Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Поезията от хиляди години обяснява живота по сериозен начин" - смята младият поет Стефан Иванов

Тома Марков за Стефан Иванов: „Ангелският поет на българския кошмар.”
Снимка: Архив
Младият поет Стефан Иванов гостува днес в “Артефир”. Поводът за поканата от страна на водещата Силвия Чолева, е новата му, трета поред книга –“Списъци”. Стихосбирката има премиера довечера (на 12 ноември) от 19.00 часа в клуб “Спиртен спирит” в Народната библиотека. Художественото оформление е на Дамян Дамянов, а фотографията - на Яна Лозева. Стефан Иванов е съвсем млад. Издава стихосбирки, публикува поезия, проза, есета, пътеписи, литературна критика, има много интересен блог в интернет. Наскоро се върна от специализация в Сорбоната в Париж. Част от стиховете в “Списъци” са плод и на това поклонническо пътуване до Париж. Ето какво сподели той за своята книга в предаването:
Да не остават обаче хората с впечатление, че това е само книга за Париж или инспирирана само от Париж. Там наистина има страхотни неща, както впрочем и тук. И всичко може да се разказва в поезия. Вече се чудим как да направим атрактивна литературата, за да стане по-достъпна. Тя трябва да присъства навсякъде, но трябва да бъде представяна сериозно. Не бива да поевтиняват литературата и културата. Поезията от хиляди години обяснява живота по сериозен начин. Смисълът не е в новото представяне, а в смисленото представяне. Ако се огледаш – всичко е скапано около нас и нуждите на хората се свеждат до тривиални неща. Не бива до това да свеждаме смисъла. Трябва да покажем на тези хора проза или поезия с ценните неща. С времето, мисля че се научих да правя това – да пиша поезия по-фокусирано, по-широко да гледам на света и текстовете, и на себе си по някакъв начин. Пиша поезия с много голямо удоволствие и съм честен към себе си, мога да преценявам думите по-добре. Много неща има в книгата ми – не само наблюдения на реалността, а и собствено виждане за всичко около мен. Хората като се срещат винаги си разказват разни неща. За тези неща, които са ти много важни, става дума в книгата ми. Спомените си остават. Важно е какво се опитваш да кажеш за тях, какъв смисъл придобиват за теб. Затова съм нарекъл книгата си “Списъци”.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Снимката е илюстративна

Чупим шаблони

В редакция "Хумор и сатира" традиционно сме против шаблоните, чупим ги непрестанно, но не ги изхвърляме, че може да потрябват. Тази неделя след новините в 18 това изглежда така: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос". - "Истинските новини" – жителите на Канарските острови се бунтуват срещу туристите,..

публикувано на 26.04.24 в 18:35
Примабалерината Анелия Димитрова и солистът Ивайло Янев

Примабалерината Анелия Димитрова и солистът Ивайло Янев танцуват на фестивала "Екселсиор" в Сиена

В навечерието на Международния ден на танца "Артефир" запознава слушателите с една вълнуваща новина от звездната карта на световния балет. Примабалерината Анелия Димитрова и солистът Ивайло Янев на Балета на Държавна опера - Стара Загора участват в 12-ия Танцов фестивал "Екселсиор" в Сиена , под артистичното ръководство на маестро Марко..

публикувано на 26.04.24 в 15:00

"Виртуални тела 2.0" – точка на пресичане между изобразителното и танцовото изкуство

Един артистичен проект, в който пластики и картини оживяват чрез танц. Състоя се премиерата на второто издание на изложбата  " Виртуални тела 2.0" в галерия "Квадрат 500" – виртуална, интерактивна експозиция, която е съвместен проект на танцова компания "Хетероподи" и Националната галерия. В "Артефир" Росен Михайлов , главен хореограф на..

публикувано на 26.04.24 в 14:15

Девети брой на списание "Но поезия"

"Списание "Но поезия" излиза отново и за кратко след неколкогодишна пауза. Това е летният брой за 2024 г. Книжка 9 за големите неща." Това четем от името на "Но редакция"-та на списанието.  Петя Хайнрих пише в редакторския си текст: "За този брой пожелахме българските поети да ни изпращат текстове, засягащи голямото. Гранд, мега, гига, хипер, супер..

публикувано на 26.04.24 в 13:34

Награда "Рицар на книгата" – шумните герои на литературата

По случай Световния ден на книгата и авторското право (23 април) Асоциация "Българска книга" връчи за двадесети пореден път наградата "Рицар на книгата" . Наградата е знак на признание за усилията, свързани с насърчаването на четенето и популяризирането на книгата. Отличието получават личности и организации, обобщени в четири категории – за..

публикувано на 26.04.24 в 13:28