Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Стани полиглот

| обновено на 16.01.14 в 13:00
Снимка: Архив
Рубриката популяризира изучаването на езиците на ЕС по атрактивен и интерактивен начин. По радиото е невъзможно да се научи чужд език, но може да бъде събуден интересът и да се стимулират по-нататъшните занимания с него. За тази цел хората трябва да бъдат заинтригувани и поощрени. Как става това:

В рубриката предлагаме дума или кратък израз на чужд език и приканваме слушателите да ни се обаждат директно по телефона и да ги повтарят в ефир. Думите биват подбирани от преподаватели, преводачи или чуждестранни дипломати, които дават обяснения за произношението, както и любопитни факти, свързани с историята на думата и употребата й, допълнени с информация за особеностите на самия език. Стремежът е научените думи да бъдат полезни при общуването с хората, за които този език е роден.
В края на месеца правим своеобразен изпит-състезание за научените думи. Специалисти по езика оценяват кои участници в състезанието са запомнили най-много думи и са се справили най-добре с произнасянето им.
От началото на своето излъчване на 2 ноември 2011 г. в рамките на предаването „Европа без граници” рубриката придоби много голяма популярност сред слушателите от цялата страна, които с желание се включват в нея.
В „Стани полиглот” редовно участват и представители на ГД „Писмени преводи” на ЕК, за да популяризират инициативите и конкурсите на дирекцията в тази сфера. Хора, владеещи чужди езици, споделят опита си как се справят със запомнянето на чужди думи, както и други полезни съвети, изпитани в практиката.
За улеснение на слушателите новите думи и изрази могат да се видят изписани в сайта на програма „Христо Ботев” на БНР, защото визуалното възприятие помага за запаметяването. От звуковите файлове ще получите повече информация за произношението и за значението на думите.

По публикацията работи: Гергина Дворецка


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Най-хубавото се вижда само със сърцето

Преди 15 години програма "Христо Ботев" на БНР обяви провеждането на първия поетичен конкурс за хора с увредено зрение "Зрящи сърца". От тогава насам всяка година в чест на светите братя Кирил и Методий, на Българската азбука, просвета и култура и на Славянската книжовност сред най-добрите творби биват отличавани победителите. Тази година журито..

публикувано на 27.05.24 в 17:37

Достъпна и надеждна информация с езиковата платформа БЕРОН

В реда от празнични майски събития беше представена електронната платформа за езикови ресурси БЕРОН , дело на екип от Секцията за съвременен български език на Института за български език при БАН. Абревиатурата БЕРОН (български езикови ресурси онлайн) е също така израз на признанието към възрожденския просветител д-р Петър Берон, автор на..

публикувано на 25.05.24 в 12:05

Четиресети Кирило-Методиевски четения в Софийския университет

Традиционно през месец май Катедрата по кирилометодиевистика на Софийския университет провежда годишните си Кирило-Методиевски четения. Тази година те са юбилейни – 40-и, с посвещение на проф. Красимир Станчев и на 160-ата годишнина от рождението на големия словенски езиковед Ватрослав Облак, който има особени заслуги за „откриването“ и..

публикувано на 23.05.24 в 17:32
д-р Радослав Александров

Учени разкриха нова функция на ключов белтък – мишена на мощна таргетна противоракова терапия

Нови, още по-ефективни, лекарства срещу рак ще бъдат разработени след фундаментално откритие на 13 учени, двама от които са българи. Нашите молекулярни биолози са част от международен екип от 13 специалисти, които са разкрили нова функция на ключов белтък – мишена на мощна таргетна противоракова терапия – PARP инхибиторите.  Д-р Радослав Александров..

публикувано на 23.05.24 в 17:25

Изчезнала ли е морската рупия в Атанасовско езеро

Една от най-предизвикателните дейности в рамките на LIFE проект "Лагуната на живота" е възстановяването на морската рупия. Единственото водно растение във водите на Атанасовско езеро дълго време се смяташе за изчезнало тук. Това е тревисто растение с нежни листа, високо около 15 см. Неслучайно групата на тези растения се нарича морски треви –..

публикувано на 23.05.24 в 16:45