Операта е базирана върху трагедията на Франсоа Ансело „Елизабет Английска”.
Либрето: Салваторе Камарано.
Световна премиера: 29 октомври 1837, Неапол, театър „Сан Карло”.
В България операта не е поставяна никога.
Действащи лица:
• Елизабет Първа, кралица на Англия - сопран
• Херцог Нотингам - баритон
• Сара, херцогиня Нотингам - мецосопран
• Роберто Деверьо, граф Есекс - тенор
• Лорд Сесил - тенор
• Сър Уолтър Рали - бас
• Паж - контраалт
• Прислужник на Нотингам - бас
Място и време на действието – Англия, Лондон, 1598 година.
Първо действие
Първа картина
Сара, херцогинята на Нотингам, плаче самотна, докато чете книга. Придворните дами изразяват загриженост, но тя им отговаря, че е щастлива, прикривайки мъката си. Сара е тъжна, защото след поход в Ирландия в Лондон се е завърнал любимият й – граф Робърт Деверьо. Но кралица Елизабет също е влюбена в графа и докато той е отсъствал, насила е омъжила момичето, което е обичал, за херцог Нотингам. Влиза Елизабет. Тя подигравателно пита Сара защо е толкова мрачна – нали наскоро се е омъжила и би трябвало да е щастлива? Кралицата призовава всички придворни да приветстват Робърт, който се завръща от Ирландия с победа. Влизат лорд Уилям Сесил, Уолтър Рали и останалите лордове от Парламента. Те са недоволни от издигането на Деверьо, а Сесил го обвинява пред кралицата в интриги. Главният ковчежник на Елизабет твърди, че граф Есекс иска да я свали от престола и да го завземе за себе си. Появява се Робърт. Елизабет иска отчет за похода. Кралицата още е влюбена в графа и е готова да му прости всички политически интриги, ако той й остане верен в личен план. Тя подарява на Робърт пръстен, който той да носи в знак на вярност и любов към нея. Елизабет си тръгва, появява се Нотингам, който винаги е бил приятел на Робърт. Заедно с другите лордове той разпитва графа за ирландския поход, а после му съобщава за женитбата си със Сара. Робърт е потресен от новината.
Втора картина
В покоите си херцогиня Нотингам е останала сама. Внезапно в стаята й влиза Робърт. Той е дошъл да разбере истината - защо Сара го е измамила и се е омъжила за друг. Херцогинята се кълне, че винаги е обичала само него, а бракът й е сключен насила - под натиска на кралицата. Но Сара също обвинява Робърт - всъщност той обича кралицата, щом носи нейния пръстен. Робърт твърди, че обича единствено Сара и за да й докаже това, й дава пръстена, подарен от Елизабет. В отговор Сара му подарява своя избродиран със злато шал.
Второ действие
В Голямата зала на двореца Уестминстър лорд Сесил отново обвинява Робърт пред кралицата. Този път той твърди, че графът е влюбен в някоя от придворните й дами и показва на Елизабет шала на Сара, откраднат от Робърт. Разгневена, Елизабет заповядва на сър Рали веднага да арестува Робърт, който ще бъде обвинен в държавна измяна. Идва херцог Нотингам и кралицата показва шала и на него. Херцогът веднага познава шала на съпругата си, но не разкрива името на влюбената в Робърт жена. Стражите водят Деверьо. Елизабет го обвинява в измяна и го заплашва със смърт. Той може да се спаси само ако назове любовницата си. Когато забелязва, че графът не носи пръстена й, кралицата побеснява още повече. Робърт трябва да й върне пръстена и да разкрие името на любимата си. Само тогава той ще бъде помилван, в противен случай ще го обезглавят още на следващата сутрин. Херцог Нотингам, който присъства на разговора, решава че каквото и да стане, той ще погуби Робърт.
Трето действие
Първа картина
Сара получава писмо от Робърт, в което той я моли да върне пръстена на кралицата. Херцогинята решава да признае греха си пред Елизабет, за да спаси любимия. Но преди да тръгне, в покоите й влиза мъжът й и прочита писмото. Херцогът обвинява Сара в измяна и й забранява да излиза от стаята си. Тя напразно го моли за милост. Двамата чуват звуците на погребален марш, с който Робърт е отведен към Тауър. Нотингам отива на мястото на екзекуцията, за да се наслади на отмъщението си.
Втора картина
В килията си Робърт се измъчва от мисълта, че трябва да се раздели със Сара, но е сигурен, че щом кралицата получи пръстена си и се убеди, че между него и Сара всичко е свършено, ще го помилва. Но на вратата се появява Сесил и на въпроса на графа какво е решението на кралицата, отговорът е – смърт. Робърт е отчаян. Стражите го отвеждат.
Трета картина
Кралицата очаква признанията на Робърт. Появява се Сара, която й признава всичко и й връща пръстена. Елизабет издава заповед за помилване, но в същия момент се чува оръдейният залп, с който известяват, че екзекуцията е извършена. Идва Нотингам и Елизабет го пита защо е попречил на съпругата си да й донесе пръстена по-рано. Отговорът на херцога е: „Исках кръв и получих кръв!”. Кралицата заповядва да арестуват Нотингам и Сара. Пред нея изниква призракът на Робърт с отсечена глава. Елизабет целува пръстена му и се надява двамата скоро да се срещнат в отвъдното. Кралският престол на Англия повече няма да принадлежи на династията Тюдор. На него ще седне Джеймс Шести от Шотландия, синът на Мария Стюарт.
Новият албум на българската алтернативно група Eagle Post се нарича Dystopian Romance. Той е записан и миксиран през 2023 г. от Георги Малчев (екс-Млък!, Quicksand Surfer, Sativa), а мастърингът е дело на легендарния английски продуцент Pete Maher, работил по продукции на Rolling Stones, Jack White и U2. Автор на текстовете и музиката е..
В съботната вечер (23 ноември от 20 часа) ще си припомним три спектакъла на Софийската опера. Първият досег на българската публика с "Бохеми" е през 1922 година. Маестро Георги Атанасов ръководи премиерния спектакъл. А ние поглеждаме към друг спектакъл на "Бохеми" от 1955, съхранен в Златния фонд на БНР. В ролята на Рудолфо публиката възторжено..
Тридневният фестивал за некомерсиална камерна съвременна музика "ТрансАрт" ще се проведе за пети път. Ще прозвучи съвременна музика от България и цял свят с авангардни композиции от последните няколко години, както и от последните петдесетилетия. Във фестивала ще вземат участие млади и утвърдени наши и чуждестранни изпълнители. В три вечери на три..
Третият концерт от настоящия сезон 2024/2025 на Симфоничния оркестър на БНР, озаглавен "Тембри и нюанси", представя композицията на Иван Спасов "Епизоди за четири групи тембри", Концерта за виолончело и оркестър в ла минор, оп.129 от Роберт Шуман и Симфония № 5 в ми минор, оп.64 от Пьотр Чайковски. В аванс ви предлагаме да чуете разговора на..
"Опитвам се да правя хубава музика и не искам да слагам някакви ограничения и знаци" – думи на пианиста, композитор, аранжор и диригент Ангел Заберски. Често се сещам за това негово твърдение, и когато слушам композициите му, и когато съм част от публиката му и проследявам вдъхновеното музициране и безспорния професионализъм. Наскоро Ангел..
Една много интересна фотографска изложба съчетава фотография, архитектура и разкази на хора, живеещи по покривите. Ще научите къде и докога можете да се..
Как достъпът до точна и проверена информация влияе на социалното приобщаване и благосъстояние? Може ли да бъде причина за маргинализация и как..
Сюжетът на романа "Лешникови градини" поставя сериозни и открити въпроси, без компромиси. Защото тъкмо със задаването на въпроси се открива нов свят,..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg