Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Бомбайски мечти

Сцена от мюзикъла „Бомбайски мечти”
Снимка: Архив
„Бомбайски мечти” – една суперпродукция, в която пръст има сър Андрю Лойд Уебър, но като продуцент! Музиката е на индийския композитор Алла Ракха Рахман, стихове – Дон Блек, либрето – Мийра Саял и Томас Мийън. Лондонската премиера е през 2002 година. През 2004 спектакълът стъпва и на Бродуей и получава три номинации „Тони” (на Пол Богаев за най-добра оркестрация, на Антъни ван Лааст и Фара Кан за хореография и на Марк Томпсън за костюми) плюс четири номинации за престижната театрална награда „Драма деск” (отново за оркестрация, хореография, костюми, но и за сценография в мюзикъл. През 2006 спектакълът тръгва на северноамериканско турне.
Официалното име според езика маратхи на столицата на индийския щат Махараштра е Мумбай. Население над 14 милиона. Най-популярният град в Индия и според някои пристрастни класации – вторият по популярност в света! Вероятно защото заедно със съседните градски райони, в които се включва неговият град-спътник Нави, Мумбай и предградието-промишлен център Тхане, това е много известна силно урбанизирана зона. Разположена е на западното крайбрежие на Индия, където естественото дълбоко пристанище е допълнително предимство. Мумбай е най-богатият град в страната със стратегическо значение за икономиката и най-висок брутен вътрешен продукт в цяла Южна, Западна и Централна Азия. Именно тук се намира центърът на индийската филмова индустрия – Боливуд, емблемата на хинди-киното.
Отличителна черта на Боливудската филмова индустрия е силното присъствие в говорните диалози и песните на индийския английски език, изобилстващ с южно-азиатски диалекти. Така че не се учудвайте, ако в разговорите на боливудските герои се намесват английски фрази или цели изречения! Това не е само рекламен трик!
Сюжетът на мюзикъла „Бомбайски мечти” се развива около главния герой Акааш, който е обикновено младо и хубаво момче от бедняшките квартали на Бомбай. Той мечтае да се спаси от мизерията като стане звезда в Боливуд. Съдбата се намесва и в квартала на Акааш с благотворителна мисия пристигат богат адвокат, неговата годеница и режисьор на документални филми. Те искат да предотвратят разрушаването на бедняшки къщи. Акааш веднага се влюбва в адвокатската годеница Прия, а красавицата се оказва дъщеря на известен боливудски режисьор. Това се оказва печелившият билет към славата, за която копнее бедното момче. Но не всичко е розово! Известни усложнения настъпват, когато Акааш се сблъсква с истинските лица на шоубизнеса и славата, които трябва да съчетае с любовта си към Прия, задълженията към семейството, приятелите и неговия малък хубав рай в бедния квартал. 

петък, 8 април, от 14.00 часа
По публикацията работи: Даниела Найденова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Аделина Александрова и Емануил Иванов

Пианистът Емануил Иванов: артистът трябва да е земен

"Винаги съм смятал, че един артист, примерно в класическата музика, трябва да е земен – казва Емануил Иванов. – Не бива да се самоиздигаме на пиедестал, не трябва да създаваме изкуствена дистанция между себе си и публиката и да се считаме за недосегаеми, само защото свирим или правим музика. Нямаме никакво право на това – трябва да сме близки..

публикувано на 26.04.24 в 12:45
Сцена от четвърто действие на операта „Вилхелм Тел“

"Вилхелм Тел" от Джоакино Росини, опера в четири действия

Либрето: Виктор Жозеф Етиен и Иполит Луи Би (по едноименната драма на Фридрих Шилер) Първо изпълнение: 3 август 1829 г. в Париж. Действащи лица: • Вилхелм Тел – баритон • Мелхтал – бас • Арнолд, негов син – тенор • Валтер Фюрст – бас • Лайтхолд – бас • Геслер, австрийски императорски наместник в Швейцария – бас • Рудолф, негов адютант – тенор..

публикувано на 26.04.24 в 12:15

Фестивалът "Артис" с трето издание в София

"През тази година стартираме третото издание на "Международния музикален фестивал за класическа музика и изкуства". Подчертавам изкуства и правя това уточнение, защото в предишните издания, фестивалът   беше само с класическа музика. Сега разширяваме диапазона  ,включвайки различни изкуства, като в бъдеще тенденцията е форумът да обединява всички..

публикувано на 26.04.24 в 08:15

What the Funk представя катедра “Поп и джаз изкуство” към Вокалния факултет на НМА

Фънк вечер What the Funk представят на 24 април катедра “Поп и джаз изкуство” към Вокалния факултет на НМА “Проф. Панчо Владигеров” и Общинският културен институт “Надежда”.   В  концерта участват Джаз формация “София” и студентите от класа по пеене на ас. д-р Адриана Бенова и от класа по саксофон на хон. ас. Апостол Апостолов - Толи.  Повече от..

публикувано на 24.04.24 в 16:50
Антонина Бонева

Concertissimi с Антонина Бонева и нейните ученици

По повод 40 години преподавателска дейност и още повече концертна, пианистката и клавирен педагог Антонина Бонева организира концерт. На сцената заедно с нея ще музицират настоящите и ученици Марина Мравова, Йоанна-Лора Василева, Мартин Цветков и Димитър Михайлов, които са лауреати на десетки награди от международни конкурси. "Реших да отбележа..

публикувано на 21.04.24 в 09:05