А сега накъде


Оля Стояновасъбота, от 19.00 до 20.00 часа

В предаването „А сега накъде“ разказваме истории, чертаем маршрути и даваме посоки за пътуване. Говорим за туризъм, екология, история и археология, но и включваме репортажи и автентични гласове, даваме думата на пътешественици и колекционери на истории, поставяме във фокуса на внимание онези хора, които имат неспокоен дух и не обичат да стоят на едно място. И разказваме, разбира се, за познати и непознати места у нас.
Героите на „А сега накъде“ са не само пътешественици, но и фотографи, археолози, историци, биолози, природозащитници, алпинисти, учени или просто хора, които имат история за разказване и маршрути за споделяне. Защото светът е голям и какво по-нормално от това да се опиташ да обхванеш многообразието му – и от истории, и от гласове.
Екип: Оля Стоянова и Диляна Трачева
За контакти с екипа тел: 02 93 36 647.

Публикации

Мраморна стела с релефно изображение на атлет (фрагмент) 410 - 400 г. пр. Хр. от регион Хесани (ант. град Халимунт). Национален археологически музей - Атина

Да откриеш Олимп от 776 година пр. н. е…

Кога започват първите Олимпийски игри? Общоприетата датировка е 776 г. пр. н.е. На пръв поглед, достатъчно време, за да натрупаме повече знания за тях. А какво наистина знаем и помним? Уроците в училище отминават. Олимпиадите остават: в различни..

публикувано на 31.01.14 в 17:00

Сочи – руската перла на кадифения субтропик

Официално Сочи е признат за най-дългия град на Русия – около 150 км. Има и друг парадокс: това е единственото място в страната в зоната на субтропика. Средногодишните температури са около плюс 14 градуса по Целзий. Нетипично за руските зими е и..

публикувано на 24.01.14 в 16:14

Сънища наяве, по които да премине доброто...

Той е българин, отрасъл с гледките на магичните Белоградчишки скали. Дали те не са онази закодирана хубост, която той ще пренася по дългите пътища на света, през десетилетията на човешко и творческо пътешествие? Житейските превратности са го отвеждали..

публикувано на 17.01.14 в 16:30

Като две капки вода или още за въпросите в историята

Дали древните хора са правили печати? Как изглеждат и как са изработени? Доколко това е помагало на някогашните общества да се разграничават и идентифицират? В някои случаи близки по територия съседи са се движили по успоредни прави в своето развитие. Но..

публикувано на 09.01.14 в 11:33

Четвърта българо-китайска експедиция

Когато човек пътува, вижда толкова различни обичаи, нрави, пейзажи, че би трябвало да е привикнал . Например в Китай има смокини, които растат направо върху стъблото на дървото. Истинския пътешественик, обаче, винаги е с отворени сетива към заобикалящата го..

публикувано на 09.01.14 в 11:17

Пътеките, които извървяхме… посоките, които предстоят…

Ако видите бургазлия с тен, не е от плажа. Колкото софиянци ходят на Витоша, толкова и бургазлии обичат да се излежават край морския бряг! По-добре в свободното им време ги потърсете на някой връх в планината: там обичат да ходят. Явно не пропускат събота и..

публикувано на 18.12.13 в 10:14

Награда на Българската фондация за биоразнообразие за Петра Талева

Българската фондация за биоразнообразие (БФБ) е неправителствена организация, регистрирана в обществена полза. Повече от 15 години тя работи за опазване на българската природа и биоразнообразието у нас и в съседните страни. Подкрепя участието на гражданите и..

публикувано на 16.12.13 в 07:33

Несебър, за който много страни могат да мечтаят

Казват, че някога в Несебър имало 42 църкви. Обикновено, когато туристите чуят това, започват изумено да се оглеждат: как е възможно на толкова малко място да има такова изобилие от храмове! И да бяха само те! Години наред археолозите продължават да копаят..

публикувано на 12.12.13 в 10:40

Лесковац – наречен на леска и прочут със скарата

Дори по време на пости за Лесковац заслужава да се говори. Постите ще отминат. Но култивирането на вкуса е трайна работа. Много българи напоследък избират някое от селищата в Сърбия за посрещане на Коледа и Нова година. Да се ходи при съседите е интересно и..

публикувано на 12.12.13 в 10:36

Босилеградска рецепта за Никулден

Само на 120 км от София може да празнувате Никулден два пъти – веднъж на 6 декември, а после – като ви се услади шарана, да повторите празника на 19 декември. Няма грешка: в Босилеград Денят на моряците, рибарите, пътешествениците, търговците и на банкерите..

публикувано на 05.12.13 в 10:20