Първата у нас социална услуга за възрастни хора с деменция „Грижовник“ работи от две седмици в Бургас.
Идеята на „Грижовник“ е услугата да се разшири, за да достигне до по-голям брой потребители. Сградата на бивша детска градина в село Твърдица се гласеше за следващ клон на „Грижовник“. Идеята обаче срещна съпротивата на местните хора.
9 жени и 1 мъж се възползват от социалната услуга „Грижовник“. Това е и максималният капацитет на градината, която осигурява целодневен престой, занимания, храна и сън на своите потребители. Услугата се изпълнява от Домашен социален патронаж Бургас и се помещава на ул. „Иван Богоров“ № 20.
Подборът става след консултация и интервю с психолог, а желаещите, които са много, влизат в регистър на чакащите, уточни управителят на патронажа Валентина Станкова. И важната обратна връзка две седмици след старта на услугата:
„Аз виждам отстрани, че хората са изключително доволни. Коментирахме с някои от близките колко всъщност сме им полезни и колко преди са били ангажирани с грижите за своите роднини, нямали са време за себе си.“
Деница Пантова е рехабилитатор от няколко години. Работата с дементно-болни хора е много специфична, посочи тя и разказа:
„Посрещаме хората в 8-8:30 часа, после жените ни помагат да сложим масата, закусваме, следователно има лека почивка след хранене. И започва социалното кафене с психолога ни Наталия. Там се обсъждат най-различни теми, креативни са много, рисуват. Всичко се случва бавно и спокойно, за да може да се приеме от тях. Следва гимнастиката, понякога натоварваме много в зависимост как се чувстват потребителите. Всеки ден мерим и кръвно. Правим тестове за концентрация. Правим тестове за издръжливост – те са от голямо значение, за да видим до колко могат. После обядваме и следва почивка или сън, някои обичат да си поспиват. С други отново започваме ерготерапевтичната дейност – всичко, което ни заобикаля в ежедневието, се опитваме да работим с тях. И при някои има доста подобрения. Виждам промяна у хората, в сравнение с първия им ден тук. В началото ги беше страх да не би роднините им да ги изоставят. От голямо значение е разширяването на услугата, за да приемаме и повече хора, защото такива наистина има много.“
Природата и разходките са важни за тези хора, поясни Деница Пантова.
Повече от разказа на Деница Пантова и работата с дементно-болни хора, чуйте в звуковия файл:
Подписка срещу изграждането на социална услуга за възрастни хора с деменция внесоха до бургаския Общински съвет жителите на Твърдица. През февруари на извънредно заседание на Общинския съвет в Бургас бе взето решение да се кандидатства с проектно предложение за разширяване дейността на „Грижовник“ като за целта се ползва сградата на бившата детска градина в село Твърдица, която се нуждае от ремонт. С подписка, подкрепена от над 200 жители на селото, се настоява проектът да се реализира другаде, а в предвидената сграда да се съберат под един покрив читалището, пенсионерския клуб, кметството и дейностите за младежи. Подчертава се и, че никой не е против възрастните с деменция. Хората коментираха:
„Те обещаваха още по изборите, че тука в центъра ще се премести съвета, доктора…По-добре отколкото да направят тази сграда за болни от деменция, не го харесваме, да го направят извън селото, не в центъра.“
„Заради децата, те са възрастни хора, имат нужда от спокойствие, тука има панаири, ще им е шумно.“
„Всеки може да се разболее, днеска сме тука, утре ни няма, гости сме на тоя свят.“
„Нямам против да стане това, което искат да го направят, но не мисля, че точно това място е подходящо. Тука е единственото място, където могат да играят деца.“
Чуйте мнението на твърдичани в звуковия файл:
Бързо тръгнахме в посока разширяване, защото програма „Красива България“ ни даваше възможност за ремонт на такава сграда, поясни управителят на социалния патронаж Валентина Станкова:
„Да, аз съм наясно, че хората не са против тези с деменция, а по-скоро, тази агресия се породи от бързо взетото решение, но обстоятелствата тогава го налагаха, защото програмата изискваше такава бързина, срокът е до 15-и. Нямаше време за задълбочено проучване. Ние се съобразяваме с тяхното решение и търсим възможности, смятам, че ще намерим подходяща сграда в бъдеще. На този етап на нас ни беше важно да тръгне услугата, за да видим как ще се развие.“
Валентина Станкова е работила по проекта, с който са кандидатствали за услугата "Грижовник" в Бургас, като тя е подготвяла и този за сградата в Твърдица. За момента проектът е замразен.
Петролният разлив в Черно море няма да достигне до бреговете на българското Черноморие. Това е становището на министрите на туризма Мирослав Боршош и на околната среда и водите Манол Генов. Двамата се срещнаха спешно, за да обсъдят ситуацията и потенциалните рискове за българското крайбрежие. Медийни публикации, според които се наблюдава..
Над 28 тона е количеството на текстилните отпадъци, събрани на територията на Община Несебър към настоящия момент. То безвъзмездно е предадено на „М-ТЕКС РЕЦИКЛИРАНЕ НА ТЕКСТИЛ” ООД, съгласно сключен договор, съобщиха от местната администрация. За намаляването потока на смесените битови отпадъци на територията на общината повече от година функционира..
В Сливен беше направена тренировка за реакцията институциите при авария в предприятие с висок рисков потенциал – Петролната база, която е близост до града. Целта й беше да се провери готовността на Общината за защита здравето и живота на населението, опазване целостта на инфраструктурата и на околната среда. Друга задача на проиграването беше да се..
Министерството на труда и социалната политика отваря процедурата за набиране на проекти по Националната програма за достъпна жилищна среда и лична мобилност. Община Бургас е отново единствената в страната, която ще поеме изготвянето на инвестиционните проекти на желаещите да кандидатстват за помощни средства, които да улеснят достъпа до домовете им...
От днес в квартал „Сарафово“ жители и гости на населеното място имат на нова арт инсталация с модели на лодки. Те са разработени като концепция и осъществени от Общинско предприятие – Туризъм към Община Бургас. Преди да се случи това, на проведено събрание на местните жители бе представен и художественият проект. Корабите „Бургус“ и „Анастасия“..
Под надслов ,,При нас всичко е най‘‘ днес в Малко Търново се отбеляза 30 години от създаването на Природен парк ,,Странджа‘‘. Кметът на Община Царево Марин Киров поздрави ръководството и екипа и подари на директора инж. Румяна Цвяткова ръчно изработена картина от вълна, олицетворяваща символите на парка. Събитието е част от поредица от прояви, с..
Най-голямото събитие за създаване на игри в Бургас започва днес в Регионална библиотека „Пейо К. Яворов“ и ще продължи до 26 януари . 48-часовият хакатон е част от глобалната мрежа Global Game Jam и предоставя възможност на хора от различни възрасти и професии да се съберат и да създават игри, вдъхновени от обща глобална тема. Организатор е..
В бургаския Етнографски музей е подредена изложбата „Старият Бургас през погледа на д-р Мелконян“. Тя представя знакови места, събития, познати и..
Четири големи нерегламентирани сметища в Бургаска област показва актуализираната карта на екоминистерството с терени, замърсени с отпадъци у нас...
Община Бургас е готова с три проекта за лодкостоянки в „Сарафово“, „Крайморие“ и „Ченгене скеле“, съобщи кмета Димитър Николов в личния си профил в..