Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Годишнина от основаването на Полския институт в София

Днес Институтът става на 62 години, но има две дати, посочени за основаването му. Едната е 1949 година. Тогава Институтът се появява като институция, но фигурира като полска библиотека - уточни в „Нашият ден” Светла Каранешева от програмния отдел на Полския институт в София.

В друг източник в хрониките на външното министерство имаме датата 26 октомври 1957 година. По принцип и на нашата интернет страница е посочена годината 1949. Нея смятаме за официална за възникване на Института. Преди две години тържествено отбелязахме 60-ата годишнина.

Ние въобще поддържаме много богата културна програма, а в Института работим 5 човека. Начело с нашия директор Анна Пахла, успяваме да съставим програма, която си е поставила за цел да запознава българите с всичко интересно, което става в културата на Полша. За тези над 60 години, в които съществуваме, никога не сме се оплаквали от липса на интерес. Впрочем, инициативата за възникване и основаване на тази институция е на група българи. Българско-полското дружество е “Боян Пенев”. Инициативата е на тогавашния полски посланик Тадеуш Грабовски, но със съдействието на българите. И това обяснява интереса на българите към нашите инициативи.

В последните години отчитаме обаче, че по-екзотичните дестинации, като Япония например, сякаш претеглят по-голям интерес от страна на българите. Това е последица от нашето общо минало. Ние всички бяхме част от един блок и смятахме, че сме еднакви. Полша първа успя да направи крачка към свободата и тогава интересът към нея беше много голям.

Четейки хрониките, се натъкнах на цифрата 700 до 1000 човека, записани на курсове по полски език през 70-80 години на ХХ век - тоест събитията в Полша намериха своите адресати тук в България. Ограничаването в миналото на възможностите на българите да контактуват с външния свят вероятно рефлектира в интереса към по-екзотичните дестинации. С курсовете продължаваме, но вече в групите има по около 10-15 човека, което все пак е достатъчно като интерес.

Ако трябва в едно изречение да представя визията на Полша, бих казала, че Полша е модерна, динамично развиваща се държава, която последователно върви към своите цели и успява да ги постигне.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

За скандалната пиеса на Иван Теофилов – 60 години по-късно

Скандалната навремето пиеса на Иван Теофилов "Поетът и планината" (1963) излиза за първи път като текст 60 години по-късно, като в книгата освен пиесата е отразена и нейната история.  Публикувани са отзиви, рецензии и цялата съпътстваща разгромяваща театралнокритическа рецепция, както и спомени на създателите на спектакъла с режисьор Леон Даниел...

публикувано на 25.04.24 в 17:55

Серия от лекции за тялото в киното с водещ Николай Колев

Движенческата лаборатория "Ход" е пространство, ръководено от Цвета Дойчева. В нея се провеждат работилници, посветени на танца и движението. Сега там тече цикъл лекции на Николай Колев, които преминават по-скоро като разговори на тема "Тялото в киното".  "Еросът и порастването – филми с инициация" беше темата на първата лекция. Сега предстои втората..

публикувано на 25.04.24 в 17:29

Офорти на варненски ученици по рисунки на Владимир Димитров-Майстора

Как изглеждат рисунки на Владимир Димитров-Майстора през очите на ученици от специалност "Изящни изкуства" в Националното училище по изкуства "Добри Христов" в град Варна? За това разказват художникът Георги Кенаров и неговите ученици – Виктория Стоянова, Клементина Савова и Мария Бузева. В Градската художествена галерия "Борис Георгиев" в..

публикувано на 25.04.24 в 17:15

Весела Ножарова: Българският артпазар все още не е регулиран

В сянката на пандемията един лозунг започна да се издига сред хората – "Купувайте изкуство от живи художници, на класиците пари не им трябват". Тази фраза, която бързо придоби популярност, отразява желанието на обществото да подкрепи съвременните творци, да им осигури възможност за развитие и признание. Но как да разпознаем съвременен талант, който..

обновено на 25.04.24 в 12:50

Резервно око: един различен поглед към реалността

Художникът Радослав Мъглов представя новите си творби в изложбата "Резервно око" в столичната галерия "Аросита". Кураторът Викенти Комитски споделя за експозицията: "В тази изложба на Радослав Мъглов, под формата на серия от непоказвани рисунки, се ангажира с една история за деконструкция на образа като такъв. Рисунките, с четка и..

публикувано на 25.04.24 в 07:53