Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Митко Динев и Ангел Демирев - две атрактивни личности в „Часът на думите”

Митко Динев (вдясно) и Ангел Демирев
Снимка: Архив

Днес в предаването ще си дадат среща две атрактивни личности.
Един от гостите е Митко Динев. Роден е през 1950 г. За себе си казва, че е капиталист, чорбаджия-изедник, поет с китара и с фабрики. Инженер по професия. Автор е на четири стихосбирки с остра политическа и социална сатира, на повече от 1 200 епиграми, три компактдиска с бардовско творчество, между които популярните „Цирк България” и „Записки от пансиона на самотните души”. Представя се като виден еротоман и познавач на българската народопсихология. За неговите книги с „проЗтотии” се шегуват, че никога не хващат прах, понеже се използват толкова често, колкото една готварска книга само може да си мечтае.
„Двойнствената” му същност, а по-точно артистичната й страна, отдавна го е направила много популярен не само в родния му град Стара Загора. Отричан или изцяло приеман, авторът не слуша нито отрицателите, нито ласкателите, защото изразява себе си и една своя вътрешна потребност: да казва истината така, както я вижда и с каквито средства намери за добре. Той всъщност е тъжен поет и човек, който кара другите да се смеят, за да преглъщат по-лесно горчивите истини. И, естествено, също го прави със смях. Защото все още, както сам пише,
„във този свят унил
сред толкова катили
оставам смехофил,
макар със сетни сили.”
На Митко Динев в предаването ще партнира китаристът Ангел Демирев, за когото в музикалните форуми твърдят, че е невъзможно, ако си чул негово изпълнение, да не се възхитиш на таланта и уменията му. На  невероятните бързина, сръчност, тънко познаване на всевъзможните нюанси в изпълнените от него пиеси.
Роден е през 1987 година в семейство с музикални традиции. През 2006 година завършва музикалното училище „Анастасия Тошева” в Стара Загора, специалност класическа китара, в класа на Жулиен Минков. Същата година записва електрическа китара в НБУ в София. Част е от Shaka Zulu Orchestra - млада българска формация, създадена през 2008 година от пианиста Минко Ламбов. Това е мащабен музикален проект, обединяващ 13 професионални музиканти, споделящи общи идеи и възгледи по отношение на изкуството. Идеен вдъхновител за сформиране на групата, както и неин кръстник, е големият български пианист и композитор Явор Димитров.
Пиесите на Shaka Zulu Orchestra са изцяло авторски, базирани върху български фолклор, джаз, фънк и фюжън, преплетени с музиката на различни етноси (африканска, индийска, арабска, арменска, турска, кубинска, циганска, еврейска и т.н.)

неделя, 12 септември от 17.00 часа



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Изложба на Любомир Попйорданов в Ковачевица

Любомир Попйорданов е юрист по професия. Известен е като алпинист и планинар, граждански активист, предприемач. Започва да рисува през 1974 г., а в едно интервю казва за началото:  "Така и не съм взимал уроци, никакви. Впоследствие, когато се разбра, че няма да кандидатствам архитектура в УАСГ (не бях добър по математика, а и си трябваха уроци по..

публикувано на 01.08.24 в 18:00

Започва джаз фестивалът "Д-р Емил Илиев" в Боровец

За трета година между 2 и 7 август Международният джаз фестивал се провежда на нова локация – курортния комплекс "Боровец" с любезното съдействие и финансова подкрепа на Община Самоков.  Отново екипът на Фестивала предлага интригуваща програма , като първата вечер на 2 август откриването е с Бигбенда на БНР под диригентството на Антони Дончев и..

публикувано на 01.08.24 в 17:05

Излезе монографичното изследване "Любов и Отечество" на Пламен Антов

Изследванията на Пламен Антов върху българската възрожденска литература и култура, събрани в книгата му "Любов и Отечество", се спират върху "механизмите, чрез които литературата, като националноидеологически "метаразказ", произвежда колективното (монументално) битие във вид на символна, собствено идеологическа "сянка" на историята".  Освен това..

публикувано на 01.08.24 в 16:39

Поглед към процесите на прехода

"Екологии на прехода" се нарича изложбата на Николас Кисич Агире, Катарина Бюрин, Сам Гантус, Елица Коева, Манар Мурси, която се открива днес в галерия Swimming Pool от 18.30 часа. Тя е част от поредица инициативи на Off-site – изследователски колектив, основан през 2020 г. от Борислав Ангелов, Полин Шонгов и Мая Шопова.  Събитието насочва..

публикувано на 01.08.24 в 16:35

"Срам и вина" като колективно преживяване

Изложбата "Срам и вина" е втората част от трилогията на куратора Галина Димитрова-Димова, в която се разглеждат съвременните разбирания за изконни човешки чувства и взаимоотношения. Работите на петима млади художници по темата могат да се видят в галерия "Васка Емануилова" до 6 септември.  В проекта се включват Мария Налбантова, Мартин Пенев,..

публикувано на 01.08.24 в 14:30