.

В писмото се посочва , че решението е взето без аргументиран дебат в пленарна зала и без обществено обсъждане. Нефтохимиците твърдят, че съществува сериозен риск от нарушаване на непрекъснатите доставки на суровини за бургаската рафинерия, което представлява  заплаха за благосъстоянието на хиляди работници от комбината и на сервизните организации, както и за приходите в бюджета.

Пълният текст на писмото (без редакторска намеса):

"През изминалата седмица станахме свидетели на въпиеща гавра със законността!

В рамките на няколко минути Народното събрание прие на две четения наведнъж съдбоносно за българската енергетика решение за прекратяване на концесията на „Лукойл” за терминала „Росенец”. Това беше направено без аргументиран дебат в пленарна зала, без обществено обсъждане, без необходимата оценка на въздействието, без надлежна обосновка.

Заради отмяната на концесията съществува сериозен риск от нарушаване на непрекъснатите доставки на суровини за бургаската рафинерия единствената в България и същевременно най-модерният комплекс на Балканите. Възможните проблеми в работата на рафинерията представляват заплаха за благосъстоянието на хиляди работници от нефтохимическия комбинат и на сервизните организации, както и за приходите в регионалния и държавния бюджет.

Действията на депутатите изглеждат не просто като провокация, а като опит за превземане с цел унищожаване на едно успешно предприятие и същевременно на съдбата на работещите тук хора. В чий интерес действат депутатите? Да предположим, че на вносителите на горива, които ще увеличат доставките чрез инфраструктурата на други пристанища и ще напълнят джобовете си за сметка на бедственото положение на работещите в завода и увеличените сметки по бензиностанциите и хранителните магазини.

Това безобразие се прикрива с аргументи за санкции срещу компанията, което не е вярно. „Лукойл”, като оператор на терминала „Росенец”, не е обект на санкции от страна на ЕС и САИД.

Още по-възмутителни са упреците КЪМ завода и терминала в контрабанда, въпреки че не е представен нито един факт, а цялото оборудване на терминала е снабдено с автоматизирани системи за отчитане и денонощно видеонаблюдение. Ако  бива да се превръщат в спекулации на депутатите, още повече че някои от тях самите са имали проблеми със закона.

Уважаеми г-н Президент, Вашият професионализъм, компетентност и политически опит ни дават основание и надежда, че Вие разбирате колко безпочвени са обвиненията на депутатите. България получи дерогация от ембаргото. Това бе направено, за да се запазят ниски цените на горивата на нашия пазар, да се предотврати стремителния ръст на инфлацията и затрудненията с доставките на горива.

Кога се превърнахме в държава, в която обвинени в корупция депутати определят държавната политика? Няма съмнение, че в дъното на историята с нашия завод стои нечий личен интерес. Само така може да се обясни липсата на реални аргументи в полза на решението на Народното събрание, безпрецедентната скорост на приемане на закона, както и изключването от текста му на задължението за уведомяване на Европейската комисия. Очевидно е, че това е опит да се прикрият следите.

Поради всички гореизложени причини ние, работещите в бургаския завод, Ви молим да използвате всички Ваши правомощия, за да спрете незаконното и безсмислено решение на Народного събрание от 21 юли 2023 г."




По публикацията работи: Десислава Златева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Дейностите по извозване и третиране на отпадъците в Царево ще бъдат малко над 5 млн.лв

Общинският съвет в Царево одобри план-сметката за услугите по транспортирането на битови отпадъци до съоръженията и инсталациите за тяхното третиране. Планираните приходи от тази дейност са 5 030 000 лева, според разчетите на Общината. Толкова са и предвидените разходи по тях. От тези средства 3 650 000 лева ще са от такса битови отпадъци за..

публикувано на 21.01.25 в 15:20
Нефтената рафинерия Лукойл Нефтохим Бургас

Икономисти и енергетици призовават държавата да купи рафинерията в Бургас

Според официални съобщения интерес към рафинерията в Бургас имат компании от Казахстан, Азербайджан, Унгария и Катар. По този повод енергетици и икономисти изпратиха писмо до институциите заради казуса "Лукойл". За БНР Евгений Кънев обясни, че "Предстои да видим кой ще бъде избран, но, според мен, е много слабо вероятно да не бъде избран..

публикувано на 21.01.25 в 15:05

Бургазлии: Скъпо е и няма да има ефект

Увеличение на синята и зелената зона и нов тип пакети за платено паркиране предлага община Бургас. Промените са публикувани за обществено обсъждане. Всеки, който желае, може да направи предложение. Причините, с които се мотивират измененията на и нфраструктурни и екологични. В проекта  се акцентира на това, че нуждата от паркоместа нараства, а..

публикувано на 21.01.25 в 09:15

Котел ще впечатлява испански туристи с традиции, история и красива природа

Oт месец март тази година в община Котел ще посрещат испански туристи. Котел и Жеравна са включени в програмите на един от най-големите испански туроператори – „Mapa Tours“. Той е част от бранд, който е един от най-силните на латиноамериканския пазар. Партньор за осъществяването на идеята е Асоциация „Рафаел-инфо, култура и туризъм“...

публикувано на 19.01.25 в 12:00

Двойно се увеличава бюджетът за развитие на малките населени места

Двойно ще се увеличи бюджетът за развитие на малките населени места по подхода „Водено от общностите местно развитие“. Това каза заместник-министърът на земеделието и храните д-р Лозана Василева по време на работна среща в ресорното министерство. Общият бюджет по подхода е близо 740 млн. лева.  За общини с население по-малко от 15 хил. жители,..

публикувано на 18.01.25 в 14:10

ИПИ: Вратата за еврото е отворена от 1 януари 2026 г.

Вратата е отворена за еврото от 1 януари 2026 година. Това е изводът на Института за пазарна икономика след вчерашните данни за инфлацията през декември, разпространени от Евростат. Новосформираното правителство също изведе членството в еврозоната като водещ приоритет за управлението си. Към декември 2024 г. средногодишната инфлация в България е 2,6%,..

публикувано на 18.01.25 в 13:05

България е получила 32 млрд. лева от еврофондовете за годините членство в ЕС

България е получила 32 милиарда лева от европейските фондове за периода на членството на страната ни в Европейския съюз.  Това показват данните от анализ на Института за пазарна икономика, според който най-много са парите за инфраструктура. От 2007 г. насам, всеки регион на страната е харчил най-много европейски средства за изпълнението на големи..

публикувано на 18.01.25 в 12:10