С покачването на температурите започваме да мислим за почивка и море. Но дали хотелите са готови да ни приемат и какво се случва седмици преди официалния старт на летния сезон, Веселин Налбантов, който е зам.-председател на Българската хотелиерска и ресторантьорска асоциация /БХРА/ дава отговори на тези въпроси:
„Всички са подготвили базите си за летния сезон. А ранните записвания са по-добри от миналата година. 20% е ръстът на предварителните резервации в хотелите по Южното Черноморие. Още на 1 май отварят някои хотели и места за настаняване заради празниците Великден и Гергьовден. Времето е хубаво, дават го да се задържи така.“
Само преди дни посрещнахме първите чуждестранни туристи след влизането на България в Шенген по въздух и вода и след едномесечния ремонт на летището в Бургас.
Според Веселин Налбантов, пазарите ще се задържат такива, каквито ги знаем:
„Ще имаме полски, чешки, словашки, румънски, английски туристи. Дори и при немските туристи има някакъв ръст. Те са такива германците, че малко да им падне еврото и почват да спестяват повече. Не е вярно тълкуването, че нямаме български туристи по нашето Черноморие. Напротив, имаме много и те са най-желаните гости. Всички са добре дошли!“
Знаем, обаче, че освен желанието за почивка и намирането на подходящ хотел, важна част от планирането на пътуване е финансовото ни състояние. Ще има ли повишаване на цените по родното Черноморие? Въпрос, който всеки си задава преди да започне своята подготовка за сезона. Веселин Налбантов посочи:
„Всички колеги са внимателни с цените. Знаем, обаче, че всичко поскъпна – ако преди година си успявал да влезеш в магазина и да напазаруваш за 30 лева, то сега вече за същото ще дадеш към 100 лева. Естествено е някъде да мръднат цените, защото по никакъв друг начин не можем да задоволим вкуса на хората. Виждам и други колеги, няма да има драстичен скок на цените.“
Цените свързваме с качеството на продукта, който ни се предлага. Дали, обаче, хотелиерите успяват да покрият очакванията на туристите?
„Където и да ходя в чужбина, навсякъде е в пъти по-висока цената, отколкото тук, а не получавам нужното качество. Сбъркана е нашата философия, но има нещо и в стратегията за туризма в страната. Защото не е пълна. Трябва да има регламент и в ол-инклузива. Мен много ме дразни, че в нашия Закон за туризма няма задължението във всяко едно заведение, хотел и място за настаняване да има униформи. Трябват някакви промени!“, каза Веселин Налбантов.
Част от хотелите вече са запълнени, посочи зам.-председателят на БХРА:
„Има хотели, които вече имат стоп сейлове /от англ. ”stop sale”– спиране на продажбата/, а ранните сезони вече изчезнаха, защото там пък са много ниски цените. Тука има, обаче, едно наддаване на все по-ниски цени, но то е за сметка на качеството.“
Веселин Налбантов се надява да не се запази тенденцията, която преследва туристическия бранш, а именно:
„Миналата година, благодарение на пресата палачинката се обърна. В началото на сезона предната година имаше там едни мини, язовири, темата със замърсяването на водата…Има едни такива конспирации, които някой подмята, но те не са верни.“
Чуйте повече в разговора с Веселин Налбантов в звуковия файл:
От началото на данъчната кампания на 10-ти януари до момента към НАП - Бургас са подадени вече 366 декларации като половината са на място, в салона за обслужване, а останалите електронно и 5 по пощата. 80% от декларациите са за ползване на облекчения за деца. От началото на годината НАП - Бургас е издала 455 персонални кода, с които хората..
На фона на поскъпването на тока, на водата, на хляба и на горивата, добра новина за всички е, че не се очаква скок на цените на билетите за междуградския транспорт в бургаска област. Към настоящия момент няма причина това да се случи, обясни Румен Христов, собственик на една от най-големите транспортни фирми в региона. Ръст може да има през..
И още един казус- физическите лица, които продават терени в регулация и имоти в нови сгради до 5 години след издаването на Акт 16, ще трябва задължително да се регистрират по ДДС. Това предвиждат внесените в парламента промени в Закона за данък добавена стойност, които целят да ограничат злоупотребите при сделките с недвижими имоти. С..
Хлябът е поскъпнал с над 43% от 2021 г. досега, като цената му продължава да расте и с ДДС, и без този данък. Това сочи анализ на Института за социални и синдикални изследвания към КНСБ. Експертите подчертават, че близо половината от поскъпването на хляба за този период се е случило след въвеждането на нулевата ставка на ДДС за него. Освобождаването..
САЩ наложиха санкции върху редица фирми и лица, сред които са мажоритарният собственик на "Лукойл" – Юсуф Алекперов и главният изпълнителен директор Вадим Воробьов, който се занимава с целия бизнес извън Русия, включително и с рафинерия "Нефтохим" в Бургас, съобщи по Nova News Симеон Дянков, министър на финансите в първия кабинет на Бойко Борисов...
Преките чуждестранни инвестиции (ПЧИ) в нефинансовия сектор на област Бургас към края на 2023 г. възлизат на над 2 млрд евро, информират от Териториално статистическо бюро - Югоизток. Оттам уточняват, че това е със 7.4% повече в сравнение с 2022 година. По този показател областта се намира на трето място в страната след Пловдив и преди област София...
КНСБ предупреди, че ако бюджетът за тази година не бъде приет, може да се очаква вълна от протести. "Струва ми се, че за пореден път бюджетът става заложник на политическите интриги и на пазарлъците за кабинет - с кого и какъв формат. Двете неща трябва да са отделно. Има много важни теми, които бюджетът, ако не ги обезпечи, просто ще последват каскада..
И още един казус- физическите лица, които продават терени в регулация и имоти в нови сгради до 5 години след издаването на Акт 16, ще трябва..
На фона на поскъпването на тока, на водата, на хляба и на горивата, добра новина за всички е, че не се очаква скок на цените на билетите за..
От началото на данъчната кампания на 10-ти януари до момента към НАП - Бургас са подадени вече 366 декларации като половината са на място, в салона за..