Музикални вечери

от понеделник до петък
от 19.30 до 21.30 часа

неделя
от 22.00 до 24.00  часа


понеделник
“Еврорадио”
Излъчват се документални записи от предварително избрани концерти от предложенията на Европейския съюз за радио и телевизия. “Еврорадио” предлага уникална възможност да бъдете възможно най-скоро в най-големите световни зали и на най-престижните фестивали, с най-звездните съвременни имена и най-новите музикални композиции.
Екип: „Класика“

вторник
“Студио музика”
Предаването представя личности и събития от музикалното минало и настояще. Търси и показва артефакти, свързани с българската и световната музика. Реконструира забравени музикални събития, припомня исторически записи и концерти с изключителна стойност, особено важни за българската музикална култура.
“Студио музика” е отворено за различни позиции и оценки за миналото, настоящето и бъдещето на музиката.
Екип: Мария Вълчанова

сряда
“Контемпо”
Предаване за старинна и съвременна музика (преди Моцарт и след Вагнер?), което има интердисциплинарен и дискусионен характер, без жанрови и стилови предубеждения.
Барок и Джаз, Авангард и Ренесанс съжителстват в равнопоставено гласоводене на територията на предаването. Негова цел е да показва допирни точки на отдалечени епохи в музиката. Идеята – да информира, провокира, образова и забавлява. Посланието: музиката е във времето, времето е в нас!
Рубрики: “Класиката” (на модернизма), “Интелектуалци за музиката” (гостуват представители на други изкуства), “Нещо нечуто”, “Премиера”, “Новина на деня” (нови имена, дискове, кореспонденции, явления…), “Да капо” (отново за познатите), “Композитор на месеца” (главно български), “Понятия” (музикални понятия) и редица други, които се явяват при случай: “Година на…”, “Хитове от миналия век”, “Минутка за сноба”, “Загасете радиото”, “Паралели”, “Жената на композитора”, “Радиопотайности”, “Извън ефира”, “По ваше желание”…
Може да получавате информация за актуалната програма и всичко, което ви интересува, ако ни пишете на:
e-mail: kp11@abv.bg
Екип: Петя Грабова

четвъртък
“Метроном”
Обзорно музикално предаване за събития от страната. Професионална, бърза, аргументирана и безпристрастна оценка на концертите в София и всички градове от страната, съпроводена с музикални примери от самото събитие. Директни включвания от всички точки, ако събитието съвпада с деня на предаването. Представяне на музикални проекти и звукозаписни премиери. Специално се следи музикалния календар по света свързан с участие на български музиканти.
Екип: Валерия Христова, Цветелина Начева

петък
“Съставите на БНР”
Свирят български състави и изпълнители, звучат записи от фестивали у нас, както и нови записи от Първо студио на БНР. Това е денят за директните излъчвания на концертните цикли от “Златния цикъл” на симфониците на БНР от столичната зала “България”.
Екип: „Класика“

неделя
"Музикални вечери"
Екип: „Класика“

Публикации

Композиторът Георги Костов на 80 години

Какво би бил един юбилей, ако не бъде отбелязан подобаващо с много музика и приятни изненади. На 22 януари 2021 г. екипът на предаването „Музикалните вечери“ има възможността първи да отбележи празника по повод 80-годишния юбилей на композитора, педагога,..

публикувано на 22.01.21 в 08:57
Ерих Корнголд

Ерих Корнголд – безспорен феномен в музикалната история

Обявен от Густав Малер за дете-чудо, Ерих Корнголд усвоява тънкостите на музиката с помощта на Александър Цемлински. Талантът на Корнголд е безспорен и много големи музиканти от 20 век стават първи изпълнители на композициите му. Сред тях са..

публикувано на 17.01.21 в 10:00

Вечната българска класика – из клавирното творчество на Димитър Ненов

Димитър Ненов – един от най-самобитните европейски композитори от първата половина на ХХ в. Той е и един от големите европейски пианисти. За изключителния му пианизъм, за съжаление, може само да се разказва. Защото, по идеологически причини или поради..

публикувано на 08.01.21 в 10:05

В неделната музикална вечер – два часа с изкуството на пианиста Раду Лупу

„Ако някой с право би могъл да бъде наречен пианист в наши дни, то това със сигурност е Раду Лупу“ – пише „Чикаго Сън Таймс“. И наистина, след феноменалния Дину Липати , Раду Лупу е вторият румънски пианист, орисан с появата си да се превърне още..

публикувано на 03.01.21 в 11:20
Еми Бехар

Еми Бехар в българското музикално пространство

Във втората част на предаването „ Еми Бехар. Животът между бели и черни клавиши “, колеги-музиканти и приятели на голямата пианистка: Малинка Киселова и проф. Огнян Станчев – дългогодишни артист-виолисти в Софийска филхармония, Михайлина Павлова –..

публикувано на 18.12.20 в 16:58
Николаус Харнонкур

Дирижира Николаус Харнонкур

Музикантът, на чието интерпретационно майсторство ще се насладим в празничната неделна вечер е Николаус Харнонкур – аристократ по рождение и по душа, отдаден изцяло на музикалното изкуство. Любопитен, търсещ, предизвикателен, интригуващ. Ярко..

публикувано на 06.12.20 в 08:35

Нова камерна музика от Първо студио на БНР

Продуцентите Лили Николова и Георги Еленков избират български творби, записани в последните месеци. Във фокус, на 27 ноември от 19.30 часа , ще бъдат композиторите Цанко Цанков, Панчо Владигеров, Красимир Тасков, Александър Текелиев, Димитър Ненов, Иван..

публикувано на 27.11.20 в 08:05

Запис на концерта на радиосимфониците от есенното издание на ММФ „Варненско лято“

Две знаменателни годишнини бяха отбелязани в концерта, с който радиосимфониците и техният главен диригент Марк Кадин представиха пред варненската публика на 24 октомври, в рамките на есенното издание на международния музикален фестивал „Варненско..

публикувано на 10.11.20 в 15:37

Запис на концерта на радиосимфониците, диригент Константин Илиевски

Концертът на Симфоничния оркестър на БНР, воден талантливия млад диригент Константин Илиевски, на 30 октомври премина под знака на френската органова музика. Прозвучаха Концерт за орган, тимпани и струнен оркестър от Франсис Пуленк (солист ще бъде Янка..

публикувано на 04.11.20 в 08:55

Красимира Стоянова откри сезона на Миланската скала

От 12 до 17 септември в четири вечери публиката се завърна в театъра за първи път след обявяването на карантината от месец март. В програмата беше само симфония №9 в ре минор, опус 125 от Лудвиг ван Бетовен. На пулта застана музикалният директор на..

публикувано на 01.11.20 в 08:35