Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Ще поскъпнат ли яйцата за Великден?

Снимка: БГНЕС

Великденските празници наближават и на дневен ред излиза въпросът ще има ли поскъпване на яйцата, каквото наблюдавахме в последните години. Според председателя на Асоциацията за промишлено птицевъдство Даниел Божанков, увеличение на сегашните цени на яйцата не се очаква.

На пазара има достатъчно български яйца, категоричен беше Божанков. "Нашето производство покрива нуждите за консумация на глава от населението. Произвеждаме около 5 милиона яйца на ден. Сега производството малко намаля заради птичия грип, но вече производителите започнаха да се възстановяват", коментира председатела на Асоциацията за промишлено птицевъдство. Част от българските яйца се изнасят, основно в Гърция, но и в държави от Западна Европа. При пилешкото месо картината е по-различна и едва 50% от него в търговската мрежа е родно производство.

В момента на пазара у нас има и много вносни яйца от Румъния, които са по-евтини от българските, коментира още Божанков. Според него, по-ниската цена се дължи на подпомагането, което сектора в северната ни съседка получава. В България картината относно държавните помощи обаче е различна. Божанков е на мнение, че сектор "птицевъдство" е пренебрегван от ресорното министерство.

"На 8 март имахме среща с министър-председателя в оставка акад. Николай Денков и министъра на земеделието Кирил Вътев. С министерството имаме сериозни разминавания във вижданията си за сектора. Мнението на министър Вътев е, че нашия сектор е от устойчивите и трябва да бъде изключен от общата селскостопанска политика, защото може сам да се оправя.  Но, това изобщо не е така. Статистиките, които гледат те, включват двете големи фирми в бранша, които са почти монополисти", поясни Божанков и допълни, че 60% от държавните средства за сектора отиват именно при въпросните две фирми.

За разлика от България, в други държави се подпомагат приоритетно малките и средни предприятия, коментира още Даниел Божанков. Той изнесе и тревожни данни, според които броят на малките и средни фирми в у нас намалява с 20-30% всяка година. 

Той поясни, че продължава порочната практика вносни яйца и пилешко месо от Украйна и Румъния да се преетикетират в наши транжорни и да излизат на пазара като български. На срещата при премиера и министъра на земеделието в оставка, Божанков и другите представители на птицевъдния сектор са показали яйца, на чиято опаковка е бил българският флаг, но с много ситни букви пишеше, че произхода е от Румъния.

Освен, че сменят етикетите на яйцата, нелоялните вносители, променят и срока на годност преди да ги пуснат на пазара, разкри още Даниел Божанков.

"Така е и с пилешкото месо. Влизат като бутчета, а те са цели пилета. Разфасоват ги на по-ниската цена и съответно плащат по-малко данъци и след това излизат разфасовани с български етикети. И не можеш да разбереш реално какви са", обясни председателя на Асоциацията за промишлено птицевъдство.

Чуйте подробностите в звуковия файл


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Състезатели демонстрираха разликите между спортни и стандартни автомобили

Над 15 автомобилни състезатели и притежатели на мощни автомобили от цялата страна се включиха в събитие, посветено на пътната безопасност. Демонстрацията се състоя в двора на професионалната гимназия по транспорт. Искаме да покажем, че скоростта на пътя не е решаваща, каза един от автомобилните състезатели Петър Бакалов. "Който иска да е..

публикувано на 28.04.24 в 12:52

Благотворителен базар събира пари за ремонт на ямболската църква "Св. Троица"

Всички православни храмове в Ямболската духовна околия ще бъдат отворени на „Цветница“, но само в част от тях ще има празнични служби, заради липсата на достатъчно свещеници. В най- старата ямболска църква "Св. Троица" се организира благотворителен базар за спасяването на храма. Тъй като един свещеник отговаря за по 10 и повече села, литургии няма..

публикувано на 28.04.24 в 08:21

Концерт събира средства за 132-годишния храм в с. Долно Ябълково

Благотворителен концерт събира средства за възстановяването и реставрацията на църквата в средетското село Долно Ябълково. Храмът е над сто годишен и притежава ценни икони и богата история, разказа оперната прима на бургаската опера Мария Цветкова – Маджарова. Идеята за благотворителното събитие е на нейната майка - Наска Цветкова, която е..

обновено на 28.04.24 в 08:11

Цветница е! Бургас отбелязва празника с богата програма

Православният свят отбелязва един от големите християнски празници - Вход Господен в Ерусалим. Дни преди своята Кръстна смърт Исус Христос бил посрещнат тържествено в свещения град. Многолюдното множество го приветствало с палмови клони. Така е установена традицията в храмовете да се раздават осветени върбови клонки. Празникът се нарича още Връбница..

публикувано на 28.04.24 в 08:00

Агатополският епископ Йеротей с обръщение към миряните

През седмицата Светият Синод обяви новия списък на кандидатите за Сливенски митрополит. В него не фигурират епископите Йеротей и Михаил, които получиха най-много гласове на касираните избори.  На сайта на Светия синод бяха обявени имената на Велички епископ Сионий, Знеполски епископ Арсений, Мелнишки епископ Гераси, Браницки епископ Пахомий,..

публикувано на 27.04.24 в 16:19

Откриха националното изложение за цветя "Флора 2024" в Бургас

Рози и орхидеи са хитът на националното изложение за цветя „Флора 2024“ в Бургас. Над 90 фирми участват в него. Изложбени и търговски зони с красиви сезонни цветя, аранжировки и цветни арт инсталации ще видят бургазлии и гостите на града в откритите площи и залите на Експозиционния център в Морската градина.  Десетки бургазлии и гости на града..

публикувано на 27.04.24 в 14:21

Георги Бърдаров и Симеон Идакиев част от най-големия географски фестивал у нас

Над 500 участници от цялата страна идват в Бургас за най-голямото географско събитие у нас – деветото издание на Български географски фестивал. Събитието ще се проведе на 27 и 28 април в Международния конгресен център, Търговска гимназия, Регионална библиотека „Пейо К. Яворов“ и Морската градина. Програмата на Българския географски фестивал ще включва..

обновено на 27.04.24 в 11:53