Европейски паралели - за музея, за галерията

От мисията до действителността

събота (през седмица)
от 15.00 до 16.00 часа

Всеки от нас пази много спомени за отделни периоди от своя живот. Понякога те са скрити в малките късчета хартия, наречени марки. В монети или фигурки и всякакви предмети, които ни напомнят за нещо важно, което някога ни се е случило. Очакваме те да ни попречат да забравим моменти на на щастие, раздяла, на успех – за нас или за другия. Едни от нас са по-сантиментални и по-старателни и превръщат усилията си в създаване на малки музеи. Те се разполагат в началото в някое чекмедже, после в шкаф, в стая. И постепенно се оказва, че в сбирката са попаднали и някои ценни предмети – монети, марки, парчета керамика или цели предмети от далечно минало на прадеди или на съвсем непознати хора, живели преди стотици години. Страстта на колекционера – хоби или бизнес. Истории от света на колекциите... Моменти на открития, слава и богатство... понякога.
“Европейски паралели – за музея, за галерията” е предаването за музеите, музейното дело, галериите, за тяхната мисия да опазват и съхраняват културното наследство на нацията. Ще се разходим заедно из залите на най-големите музеи и галерии и у нас, и по света, и ще ви разказваме интересни истории за оригинални експонати и произведения на изкуството.
Съвременната култура и културното наследство - хармонична ли е тяхната връзка или могат да проявяват враждебност помежду си?
Образът на музея и в социалното пространство и какви са неговите задачи при опазването на културното наследство?
Погледът на другия за българските съкровища – от дипломатическата любезност на посланика до агресивното любопитство на туриста... Ще търсим отговор и на много въпроси, свързани с усилията за поддържане и функциониране на българските музеи, с тяхната роля и място в културното пространство и в потоците на културния туризъм. Какво не достига на галерията и музея у нас, за да се превърнат те трайно в естествени притегателни туристически обекти? Кои са по-интересните творби, които се съхраняват във фондовете на музеите в България?
Ще се стремим да бъдем полезни и със съвети как да си направите музей или галерия или ако вече сте напреднали в това дело, ще хвърлим един поглед и към вашите семейни сбирки и колекции, ако ни позволите. Ще се стремим да сме полезни и на колекционерите и на самите културни институции, като разговаряме за нормативната уредба и ви предлагаме необходимата информация по тази тема.
Музеите в България разполагат не само с богати колекции, но и с един изключителен капитал – музейните специалисти. Ще ви срещнем с интересни хора, които са посветили много от своето време на развитието на музейното дело и музейния мениджмънт. 

Екип на предаването: Божидар Любенов, Анелия Димитрова, Албена Велева


Публикации

Аделина Филева в студиото на програма „Христо Ботев“

Софийската градска художествена галерия – с Наградата на София за визуални изкуства за 2023 г.

В това предаване гостува Аделина Филева, директор на Софийската градска художествена галерия (СГХГ). С нея разговаряхме за Наградата на София за визуални изкуства, с която тази година е отличена галерията и за голямата изложба на Генко Генков "Отвъд..

публикувано на 02.10.23 в 15:36
РИМ-София

РИМ-София посреща Деня на София – 17 септември

По повод 17 септември, празникът на София – денят, в който православната църква отдава почит на сестрите мъченици Вяра, Надежда, Любов и майка им София – в предаването гостува доц. д-р Венета Ханджийска, директор на Регионалния исторически музей в..

публикувано на 17.09.23 в 09:25

Истории от Природонаучния музей в село Черни Осъм

Над село Черни Осъм, разположено в Троянската община – в подножието на Националния парк "Централен Балкан" – са се надвесили връх Голям Купен и връх Левски. Вторият връх е приютил извора на река Черни Осъм, чието име носи и първото село, край което..

публикувано на 27.07.23 в 12:05
Археологически музей -град Хисаря

Лятото на сините кристали в Археологическия музей - Хисаря

Как експозициите и дейността на един музей могат да направят още по-привлекателен курортен град като Хисаря? Наскоро Археологическият музей в града отбеляза три важни годишнини – 90 години музейно дело в Хисаря, 1730 години римски град Диоклецианополис и..

публикувано на 12.07.23 в 16:20
Експозиция Културен живот на Плевен

120 години музейно дело в град Плевен

През отминалия месец Плевен отбеляза 120 години от началото на музейното дело в града. По повод юбилея в предаването гостува д-р Володя Попов, директор на Регионалния исторически музей в град Плевен. През 1903 г., по идея на проф.Иван Шишманов, в..

публикувано на 29.06.23 в 11:18
Дворец Гугун Забраненият град

За природното и културното наследство на Китай

В настоящата година мотото на 10 юни – Деня на културното и природно наследство на Китай е "Опазване и използване на културното наследство, увереност и самоусилване в културата". В списъка на ЮНЕСКО на световното културно наследство, от 1985 г. до сега са..

публикувано на 14.06.23 в 15:05
Част от експозицията на музея

Музеят в малкия град – историческият музей в гр. Тетевен

В предаването Цонка Петкова, директор на Историческият музей в гр. Тетевен, разказа за интересните експонати и многобройните и разнообразни музейни инициативи. Музеят е част от 100-те национални туристически обекта. Основан е през 1911 година от..

публикувано на 31.05.23 в 08:55

И отново – Европейската нощ на музеите

"Музеите – устойчивост и благосъстояние" е мотото тази година на Европейската нощ на музеите. В предаването гостува Елка Пенкова, заместник-председател на Изпълнителното бюро на Българския национален комитет на ИКОМ. Разговаряме за дейността на..

публикувано на 13.05.23 в 16:02
Произведения от изложбата „Васил Чакъров. Шаржове, карикатури, колажи“ с куратор д-р Ружа Маринска

Музеят "Дом на хумора и сатирата", Габрово – през следващите 50 години

На 1 април 2022 се навършиха 50 години от създаването на Музея "Дом на хумора и сатирата" в Габрово. В това предаване Маргарита Доровска, директор на музея, сподели любопитни факти от историята на този Дворец на смеха. Един жизнерадостен музей, който..

публикувано на 02.05.23 в 10:09

Великден в Историческия музей във Велинград

На Велика събота гости на предаването бяха Стойчо Маров – директор на ИМ-Велинград, и Георги Куманов – етнолог и главен уредник в музея. Разговаряхме за важните моменти от създаването на музея, за неговата мисия да опазва и популяризира българските традиции...

публикувано на 15.04.23 в 18:05