Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Скандалът утихва, киногилдията се обедини около искане за повече пари за нови филми

След разменени упреци, отворени писма и нелицеприятни квалификации, кинотворците разбраха, че не им трябва боричкане за кокала, който е твърде малък. Нужно им е цялата определена по закон субсидия, за да бъдат финансирани повече проекти.
Какво се случи в българското кино? Най-напред съвсем кратка хронология на скандала за онези, които не са проследили събитията.
След дълго тръшкане, че няма сесия за разпределяне на субсидии за нови български филми, такава се състоя . Сред рекордния брой предложени филми (над 70), Националният филмов център (НФЦ) обяви решението на Националната художествена комисия , състояща се от 9 члена, според която победители , събрали над 70% точки от обобщената карта са : Георги Дюлгеров с филма „Буферна зона”, Светослав Овчаров с „Прашката на Давид” и Иван Черкелов със „Семейни реликви”.
След обявяване на резултатите някои от отпадналите кандидати реагираха незабавно: Зорница София публикува в интернет писмото си до НФЦ с обвинения в „шуробаджанащина” и „конфликт на интереси”, масло в огъня наля познатият като актьор, но кандидатствал с проект Мариан Вълев, който нарече спечелилите субсидии некадърници и съжали, че са отхвърлени проекти на такива като Димитър Митовски, който е вкарал с „Мисия Лондон” 400 хил. зрители или братята Чучкови, които имат над 200 хил. зрители. Тук да отбележим за незнаещите, че единствената голяма награда за българско кино, печелена на световен фестивал досега, е на Георги Дюлгеров с филма „Авантаж” от 1978 година на Берлинале. Това припомня в отговора си във вид на отворено писмо режисьорът Иглика Трифонова, член на комисията . НФЦ реагира като анулира решението и определи нова дата - 15 юни, за прегласуване на проектите.
„Нашият ден” покани представители на творческите гилдии да изразят мнението си. Както и двете разменящи си обвинения страни. С идеята, че не е важен конфликтът, а пътят след него. „А сега накъде ?” както се пита във филма на Георги Данаилов и Рангел Вълчанов.
Творците намериха заедно пътя. След като анализираха синдрома, довел до конфликта. Чуйте дискусията с участието на режисьора Георги Стоянов – председател на Съюза на българските филмови дейци, Ирина Канушева – и.д. директор на НФЦ, Людмила Дякова - от гилдията на кионкритиците, Диана Андреева от Обсерваторията за икономика на културата, продуцента Борислав Чучков и режисьора Иглика Трифонова.
По публикацията работи: Светла Милчева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Надежда Радулова с книга за литературния палимпсест

Книгата на Надежда Радулова "Палимпсести в литературния модернизъм. Хилда Дулитъл, Джийн Рис, Марина Цветаева" беше представена снощи в зала 1 на Софийския университет "Св. Климент Охридски". Тя излиза с 20-годишно забавяне, но както сподели проф. Миглена Николчина, текстът не е загубил от силата си. Изданието беше представено от Васил..

публикувано на 26.04.24 в 09:00

"Бандата на Банши" търси рецепта за магия в късометражен филм

Магията е заложена вътре в нас, благодарение на приказките и историите, с които изучаваме света като деца. Всеки път, когато се впуснем в подобно приключение, ние развиваме въображението си. Така разширяваме себе си и се чувстваме изпълнени и вдъхновени. На този принцип Ангел Георгиев създава късометражната комедия, съчетана с вълшебства, "Бандата..

публикувано на 26.04.24 в 08:35

Поезията на Каръл Ан Дъфи в първо издание на български език

На 26 април от 18.30 часа в новото пространство за събития "Светофар" в София ще се състои премиерата на поетичната книга "Кой те обича" от Каръл Ан Дъфи. За поезията на британската поетеса, поет лауреат на Обединеното кралство (2009-2019 г.), ще говорят издателят и преводач на книгата Калоян Игнатовски , Надежда Радулова и Мария П. Василева...

публикувано на 26.04.24 в 07:50

За скандалната пиеса на Иван Теофилов – 60 години по-късно

Скандалната навремето пиеса на Иван Теофилов "Поетът и планината" (1963) излиза за първи път като текст 60 години по-късно, като в книгата освен пиесата е отразена и нейната история.  Публикувани са отзиви, рецензии и цялата съпътстваща разгромяваща театралнокритическа рецепция, както и спомени на създателите на спектакъла с режисьор Леон Даниел...

публикувано на 25.04.24 в 17:55

Серия от лекции за тялото в киното с водещ Николай Колев

Движенческата лаборатория "Ход" е пространство, ръководено от Цвета Дойчева. В нея се провеждат работилници, посветени на танца и движението. Сега там тече цикъл лекции на Николай Колев, които преминават по-скоро като разговори на тема "Тялото в киното".  "Еросът и порастването – филми с инициация" беше темата на първата лекция. Сега предстои втората..

публикувано на 25.04.24 в 17:29