Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

„Радиоенциклопедия” всеки четвъртък през март: поредицата „Природните резервати в България”

25 март
Резервати по Дунав в природен парк „Персина”
Лиани, дива лоза и къпина са преплетени като в джунгла в гъстите гори на резерватите „Милка” и „Китка”. Над тях кръжат морски орли и прекрасните синявици - толкова сини, че се сливат с небесната синева.
Двата резервата са в архипелага от острови по река Дунав, а най-големият от тях е остров „Персина” или известен още като остров Белене в природен парк „Персина”.

18 март
По Виа Понтика в Атанасовското езеро
Най-безстрашният гмурец сред птиците - корморанът достига четиридесет метра дълбочина, когато ловува; най-малкият бозайник на Земята - етруската земеровка тежи само два грама, а майката кърми децата си двайсет дни; червеният ангъч е най-добрият приемен родител в нашия свят...
Тези и още стотици защитени видове, представители на дивата фауна и флора, обитават Атанасовското езеро край Бургас. Езерото е също така солница и се намира под морското равнище. То е част от влажните зони, над които минава един от главните въздушни коридори на мигриращите птици - Виа Понтика. Чуйте с Елена Кортел тръбния зов на жеравите, шума на крилете от висините...

11 март
Бистришко и Торфено бранище
Малко столици по света могат да се похвалят с уникални видове растения и животни в близост до тях. София е в подножието на един от най-красивите и най-старите природни паркове в страната - Природен парк Витоша. Резерватите Бистришко и Торфено бранище опазват на територията на парка неповторимото витошко лале, петровия кръст, росянката, хилядолетни мъхове, стари смърчови гори, диви животни и птици.

4 март
Резерватът „Парангалица” в националния парк „Рила”
В международната година на биоразнообразието представяме дивата природа на България в защитени територии - резервати и национални паркове. Те пазят уникална флора, фауна и други природни ценности с голямо значение.
В резервата „Парангалица” в националния парк „Рила” са едни от най-старите смърчови гори в Европа, тук е най-високото дърво на Балканите, има характерни цветя, треви, животни и птици.

четвъртък, от 16.00 часа

По публикацията работи: Eлена Кортел


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Албена и Павел Благеви

Да посрещнеш 68-ия си рожден ден обикаляйки Анапурна

Ако слушате редовно "Покана за пътуване" ще си кажете "Тези хора кога изкачиха връх Митикас в Олимп, кога се върнаха от обиколката на Анапурна". Но това е факт! Албена и Павел Благеви ди дойдоха в София да отбележат 68-ия рожден ден на мъжката половинка от семейството. Дамската отпразнувала същата възраст в планината. Помолих ги да разкажат за..

публикувано на 18.12.24 в 08:35
Доц. Ива Гаврилова

Кожата – огледало на човешкото здраве

Учените и лекарите твърдят, че кожата е най-големият човешки орган. Какво означава това в грижата и лечението на най-честите кожни тумори? – това бе акцентът в разговора с доц. Ива Гаврилова. Като опитен хирург нашият гост поясни как да познаем кожния меланом, какви са реалните прояви и симптоматика, как се диагностицира и лекува. Разбира се,..

публикувано на 18.12.24 в 08:28
Георги Вълков, Венета Гаврилова и Марина-Николова

Българският език – родината, която е винаги с теб

Родният ни език, българският, добива различно значение тогава, когато сме извън родината. Знаят го всички, които за по-кратко или по-дълго са пребивавали в чужбина. Българският език е още по-различен за тези наши сънародници, които са родени зад граница, някои от тях – далечни потомци на емигранти и преселници, напуснали родната земя преди век или..

публикувано на 17.12.24 в 13:10
Антон Александров

Антон Александров: Не мисля, че изкуственият интелект скоро ще измести човека

"Математиката е в основата на всичко и ако човек започне отрано да се занимава с нея и е постоянен, резултатите не закъсняват. Антон Александров е завършил Софийската математическа гимназия, а след това компютърни науки в Англия и магистър в Цюрих, където са най-добрите специалисти по изкуствен интелект. "Възможността да имам най-доброто от двата..

публикувано на 16.12.24 в 17:30
Нели Керемидчиева

Как "(Не)възможното образование" стана "Възможното образование"

Филмовият фестивал "(Не)възможното образование" се ражда като идея през 2017 г. и за няколкото си издания събира група от съмишленици – родители, учители, граждани, силно желаещи да проучат, разпространят и приложат световно признати и работещи модели на образование с "човешко лице". Опитът на училищата, работещи по тези модели в различни страни,..

публикувано на 16.12.24 в 14:15