Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Експериментален европейски месец на фотографията

Първо издание на европейския месец на фотографията в София.
Снимка: Архив

Месецът на фотографията е експериментален не по друга причина, а защото у нас се провежда за първи път и то тогава, когато в другите държави това не се случва – пояснява колегата Теодор Иванов пред „Нашият ден”. Идеята е да се провежда през месец ноември, през година. От 2004 г. насам това е европейска практика. Като първо организирано събитие, което прераства по-късно в месец на фотографията, се провежда в Париж преди 30 години. Столиците, които взимат участие са Братислава, Люксембург, Москва, Берлин, Париж, Рим и Виена. От тази година – и у нас. От догодина се надяваме да влезем в ритъма на другите държави.

Изложбите са много, над двайсет, и се откриват нови. Интересното в тях е, че показват фотографията такава, каквато не я виждаме често. Фотографията преди всичко е изкуство и наука. Това не е просто едно щракане или компенсиране на някакъв дефицит на памет. Изложбите са смесени – български и чуждестранни. Така човек може да види къде се вписва България в контекста на европейското изкуство, на европейската фотография. Все пак първите опити във фотографията идват от Европа, но и ние вече имаме доста успехи.

И накрая – сервизна информация за местата, където могат да се видят тези изложби: Музея за съвременно изкуство, Държавна агенция „Архиви”, Националната галерия за чуждестранно изкуство, зала „Средец” в Министерството на културата, Софийската градска художествена галерия, Софийското метро, Националния природо-научен музей, Централна гара, галерията на културния център на Софийския университет „Св. Климент Охридски”, Столичната библиотека, хотел „Хилтън”, Британския съвет, Френския институт в България, Гьоте институт и Националната художествена академия. Повечето изложби ще продължат до края на месеца.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Примабалерината Анелия Димитрова и солистът Ивайло Янев

Примабалерината Анелия Димитрова и солистът Ивайло Янев танцуват на фестивала "Екселсиор" в Сиена

В навечерието на Международния ден на танца "Артефир" запознава слушателите с една вълнуваща новина от звездната карта на световния балет. Примабалерината Анелия Димитрова и солистът Ивайло Янев на Балета на Държавна опера - Стара Загора участват в 12-ия Танцов фестивал "Екселсиор" в Сиена , под артистичното ръководство на маестро Марко..

публикувано на 26.04.24 в 15:00

"Виртуални тела 2.0" – точка на пресичане между изобразителното и танцовото изкуство

Един артистичен проект, в който пластики и картини оживяват чрез танц. Състоя се премиерата на второто издание на изложбата  " Виртуални тела 2.0" в галерия "Квадрат 500" – виртуална, интерактивна експозиция, която е съвместен проект на танцова компания "Хетероподи" и Националната галерия. В "Артефир" Росен Михайлов , главен хореограф на..

публикувано на 26.04.24 в 14:15

Девети брой на списание "Но поезия"

"Списание "Но поезия" излиза отново и за кратко след неколкогодишна пауза. Това е летният брой за 2024 г. Книжка 9 за големите неща." Това четем от името на "Но редакция"-та на списанието.  Петя Хайнрих пише в редакторския си текст: "За този брой пожелахме българските поети да ни изпращат текстове, засягащи голямото. Гранд, мега, гига, хипер, супер..

публикувано на 26.04.24 в 13:34

Награда "Рицар на книгата" – шумните герои на литературата

По случай Световния ден на книгата и авторското право (23 април) Асоциация "Българска книга" връчи за двадесети пореден път наградата "Рицар на книгата" . Наградата е знак на признание за усилията, свързани с насърчаването на четенето и популяризирането на книгата. Отличието получават личности и организации, обобщени в четири категории – за..

публикувано на 26.04.24 в 13:28

Кои са важните "други" в живота ни

"Значимите други в живота на човека" е изследване на д-р Надя Колчева, психолог и преподавател в НБУ, което проследява основните фактори, които влияят на начина, по който взаимодействаме с хората около нас. "Началото на живота на човека наистина е ключово. – казва д-р Надя Колчева – Дори от най-ранните взаимоотношения с новороденото бебе зависят..

публикувано на 26.04.24 в 13:15