Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Иван Нейков за предстоящата пенсионна реформа у нас

Иван Нейков пред „Нашият ден”:

В Балканския институт по труда и социалната политика ние считаме, че ако искаме да правим истински стъпки по посока на развитие на пенсионния ни модел, избраният път е най-неправилен. Не можеш да седнеш в един кабинет, да измисляш някакви мерки и да ги сервираш на обществото. Пенсионният модел е може би най-сложният и финансов, и бюджетен инструмент за едно общество.Той трябва и да е най-консервативният. Когато правиш промени, трябва да ги правиш така, че да важат в следващите 40-50 години. Това налага много внимателно и след сериозен диалог да се стигне до един поне минимален консенсус в обществото.
Никоя пенсионна реформа не е предизвикала положителни емоции, но пък при липса на диалог 100 % е сигурно, че съпротивата ще бъде много сериозна. В краткосрочен план носителят на идеята за увеличението на възрастта за пенсиониране ще преживее голямо разочарование. Очаква се, че ще има веднага положителен ефект, тоест вдигайки от 1 януари пенсионната възраст, изведнъж ще намалеят разходите. Практиката от 2000-та година показва точно обратния ефект. Сега много хора при тези нови условия хукват да се пенсионират, тоест винаги има ръст на пенсиите.
Само преди 2-3 седмици се заприказва за осигурителния стаж на хората в МВР. Моменталната реакция беше, че хиляди хора подадоха документи за пенсиониране при действието на сегашния модел. В краткосрочен план няма да има бързи ефекти от промените. В дългосрочен план задължително ще стигнем до увеличаване на пенсионната възраст.

Все повече хора ще взимат лични решения да продължат да работят. Това ще е тяхно право. А дали има възрастова дискриминация в частния сектор, както често ме питат, има една теза, която сигурно има основание и тя е, че работодателите предпочитат по-млади работници. Много хора над 50-годишна възраст се чувстват в неравностойно положение на пазара на труда. Но данните постъпили при нас, в Балканския институт по труда и социалната политика, показват една нова тенденция. Част от работодателите вече започват да разбират, че по-възрастният работник има определени предимства пред младите. Въпросът е за квалификация, а не за наличието на добра външност или повече физически възможности. При възрастните работници, дори лоялността към фирмата е много по-голяма, има много по-високо ниво на дисциплина и самодисциплина.
Работодателите започват да се ориентират към качествата на работника, а не към възрастта му. Това ще бъде едно от големите предизвикателства на пазара на труда.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Стара семейна рецепта за козунак от село Габра

В софийското село Габра тази събота навсякъде мирише на козунак, защото тамошното Народно читалище "Стоян Богданлийски 1931" организира кулинарният конкурс "Най-вкусен домашен козунак". Целта му е съхраняване и насърчаване на традицията за домашно приготвяне на празничните хлябове. 83-годишната баба Гергана споделя стара рецепта за козунак,..

обновено на 04.05.24 в 16:03

Храна за нечовеци

Храните за животни са също толкова важни, колкото храните за човеци – не само защото кучето е най-добрият приятел на човека, а и защото човекът може да направи избор в полза на своите четирикраки питомци. Иван Бенин от Банско е потомък на Неофит Рилски и цял живот е обичал животните. Някак естествено е той да започне да се занимава с храни за..

публикувано на 03.05.24 в 15:22

Спомен за Иван Андонов

Снимки: Уикипедия, БНТ

публикувано на 03.05.24 в 13:21

Богословът Мария Касабова: Бог е с нас, ако ние сме с него!

В един от най-вълнуващите епизоди на предаването "Нашият ден" гостува богословът Мария Касабова, чиято родова линия се свързва с братя Миладинови, а нейните деди са свещеници. Тя представя в разговора своето семейство, неговите корени и ценности, които го определят. Мария споделя, че нейният съпругът, Андрей, е диригент на Църковния мъжки..

обновено на 03.05.24 в 13:14

Светлина и символика: Вярата през погледа на иконите с доц. Стефка Попова

В предаването "Нашият ден" на Разпети петък, наш гост е доц. д-р Стефка Попова , известен иконописец и преподавател в Академия за музикално, танцово и изобразително изкуство в Пловдив. В разговор за вярата, духовността и изобразителното изкуство, тя сподели дълбоки мисли и вълнения от своята художествена практика и преподавателска дейност...

обновено на 03.05.24 в 11:46